Jak dbać o stopy? Zasady pielęgnacji

Jak dbać o stopy? Zasady pielęgnacji

Stopy są każdego dnia narażone na działanie różnego rodzaju czynników. Mogą one przyczyniać się do pogorszenia ich stanu. Dodatkowo, przy braku odpowiedniej pielęgnacji, pojawiają się zaburzenia: odciski, modzele, nadmierne rogowacenie naskórka a nawet grzybica. Zobacz, jak prawidłowo dbać o stopy.

Noś dobrze dopasowane obuwie

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że noszone obuwie ma ogromny wpływ na zdrowie i wygląd stóp. Każdego dnia spędzamy w butach sporo czasu. Dlatego trzeba zadbać o to, aby były one wygodne, dobrze dobrane i wykonane z materiałów przyjaznych skórze.

Obuwie nie może być zbyt ciasne. Jeżeli w czasie przymiarek odczuwasz, że but uwiera, wybierz większy rozmiar. Pamiętaj, aby mierzyć buty po południu, ponieważ stopa jest wówczas nieco opuchnięta.

But musi być też dobrze wyprofilowany. Tutaj pomocne są indywidualne wkładki, które można wykonać u podologa. Staraj się unikać obuwia z wąskim noskiem – powoduje ono nadmierny ucisk palców, a tym samym różnego rodzaju deformacje. Odradzane są także buty na obcasie, ponieważ wymuszają nieprawidłowe ułożenie stopy.

Wybieraj naturalne materiały

Skóra musi mieć dostęp powietrza. Niestety, człowiek spędza dużą liczbę godzin w butach. Aby pozwolić stopom oddychać, należy wybierać buty i skarpetki z naturalnych materiałów. Zapewniają one wymianę powietrza oraz nie gromadzą wilgoci (która jest istotnym czynnikiem rozwoju grzybicy stóp).

Stosuj kosmetyki przeznaczone dla stóp

W kosmetykach przeznaczonych dla stóp znajdują się inne składniki (lub w innych stężeniach) niż w kremach i balsamach do twarzy lub całego ciała. Dlatego, aby skóra otrzymała to, czego potrzebuje, należy wybierać dedykowane preparaty. Duży wybór dobrej jakości kosmetyków oferuje drogeria internetowa Ziko Dermo.

Nie mocz stóp zbyt długo

Zbyt długie moczenie stóp prowadzi do maceracji naskórka. Dodatkowo staje się on podatny na działanie czynników zewnętrznych i łatwo o jego uszkodzenie. Dlatego zalecane jest mycie stóp przez maksymalnie 5 minut i zrezygnowanie z moczenia ich w misce.

Regularnie zgłaszaj się na pedicure podologiczny

Pedicure podologiczny to profesjonalny zabieg usuwania zrogowaciałego naskórka, odcisków, modzeli i obcinania paznokci. Warto oddać się w ręce specjalisty, aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości – np. wrastania paznokci spowodowanego ich nieprawidłowym obcięciem. Należy pamiętać, że nie jest zalecane samodzielne używanie pumeksu, tarki lub skarpetek złuszczających. Wszystkie te produkty do pielęgnacji stosowane nieprawidłowo, powodują powikłania.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Zdrowie