Jak marszczyć firany na taśmie i bez taśmy?

Jak marszczyć firany na taśmie i bez taśmy?

Ładna i ciekawa aranżacja okna to chluba każdej kobiety. Odpowiednio powieszone firany stanowią doskonały dodatek do każdego pomieszczenia. Jednak niewiele osób wie, jak marszczyć materiał, aby wyglądał efektownie. Chcąc stworzyć idealne dopełnienie wnętrza, należy najpierw dowiedzieć się jak zrobić, aby zachwyciły one swoim wyglądem.

Każda pani domu pragnie, aby firanki były wyjątkowe, więc stara się, aby miały odpowiednie marszczenie, dzięki czemu będą dobrze się układały. Oto kilka wskazówek, które pomogą stworzyć elegancką aranżację okna.

Jak marszczyć firany na taśmie krok po kroku?

Obecnie stosuje się różne style dekoracji okien, od klasycznych po nowoczesne. Jednak w czym tkwi sekret odpowiedniego wykonania takiej ozdoby, aby spełniła oczekiwania domowników? Rozwiązanie bowiem stanowi dobrze wykonane marszczenie firan. To jak ułoży się materiał, wynika z rodzaju użytej taśmy. Każda z nich inaczej ułoży zakładki i nawet na tej samej tkaninie może stworzyć inny wygląd. Ułożenie zależy także od wielkości okna oraz od tego, jaki charakter ma wnętrze. Należy także pamiętać, aby kupić odpowiednią szerokość materiału, wtedy będzie można uzyskać to, o czym się marzy.

jak marszczyć firanki na taśmie

Ważne jest, aby w pierwszej kolejności zastanowić się, jak marszczyć firany na taśmie, ponieważ od tego uzależniony jest efekt końcowy. Oto kroki prowadzące do odpowiedniego zawieszenia firanki:

  • z jednej strony tkaniny związać dwa sznurki tak, aby utworzyły supełek,
  • marszczyć materiał do momentu, aż zakładki nadadzą mu żądany efekt,
  • na koniec z drugiej strony dekoracji okiennej, związać pozostałe dwa sznurki.

Tak wykonane czynności zapewnią, że firana odpowiednio będzie wyglądała na karniszu i dodatkowo stworzy miłą atmosferę.

Jakie są jeszcze sposoby na marszczenie firan?

Oprócz wymienionego już sposobu robienia zakładek na taśmie stosuje się jeszcze cztery efektowne marszczenia. W celu wykonania ich należy dobrze się przygotować, ponieważ wszystko zależy od rodzaju tkaniny, tego czy ma wzory i tego, jaki charakter ma wnętrze.

jak marszczyć firany

Kolejne sposoby na nowoczesne marszczenie firan to:

  • na taśmie falowej, to nowy sposób, który wymaga użycia odpowiedniego karnisza szynowego, a plusem jest to, że zakładki pozostają w swoim kształcie nawet podczas przesuwania,
  • na przelotkach, które można stosować najlepiej na karniszu rurkowym,
  • na kontrafałdzie, a to oznacza, że zakładki są zrobione na stałe i nawet po praniu ich ułożenie nie ulegnie zmianie,
  • na szelkach, które polega na wszyciu ich do firany, jednak jest to najmniej popularny sposób ze względu na nieodpowiednie układanie się tkaniny.

To, jakiego sposobu się użyje, wpłynie na wygląd oraz na to, jak materiał będzie sprawował się w użytkowaniu.

Ile firany na marszczenie użyć, aby się dobrze układała?

Przy wyborze materiału trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie był za długi ani zbyt krótki. Ważną kwestią jest także decyzja, czy ma być np. do parapetu, czy też do podłogi. Jednak, gdy problem tkwi w tym, ile firany na marszczenie jest potrzebne, wtedy należy zacząć od zmierzenia szerokości karnisza. Przy podwójnych zakładkach trzeba pomiar pomnożyć razy dwa.

Jeżeli jednak materiał ma być bardziej marszczony, to należy pomnożyć razy 2,5 lub nawet 3, w zależności jakie pofałdowania chce się uzyskać. Ważne jest też to, aby doliczyć na boki, które będą obszywane w celu wyrównania firany.

ile firany na marszczenie

Jak widać dobór materiału, odpowiednie wymierzenie oraz dobre marszczenie to klucz do eleganckiego wyglądu okna i co za tym idzie wnętrza. Wykonanie dopasowanej firany to ciężka praca, którą można powierzyć krawcowej. Wykonanie tych wszystkich kroków zapewni zadowolenie i uśmiech każdej pani domu, a dobrze wykonana firanka będzie służyła długie lata.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom