Jak zadbać o swój wzrok po 40. roku życia?

Jak zadbać o swój wzrok po 40. roku życia?

Wraz z wiekiem dochodzi do naturalnego bądź związanego z chorobą, osłabienia widzenia. Najczęściej przyczyną tego stanu jest wada refrakcji lub zmniejszenie elastyczności soczewki oka, która utrudnia obserwowanie przedmiotów z bliskiej odległości. Jeśli Ty również masz ponad 40 lat i zaczynasz zauważać osłabienie widzenia, bądź już cierpisz z powodu wady wzroku, poznaj porady, które pomogą Ci zadbać o swoje oczy! Właściwe nawyki, wdrożone dzisiaj, pozwolą Ci cieszyć się lepszym widzeniem na lata!

Praca, praca i jeszcze raz praca!

Niestety, nasze oczy tego nie lubią! Intensywna praca, zwłaszcza przed ekranem emitującym duże ilości światła niebieskiego, szczególnie negatywnie wpływa na wzrok. Jest to związane z tym, że jeśli przez długi czas obserwujemy przedmioty z bliska to dochodzi do nadmiernego napięcia mięśni odpowiedzialnych za proces akomodacji. W konsekwencji  zwiększa to ryzyko napięciowych bólów głowy, a także zaburzeń widzenia na różnych odległościach.

Aby zmniejszyć negatywny wpływ pracy na nasze oczy, należy pamiętać o regularnych przerwach. Optymalnie, jeśli takie przerwy, nawet na kilka sekund, jesteśmy w stanie zrobić co 20 minut. Wtedy nie zmieniamy jednego ekranu na drugi lub komputera na smartfon, ale całkowicie fundujemy naszym oczom przerwę. Nasze oczy odpoczywają gdy patrzymy daleko, dlatego też szczególnie cenne będzie, jeśli uda nam się popatrzeć na coś znajdującego się w odległości co najmniej kilku – kilkunastu metrów. Taka przerwa powinna trwać min. 20 sekund.

Konsultacje ze specjalistą

Warto także wspomnieć o tym, że niezależnie od tego, ile zdrowych nawyków wdrożymy w naszą codzienną rutynę, to równie ważne są także konsultacje ze specjalistą. Zwłaszcza, jeśli do tej pory regularne wizyty u okulisty nie należały do Twoich zwyczajów. Dla niektórych z nas będzie to pierwszy krok do zadbania o wzrok po 40 roku życia. Konsultacja okulistyczna pozwoli ocenić jaki jest obecny stan zdrowia oczu, a także to czy problem ze wzrokiem można rozwiązać za pomocą okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych lub czy konieczne jest inne rozwiązanie.

Następnie, jeśli otrzymamy receptę na okulary korekcyjne, koniecznie należy udać się do optyka. Doświadczony specjalista pomoże dobrać rozwiązanie idealne dla nas i wspierające nas w realizowaniu pasji. U osób dorosłych świetnie sprawdzą się zarówno okulary, jak i soczewki kontaktowe. Co więcej, dobry specjalista może polecić nam także okulary, które jeszcze lepiej realizują nasze potrzeby, np. okulary z powłoką antyrefleksyjną dla pracowników biurowych czy okulary dedykowane do jazdy autem w niesprzyjających warunkach.

Czy po 40. mam już stary wzrok?

Omawiając kwestie właściwych nawyków i dbania o wzrok po 40, nie sposób pominąć temat prezbiopii. Pojęcie to nazywane jest również starowzrocznością, co jest związane z tym, że ta kondycja wzroku charakterystyczna jest u osób dojrzałych i rozwija się w czasie. W praktyce polega ona na tym, że widzenie z bliska jest coraz trudniejsze. Jednakże, nie jest to jednak ani wada wzroku (refrakcji), ani choroba. Starowzroczność (prezbiopia) to naturalna konsekwencja procesu starzenia się gałki oka, w której dochodzi do spadku zdolności do akomodacji.

Jednocześnie u osób po 40 roku życia nierzadko zdarza się, że wiele wad nakłada się. Czasami utrudnione jest widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Właśnie dla osób borykających się z takimi problemami, cennym i innowacyjnym rozwiązaniem mogą się okazać okulary progresywne! Pozwalają na korekcję wad wzroku zarówno z bliska, jak i z daleka. 

Warto wspomnieć, że do okularów progresywnych trzeba się przyzwyczaić. Ta specyficzna konstrukcja wymaga patrzenia na różne odległości przez odpowiednie części soczewek, co może się wiązać z kilkoma dniami uczenia się korzystania z tego rozwiązania optycznego. Pamiętać przy tym należy, że korzystanie z okularów progresywnych nie oznacza zaprzestania robienia przerw w pracy wzrokowej. Aby dowiedzieć się więcej na temat okularów progresywnych przejdź tutaj: http://mamwzrokok.pl/okulary-progresywne-jak-dzialaja-i-dla-kogo-sa-wskazane/.

Podsumowując, zaledwie kilka prostych nawyków może nam pomóc odzyskać kontrolę nad swoim wzrokiem. Regularne konsultacje ze specjalistą to pierwszy krok w drodze po sprawne oczy. Okulista badając nasz wzrok oceni jego stan i zaleci odpowiednią metodę terapii, jeśli taka będzie konieczna. W kolejnym kroku bardzo istotne jest dostosowanie się do zaleceń ekspertów – okulisty, ale i optyka. Noszenie okularów korekcyjnych na co dzień nie tylko poprawia komfort widzenia, ale także umożliwia kontynuowanie dotychczasowego stylu życia. I ostatecznie każdego dnia – warto dbać o higienę pracy. Unikać spędzania nadmiernej ilości czasu przed ekranem, a także przestrzegać regularnych przerw. 

Bibliografia:

  1. D. Olkowska. Prezbiopia–metody korekcji. Optyka, 2021
  2. T. Tokarzewski. Potrzeby korekcyjne pacjentów 40+. Ophtherapy Vol. 3/Nr 4(12)/2016  (s. 294-298)

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Zdrowie