Czym zajmuje się kardiolog i kim jest?

Czym zajmuje się kardiolog i kim jest?

Prawie połowa zgonów w naszym kraju spowodowana jest chorobami układu krążenia. Polacy niechętnie dbają o swoje serce i jak ognia unikają wizyty u lekarza. Wczesne rozpoznanie jest ważne, bo pozwala zapobiegać przykrym konsekwencjami chorób serca, które w ostateczności mogą skończyć się nawet śmiercią. Dlaczego warto regularnie badać swoje serce i do jakiego lekarza zgłosić się, gdy zauważymy, że dzieje się z nim coś złego?

Kto to jest kardiolog i czym się zajmuje?

Kardiolog zajmuje się nie tylko wrodzonymi wadami serca, ale także chorobami układu krążenia, które powodują liczne dolegliwości i są główną przyczyną zgonów w naszym kraju. Lekarz ten na podstawie nieinwazyjnych badań takich jak EKG czy Echo jest w stanie wstępnie zdiagnozować problem i zalecić odpowiednie leczenie.

Regularne wizyty u kardiologa są ważne szczególnie u osób zmagających się z nadciśnieniem tętniczym. Pozwalają one na stałą kontrolę układu krążenia i zapewniają właściwe leczenie na każdym etapie choroby.

Kardiolog - co robi

Skierowanie do kardiologa uzyskamy na wizycie u lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli zależy nam na czasie, warto umówić się na wizytę prywatną, nie wymaga ona posiadania skierowania. Musimy jednak wiedzieć, że idąc na płatną wizytę, wszelkie dodatkowe badania nie będą refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kiedy należy zgłosić się na wizytę u kardiologa?

Większość z nas kojarzy choroby serca z silnym bólem zlokalizowanym w klatce piersiowej. Takie objawy, szczególnie jeśli nasilają się po wysiłku, są bezwzględnym wskazaniem do pilnej wizyty u kardiologa. Niestety choroby serca i układu krążenia bardzo często rozwijają się bezobjawowo lub powodują dolegliwości, które nie kojarzą się z sercem.

Nietypowe objawy, które mogą być wynikiem chorób serca i układu krążenia

  • ból szczęki,
  • krwawienie z dziąseł,
  • przykry zapach z ust,
  • ból ramienia

Typowe objawy chorób serca i układu krążenia

  • ból w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • kołatanie serca,
  • szybkie męczenie się,
  • omdlenia,
  • zawroty głowy.

Kiedy na wizytę do kardiologa?

Do kardiologa należy iść absolutnie zawsze, gdy mamy podejrzenie, że nasze dolegliwości spowodowane są problemami z układem krążenia lub sercem. Dobry kardiolog jest w stanie szybko zdiagnozować problem i poprawić nasz komfort życia wprowadzając odpowiednie leczenie.

Kiedy do kardiologa

Kardiolog – co robi i jak przebiega wizyta?

Wiele osób przed wizytą zastanawia się, jak wygląda wizyta u kardiologa. Tak naprawdę nie różni się ona specjalnie od typowej wizyty u lekarza. Pierwsze co musi zrobić kardiolog, to zebrać jak najdokładniejszy wywiad. Kolejnym etapem jest zmierzenie ciśnienia i staranne osłuchanie pacjenta.

Co bada kardiolog?

Kardiolog bada głównie nasze serce. Do tego celu może wykorzystać specjalistyczne badania takie jak EKG. Pozwala ono na dokładną ocenę działania serca. W przypadku podejrzenia chorób tego narządu bardzo często stosowane są również badania dodatkowe takie jak:

  • Holter serca,
  • Holter EKG,
  • Próby wysiłkowe.
  • Echo serca,
  • USG.
Jak wygląda wizyta u kardiologa

Dopiero pełna diagnostyka pozwala na ostateczną ocenę naszego układu krążenia. Umożliwia ona wprowadzenie skutecznego leczenia farmakologicznego lub w razie potrzeby wykonanie specjalistycznych zabiegów. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaka choroba została zdiagnozowana.

Dlaczego nie warto odwlekać wizyty u kardiologa na później?

Im później zgłosimy się do specjalisty, tym szansa na wyleczenie jest mniejsza — warto o tym pamiętać, gdy kolejny raz tłumaczyć zaczniemy nasze dolegliwości złą pogodą i przemęczeniem. Problemy z sercem często są bagatelizowane, bo początkowo nasilenie dolegliwości nie są zbyt duże.

Niestety w momencie, gdy pojawia się silny ból w klatce piersiowej, sprawa jest już bardzo poważna i wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Regularne wizyty u specjalisty połączone z samokontrolą ciśnienia tętniczego nie są co prawda stuprocentową gwarancją na długie życie, ale bez wątpienia zapobiegają przykrym konsekwencjom chorób układu krążenia, które w skrajnych przypadkach kończą się szybką śmiercią pacjenta.

Pamiętajmy o tym i nie bagatelizujmy nawet z pozoru błahych dolegliwości mogących świadczyć o problemach z sercem.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Zdrowie