

- przez Asia Kałętkiewicz
Firana to nieodłączny element domowego wystroju. Zapewnia stosowny nastrój, chroni przed światłem i zapewnia prywatność domownikom. Jednak ich wybór nie może być dziełem przypadku. W poniższym artykule wyjaśniamy, jaka powinna być długość firan, czy firanka powinna dotykać podłogi, a także jaka jest standardowa długość firan.
Spis treści
Jaka powinna być długość firan?
Długość firany pozwala na manipulowanie optycznym rozmiarem pomieszczenia. Montaż karnisza na wysokości sufitu łączony z bardzo długimi firanami pozwala uzyskać wrażenie znacznie wyższego pomieszczenia. Na rozwiązanie takie decydują się zwłaszcza właściciele pomieszczeń, które są szczególnie niskie. W ten sposób mogą one uniknąć klaustrofobicznego nastroju w pomieszczeniu.
Ponadto warto przypomnieć o dokładnych pomiarach przed kupnem. Firany długie czy krótkie nie bez powodu mają zróżnicowane parametry. Za długa firana będzie nadmiernie rozkładać się na podłodze i gromadzić kurz. Z kolei za krótka nie zapewni pożądanej prywatności czy będzie wyglądać absurdalnie, nie spełniając przy tym żadnej funkcji. W poniższej części artykułu znajdzie się więcej szczegółów na temat długości.


Firany do parapetu
Wybranie firanki, która sięga do parapetu to rozwiązanie, które w szczególności sprawdzi się w kuchni. Odległość firanki od parapetu powinna wynosić przynajmniej kilka centymetrów. Stykanie się z nim jest wysoce nieestetyczne. Sprzyja także brudzeniu się firany, co powoduje konieczność częstego jej czyszczenia. Standardowa długość firan w takim przypadku kończy się około dwóch centymetrów nad blatem.
Firany za parapet
Zazwyczaj kończą się one 5 do 10 centymetrów pod poziomem parapetu. Jednak nie nachodzą one na poziom grzejników. Te w zdecydowanej większości aranżacji instalowane są pod parapetami. Większa długość spowodowałaby zasłonięcie grzejników. Co za tym idzie, ich funkcja grzewcza zostałaby mocno ograniczona. Ważny jest jednak sposób wyliczania długości firan. Za długość firany należy uważać dystans od karnisza do końca tkaniny. Ewentualne fragmenty ponad karniszem nie mają znaczenia dla długości.
Czy firana powinna dotykać podłogi?
Znając już odpowiedź na pytanie „jaka długość firany do parapetu”, można przejść do rozważania, czy firanka powinna dotykać podłogi. W zdecydowanej większości przypadków jest to stanowczo odradzane. Przede wszystkim kontakt z podłogą oznacza nieuchronne zbieranie kurzu. Powstaje też zagrożenie dla estetyki firany. Firana, która dotyka podłogi, może się złożyć w niechlujnie wizualnie sposób. Właśnie dlatego zaleca się odjąć koło dwóch do nawet pięciu centymetrów materiału od wyliczonej odległości karnisza do podłogi. Tak długie firany stosowane są przykładowo w oknach balkonowych. W ich przypadku nie trzeba się martwić zasłonięciem grzejnika.


Jednak w niektórych aranżacjach występują firany dotykające podłogi. W ich przypadku długość firan do podłogi uzyskuje się przez dodanie pięciu centymetrów do długości materiału, by mieć pewność, że opadną one na podłogę. Zazwyczaj są to stylizacje bardzo eleganckie. Jednak nawet w takich układach należy liczyć się z kurzem.
Dokąd powinna sięgać krótka firanka?
Znaczną rolę odgrywają kilkukrotnie wspomniane grzejniki. Jeśli mieszkanie trudno ogrzać, należy zdecydowanie postawić na firany bardzo krótkie. Utrudniona cyrkulacja ogrzewania może mieć dalekosiężne konsekwencje. Jako przykłady można podać choroby wywołane zimnem, a nawet w skrajnych przypadkach kary finansowe za wychłodzenie lokalu.


Specyficznym przypadkiem są tak zwane zazdrostki. Ten rodzaj firan sięga w okolice połowy okna. Najczęściej montowane są one w kuchniach. W ten sposób nie zachodzi ryzyko pobrudzenia ich w trakcie codziennych prac kuchennych.
Jaka odległość firanki od grzejnika?
Kalkulując ów dystans, wystarczy posłużyć się prostą procedurą. Należy dokonać pomiaru odległości grzejników i parapetu od ściany. Do uzyskanych wyników należy dodać minimum 5 centymetrów poprawki na falowanie firany pod wpływem ciepła. Taki dystans sprawi, że nawet intensywne falowanie nie powinno doprowadzić do kontaktów firanki z grzejnikiem.


Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Dom


Aranżacja pokoju w kamieniu dekoracyjnym od A do Z


Jaka tapeta do małej sypialni? Stylowe aranżacje


Jakie wybrać pędzle do farb akrylowych?


Jak ozdobić salon na święta Bożego Narodzenia?