Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Jak się ubrać?

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa? Jak się ubrać?

Wizyta u ginekologa bywa stresującym przeżyciem. Zwłaszcza jeśli ma to być pierwsze takie badanie w życiu. Aby zminimalizować stres związany z taką wizytą, warto się do niej dobrze przygotować. Przed badaniem trzeba mieć na uwadze zarówno odpowiednie przygotowanie miejsc intymnych, jak i również nabycie wiedzy jak wygląda przebieg badania. Dzięki temu łatwiej ze spokojem oczekiwać na wizytę. 

Jak przygotować się na wizytę u ginekologa — najważniejsze kwestie

Przed wizytą u ginekologa nie ma konieczności dokonywać szczególnych przygotowań. Tak naprawdę najważniejsze jest:

  • zadbanie o higienę, 
  • pamiętanie o dacie ostatniej miesiączki, 
  • przygotowanie listy pytań i wątpliwości, 
  • pamiętanie o niepokojących objawach (bóle, upławy, krwawienia). 
Czy golić się do ginekologa

Warto spokojnie przygotować się do wizyty, można też zapytać jak się przygotować do ginekologa inną, bardziej doświadczoną w tym zakresie kobietę. 

Wizyta u ginekologa a nastawienie

Bardzo ważne jest też nastawienie. Ginekolog to lekarz i spotkał się już na pewno z wieloma wstydliwymi problemami kobiet. Nawet jeśli problem wydaje się być bardzo trudny i niekomfortowy warto pozwolić sobie pomóc.

Nie warto też zatajać dolegliwości. Jeśli wizyta ma naprawdę spowodować rozwiązanie problemu, to kluczowe jest przedstawienie dokładnie jakie są niepokojące objawy. Dobrze też skorzystać z pomocy sprawdzonego lekarza, być może kogoś, kogo poleca znajoma czy krewna. 

Jak się ubrać do ginekologa?

Wiele kobiet zastanawia się jak się ubrać do ginekologa i czy potrzebne są jakieś szczególne rozwiązania w tej kwestii. Na badanie w zasadzie nie trzeba ubierać się  w żaden określony sposób. W wielu gabinetach ginekologicznych dostępne są jednorazowe spódniczki, które zapewniają komfort podczas przechodzenia na fotel.

Jak przygotować się do ginekologa

Jeśli jednak takie rozwiązanie nie jest dostępne, można ubrać się w dłuższą tunikę lub spódnicę, żeby czuć się bardziej komfortowo. Warto przed wizytą zapytać w rejestracji czy dany gabinet oferuje takie jednorazowe spódniczki, żeby zadbać o komfortowy dla siebie strój.

Podobnie sprawa dotyczy skarpet. Dość często gabinety oferują też takie rozwiązania w wersji jednorazowej. W ich braku można wykorzystać własne skarpety lub obuwie, aby nie przechodzić boso zza parawanu czy z przebieralni na fotel. 

Czy golić się przed wizytą u ginekologa?

Podobnie jak z ubiorem nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy golić się przed wizytą u ginekologa. Jeśli pacjentka zawsze goli miejsca intymne, to dla jej komfortu można zrobić to też przed wizytą. Jeśli natomiast nie jest to standardowa czynność, to nie ma powodu, aby wykonywać ją wyłącznie przed badaniem.

Może się okazać, że w trakcie wizyty pacjentka będzie miała przeprowadzany zabieg wymagający golenia. Wówczas taka czynność zwykle zostanie wykonana w gabinecie. Jeśli pacjentka ma wiedzę o zabiegach ginekologicznych, które mają być wykonane na wizycie, warto dowiedzieć się wcześniej jakich wymagają one przygotowań. Wówczas można wykonać np. golenie w domu. 

Jak zadbać o higienę przed wizytą u ginekologa?

Tak naprawdę jeśli kobieta zachowuje podstawowe zasady higieny, to przed samą wizytą u ginekologa nie ma potrzeby dokonywać innych szczególnych zabiegów. Nie należy też przesadnie podmywać się przed wejściem do gabinetu, aby lekarz miał możliwość prawidłowej oceny dolegliwości. Zaleca się także, aby na przynajmniej 48 godzin przed badaniem zachować wstrzemięźliwość seksualną. 

Jak się ubrać do ginekologa?

Dodatkowa wiedza przy przygotowaniach do wizyty u ginekologa 

Przed wizytą u ginekologa na pewno należy ustalić kiedy wystąpiła ostatnia miesiączka. Taka wiedza pomoże lekarzowi na prawidłową ocenę sytuacji. Ponadto niektóre badania, np. cytologia powinno się wykonywać w określonej fazie cyklu. Dlatego przed wizytą dobrze postarać się o uzupełnienie swojej wiedzy w tym zakresie, tak aby wszystko przebiegło sprawnie i możliwie bezstresowo. Im większa wiedza o badaniu i im większa świadomość własnego ciała, tym wizyta powinna być mniej stresująca. 

Zastanawiając się, jak się przygotować do ginekologa, bardzo ważne jest zachowanie spokoju. Trzeba pamiętać, że, mimo iż taka wizyta może być dla kobiety wstydliwa i stresująca, to jest to badanie, które ma na celu zachowanie odpowiedniego stanu zdrowia. Ginekolog to lekarz, który ma zadanie ustalić, jaki jest problem i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Ciąża


Kiedy do ginekologa z podejrzeniem ciąży

Ciąża i ginekolog – kiedy iść, karta ciąży i jak często wizyta u lekarza?

03 stycznia 2022 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Ciąża to jeden z najbardziej stresujących okresów w życiu każdej kobiety, zwłaszcza tej, która w ciąży jest po raz pierwszy. Najczęściej pierwsza ciąża to wielka niewiadoma dla nich, pojawia się masa...
Czytaj dalej
Jak zrobić test ciążowy

Kiedy i jak zrobić test ciążowy?

06 stycznia 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Testy ciążowe od wielu lat stanowią najwygodniejszy i najprostszy sposób dla kobiety na sprawdzenie ciąży. Są niedrogie i ogólnodostępne, a w dodatku kupić może je każdy. Warto jednak pamiętać, że...
Czytaj dalej