Co zamiast firan na okno w kuchni i salonie?

Co zamiast firan na okno w kuchni i salonie?

Okno, to taka część pomieszczenia, która z pewnością rzuca się w oczy każdemu, kto wchodzi do środka. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że od dawna przystraja się je i dekoruje na różne sposoby. Jednym z najpopularniejszych metod na przystrojenie okien są oczywiście firanki, jednak coraz więcej osób świadomie z nich rezygnuje. Jak zatem można ozdobić okno w nowoczesny sposób? Co sprawdzi się zamiast firan?

Dlaczego warto wybierać ozdoby na okna zamiast firanek?

Firanki są elementem dekoracyjnym, który niekoniecznie dobrze będzie wyglądał w każdym wnętrzu. Mowa tutaj zwłaszcza o tym bardzo nowoczesnych, utrzymanych w nieco surowym klimacie. Co więc może sprawdzić się zamiast firan?

  • Panele okienne
  • Żaluzje
  • Rolety
  • Kwiaty oraz inne dekoracje na parapetach
  • Zasłony

Rolety zamiast firanek. Gdzie się sprawdzą?

Wszędzie tam, gdzie nie ma zasłon ani firanek dobrze będą wyglądały rolety. Ich zadanie to nie tylko zapewnić odrobinę prywatności oraz ochronić przed słońcem. Mogą także stanowić ciekawą dekorację, a ich kolor oraz typ można dopasować do stylu, w jakim urządzone jest pomieszczenie.

co do okna zamiast firanek

Rolety rzymskie zamiast firan, to doskonałe wyjście do sypialni. Uszyte z jasnych, półprzezroczystych tkanin będą osłaniały okno, jednocześnie wpuszczając nieco światła do środka. Na roletę dobrze jest także postawić, kiedy pojawia się pytanie, co sprawdzi się na okno balkonowe zamiast firan.

Co zamiast firanek w salonie?

Salon, to pomieszczenie, do którego chętnie zaprasza się gości, ale także na co dzień spędza się w nim sporo czasu. Idealnie ozdobione okno jest więc czymś bardzo ważnym i z pewnością będzie przykuwało wzrok. Doskonałym rozwiązaniem do salonu mogą się okazać panele zamiast firan.

Nazywane są one także ekranami okiennymi. Mają coś wspólnego z firankami, gdyż są to niezbyt szerokie pasy tkaniny, które zawiesza się na karniszu. Panele mogą okazać się ciekawym pomysłem, z racji tego, że dostępne są w różnych wzorach oraz kolorach. Dzięki temu każdy znajdzie model, który przypadnie mu do gustu.

Co zamiast firanek w kuchni?

Kuchnia, to jedno z tych miejsc, gdzie firanki mogą okazać się zbędne. Dobrą alternatywą wydają się tutaj żaluzje. Klimatyczna kuchnia będzie doskonale wyglądała, kiedy w oknach zamiast firanek pojawią się na przykład żaluzje drewniane. Ciekawym rozwiązaniem może być także całkowita rezygnacja z jakichkolwiek elementów zasłaniających szyby. Okno w kuchni ładnie się zaprezentuje, kiedy na parapecie staną zioła w doniczkach lub ulubione kwiaty.

co zamiast firanek w kuchni

Jakie ozdoby na okno zamiast firan?

Poza firanami, zasłonami oraz innymi dekoracjami, na oknach często pojawiają się różnego rodzaju ozdoby. Jakie zatem przedmioty można przy nich stawiać?

  • Kwiaty. To najpopularniejsza ozdoba, jaka stawiana jest na oknach. Można zdecydować się na doniczkowe, ale także wybrać cięte, a nawet sztuczne. 
  • Girlandy. Świecące kulki lub lampki, zawieszone w oknach to w ostatnich latach całkiem ciekawy trend. Kiedy nadejdzie wieczór, będą tworzyły niepowtarzalny klimat, a dodatkowo zapewnią odrobinę więcej światła.
  • Koraliki, piórka oraz inne ozdoby okienne zamiast firan.  Takie dekoracje, zawieszone na sznurkach można wykonać samemu. Ciekawe inspiracja oraz pomysły warto podejrzeć w różnego rodzaju katalogach lub pokierować się własną intuicją.
ozdoby na okna zamiast firanek

Zasłony zamiast firan, czy warto wybierać takie rozwiązanie?

Nowoczesne okna, często same w sobie wyglądają pięknie i zwracają uwagę, stąd często rezygnuje się z firan. Kiedy jednak o nich mowa, często na myśl przychodzą także zasłony. Warto sobie uświadomić, że popularne zasłonki, wcale nie muszą iść z firanami w parze. Można śmiało zdecydować się na to, aby do okna, zamiast firanek zawiesić tylko zasłony. Odsłonią one szyby w ciągu dnia, jednak wtedy, kiedy zajdzie potrzeba przyciemnienia pokoju, będą nieocenione.

Zasłony to także piękny element dekoracyjny. Można wybrać zarówno grube, tworzące przytulny klimat, jak i lekkie, delikatne i prawie niewidoczne. Ich założenie jest niezwykle proste, a dzięki temu, kiedy zajdzie potrzeba zmian, wystarczy po prostu zawiesić inne i nadać pomieszczeniu nowego charakteru.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom