Czym zajmuje się fizjoterapeuta i kto to jest?

Czym zajmuje się fizjoterapeuta i kto to jest?

Celem fizjoterapii jest przede wszystkim redukcja dolegliwości bólowych oraz zapobieganie nawrotom chorobowym, a także pomoc w odzyskaniu pełnej sprawności ruchowej. Dziedzina rozgałęziona jest na kilka rodzajów, a każda dobierana jest indywidualnie pod kątem jednostki. I choć niemal każdy słyszał pojęcie “fizjoterapia” to nie do końca jest w stanie wyjaśnić ten termin. Czym zajmują się fizjoterapeuci i w jaki sposób ich praca różni się od zawodu rehabilitanta?

Kiedy fizjoterapeuta może pomóc?

Utrzymanie prawidłowej sprawności ruchowej determinuje wiele funkcji życiowych człowieka. Praca, wykonywanie codziennych obowiązków, uprawianie sportu to czynności, które wymagają od nas dobrej kondycji organizmu oraz zdrowia. Niestety coraz więcej ludzi doświadcza problemów z układem kostno-mięśniowym, co powoduje liczne dysfunkcje, a nawet w skrajnych przypadkach utratę samodzielności. Fizjoterapia ma na celu zahamowanie postępujących zmian bólowych w obrębie narządu ruchu. Zatem kto to jest fizjoterapeuta i na czym polega jego praca?

co robi fizjoterapeuta

Kto to jest fizjoterapeuta?

Kto to fizjoterapeuta? Fizjoterapeuta to osoba, która posiada wykształcenie wyższe, ukierunkowane na dziedzinę fizjoterapii, która jest oddzielnym zawodem medycznym. Program szkoleniowy dla młodych specjalistów opiera się na przekazywaniu rzetelnej, konkretnej wiedzy z zakresu narządu ruchu, chorób i schorzeń z nim związanych, diagnostyki problemu oraz sposobów leczenia za pomocą odpowiednich technik i zabiegów. Fizjoterapeuci zatrudniani są najczęściej w prywatnych lub publicznych placówkach medycznych, klubach fitness, klubach sportowych, sanatoriach czy ośrodkach wypoczynkowych. 

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Czym zajmuje się fizjoterapeuta? Przede wszystkim zwalczaniem dolegliwości bólowych związanych z narządem ruchu: układem mięśniowym oraz kostnym. Odpowiednio dobrane zabiegi mają za zadanie dostarczać organizmowi odpowiednie bodźce, stymulujące proces regeneracyjny oraz zwalczanie dolegliwości bólowych i obrzęków. Celem takiego postępowanie jest pełen powrót do zdrowia oraz poprawa komfortu życia pacjenta. 

kto to fizjoterapeuta

Co robi fizjoterapeuta? – zabiegi wykonywane przez fizjoterapeutów

Fizjoterapia wykorzystuje w swoich działaniach różnego rodzaju metody i procedury. Zazwyczaj wizyta w gabinecie fizjoterapeuty kojarzy nam się wyłącznie z masażami ciała. Jest to jednak dość mylne wyobrażenie. Profesjonaliści w swojej pracy stosują rozmaite sposoby leczenia, mające na celu poprawę zdrowia pacjenta. Jakie zabiegi fizykoterapeutyczne wyróżniamy?

  • terapia falą uderzeniową 
  • laseroterapia
  • magnetoterapia 
  • zabiegi wykorzystujące prąd: elektrostymulacja, jonoforeza
  • krioterapia
  • gimnastyka lecznicza
  • masaże: lecznicze, klasyczne, relaksacyjne
  • Kinesio Taping
  • ultrasonoterapia

Czym różni się fizjoterapeuta od rehabilitanta?

Fizjoterapia i rehabilitacja – choć z pozoru mogłoby się wydawać, że znaczą to samo, stanowią jednak dwa odrębne terminy o różnych znaczeniach. Czym różni się fizjoterapeuta od rehabilitanta?

czym się różni fizjoterapeuta od rehabilitanta

Rehabilitacja to współpraca z osobami niepełnosprawnymi w sferze fizycznej lub psychicznej. Jej zadaniem jest częściowe przywrócenie samodzielności lub całkowity powrót do niej, dotyczy do zarówno niepełnosprawności psychicznej jaki fizycznej. Praca rehabilitanta opiera się na angażowaniu pacjenta do wspólnych działań, które mają poprawić jego umiejętności w zakresie funkcjonowania w społeczeństwie, komunikację, osiągnięcie niezależności, prawidłowe odbieranie bodźców, leczenie zaburzeń oraz powrót do sprawności ruchowej.

Zatem rehabilitacja jest pojęciem o szerszym zakresie oddziaływań. W taki razie co może fizjoterapeuta? Fizjoterapia stanowi jeden z filarów rehabilitacji i opiera się na likwidowaniu dolegliwości bólowych w obrębie narządu ruchu. W związku z tym fizjoterapeuci działają wyłącznie w zakresie układu kostno-mięśniowego, nie prowadzą natomiast psychoterapii oraz terapii związanych z poprawą zdolności komunikacyjnych. 

co może fizjoterapeuta

Jak się ubrać do fizjoterapeuty?

Wizyta u fizjoterapeuty często wymaga od nas wykonywania odpowiednich ćwiczeń. Zatem najlepiej sprawdzi się strój wygodny lub sportowy. Warto zadbać o to, aby ubranie w żaden sposób nie krępowało naszych ruchów oraz pozwalało na swobodne przemieszczanie się oraz aktywność fizyczną. Ile trwa wizyta u fizjoterapeuty? Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Czas trwania uzależniony jest przede wszystkim od problemu oraz dobranej metody leczenia. W związku z tym podczas konsultacji ze specjalistą warto dokładnie omówić poszczególne kwestie dotyczące wizyty.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Zdrowie