Kto to jest ginekolog i czym się zajmuje?

Kto to jest ginekolog i czym się zajmuje?

Ginekolog wciąż łączy się z dużym tabu w wielu środowiskach, co sprawia, że często nie wiemy, jak szeroki jest zakres jego umiejętności i z jakimi schorzeniami możemy do niego przychodzić. Ginekologia to dziedzina, która jest niezwykle ważna w życiu każdej kobiety, co sprawia, że im więcej o niej wiemy, tym lepiej. Jak przebiega wizyta u ginekologa i czym się tak naprawdę zajmuje?

Ginekolog – kto to?

Jest to lekarz specjalista z zakresu ginekologii, który jest działem medycyny zajmującym się leczeniem, jak i profilaktyką żeńskiego układu płciowego. Warto rozwiać powszechny mit, że zajmuje się on tylko dorosłymi kobietami przed menopauzą, bądź w jej trakcie. Ginekolog zajmuje się również dziećmi, jak i osobami starszymi – nie ma tutaj zróżnicowania na wiek, choć każdy ginekolog ma swoją specjalizację. 

Warto też wiedzieć, że ginekolog posiada również szeroką wiedzę z zakresu położnictwa, co sprawia, że jest osobą, która często przyjmuje porody, jak i doradza na tematy okołoporodowe, kiedy pytań jest zawsze dużo. 

Jak już wiemy, czym zajmuje się ginekolog, warto przybliżyć, jakie badania przeprowadza.

Kto to jest ginekolog?

Jakie badania u ginekologa?

Zakres jego umiejętności jest dość szeroki, więc warto dowiedzieć się dokładnie, co robi ginekolog. Najbardziej podstawowym badaniem jest iniekcja wziernika do pochwy, aby uwidocznić tarczę i szyjkę macicy. To pomaga we wstępnych oględzinach, jak i w pobraniu materiału do cytologii. Zdarza się również, że potrzebne będzie przez pochwowe badanie USG, które pozwoli na dokładniejsze sprawdzenie stanu narządów i ewentualne wychwycenie nieprawidłowości.

Co robi ginekolog?

Pacjentki często zastanawiają się, jak przebiega wizyta u ginekologa. Pierwsze z tych badań jest wykonywane prawie zawsze, ale już koniecznością na pewno będą pytania ginekologa, które dotyczyć będą najczęściej daty ostatniej miesiączki, ich regularności, obfitości krwawień, ewentualnych bólów i innych niepokojących objawów. W ten sposób uda mu się ustalić przyczynę problemu, co pomoże w szybszym wdrożeniu leczenia.

Warto też wiedzieć, jakie badania krwi zleca ginekolog. Czysta morfologia wzbogacona zostanie w tym przypadku o oznaczenie poziomu hormonów płciowych, aby ginekolog dokładnie wiedział, jakie leki może stosować.

Jakie badania krwi zleca ginekolog?

Z jakimi objawami warto pójść do ginekologa?

Objawy mogą się oczywiście różnić u każdej z osób, co sprawia, że żadnego dyskomfortu bądź zmiany nie powinniśmy lekceważyć. Warto jednak przyjrzeć się najczęstszym dolegliwościom, które mogą oznaczać nieprawidłowości w pracy układu płciowego.

Na te objawy powinniśmy zwracać szczególną uwagę:

 • bóle w podbrzuszu,
 • nadmiernie bolesne miesiączki,
 • upławy,
 • świąd i pieczenie pochwy,
 • ból okołostosunkowy,
 • suchość pochwy,
 • nieregularne miesiączki,
 • nadmierna utrata krwi podczas menstruacji,
 • problemy z zajściem w ciążę, jak i objawy zajścia.

Czym zajmuje się ginekolog?

Wiedząc już o objawach, które są niepokojące, warto dowiedzieć się, co robi ginekolog, gdy się o nich dowie. Po zleceniu badań najczęstszymi chorobami, którymi zajmuje się ginekolog, są:

 • infekcje pochwy,
 • polipy macicy,
 • nadżerki szyjki macicy,
 • przerost błony śluzowej,
 • niepłodność,
 • niedobór hormonów wywołany menopauzą.

Jak widać, schorzenia mogą się od siebie bardzo różnić, co sprawia, że nie można negować i lekceważyć żadnego niepokojącego objawu.

Czym zajmuje się ginekolog?

Co jeszcze warto wiedzieć o ginekologu?

Wiele kobiet zastanawia się, czy ginekolog może wystawić zwolnienie. Wciąż istnieje dziwne mniemanie, że ginekolog jest na tyle specyficznym specjalistą, że często zapomina się, że jest po prostu lekarzem, który oczywiście może i powinien wystawić zwolnienie, jeśli jest ono potrzebne do rekonwalescencji. 

Warto też wiedzieć, jak najczęściej leczone są choroby układu płciowego. PCOS, małe torbiele, niepłodność i objawy związane z menopauzą są leczone za pomocą tabletek dopochwowych, które są zdecydowanie mniej inwazyjne, niż perspektywa zabiegu bądź operacji. Oczywiście zdarzają się przypadki, gdy będzie to konieczne – szczególnie w przypadku mięśniaków macicy, dużych torbieli i polipów macicznych.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Zdrowie