Szkła kontaktowe są szeroko rekomendowane w kontekście korygowania wad wzroku. Ich noszenie jest wygodne, a także wyjątkowo dyskretne. Jednocześnie istnieje wiele rodzajów szkieł, które zostały wyróżnione głównie z uwagi na częstotliwość ich wymiany. Wobec tego, jak dobrać właściwe szkła kontaktowe do swoich potrzeb?
Spis treści
Jakie rodzaje szkieł kontaktowych można wyróżnić?
Rodzaje soczewek kontaktowych powstały po to, by można było precyzyjnie dobrać je nie tylko do konkretnej wady wzroku, ale także do swoich potrzeb i stylu życia. Wiadomo, że można wyróżnić soczewki kontaktowe:
- toryczne – przeznaczone dla astygmatyków;
- sferyczne – dedykowane korekcji nadwzroczności i krótkowzroczności;
- progresywne – nazywane też multifokalnymi, które dedykowane są korekcji starczowzroczności.
Te rodzaje soczewek kontaktowych dobierane są na podstawie diagnostyki okulistycznej. Jednak istnieje jeszcze jeden podział, wyróżniający soczewki z uwagi na częstotliwość ich wymiany.
Szkła kontaktowe jednodniowe
Soczewki kontaktowe jednodniowe – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczone są do noszenia jedynie przez jeden dzień. Takie rodzaje soczewek kontaktowych nie wymagają absolutnie żadnej pielęgnacji. Tuż po ściągnięciu wystarczy je wyrzucić, a następnego dnia wystarczy założyć nową parę.
Szkła kontaktowe dwutygodniowe
Soczewki dwutygodniowe to kolejny rodzaj, który można wyróżnić z uwagi na częstotliwość ich wymiany. Znów można powiedzieć, że sama nazwa wskazuje, iż soczewki dwutygodniowe wymienia się co 14 dni. To z kolei sprawia, że są one przeznaczone do wielokrotnego użytku. Soczewki dwutygodniowe wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji. Powinny być przechowywane w dedykowanym pojemniku i dezynfekowane przy pomocy odpowiedniego płynu. Soczewki dwutygodniowe nie mogą być noszone przez dłuższy okres czasu, niż jest to wskazane.
Szkła kontaktowe miesięczne
Soczewki kontaktowe miesięczne są przeznaczone do noszenia przez okres 30 dni, czyli jednego miesiąca. Takie rodzaje soczewek kontaktowych pozwalają na znaczne ograniczenie częstotliwości ich wymiany. Niemniej jednak soczewki miesięczne wymagają znacznie bardziej zaawansowanej pielęgnacji. Pojawia się nie tylko konieczność ich dezynfekowania, ale także usuwania z nich osadów białkowych, by nie dopuścić do rozwoju infekcji. Soczewki miesięczne również muszą być przechowywane w odpowiednich warunkach.
Jak dobrać właściwe szkła kontaktowe do swoich potrzeb?
Wiele osób może się zastanawiać, jak dobrać soczewki kontaktowe w taki sposób, by idealnie dopasowały się one do indywidualnych preferencji. Otóż warto zwrócić uwagę na swój styl życia. Soczewki dwutygodniowe oraz miesięczne wymagają poświęcenia większej ilości czasu na ich pielęgnacje i utrzymanie w odpowiedniej czystości. Z kolei modele jednodniowe po prostu wyrzuca się po użyciu. Rodzaje soczewek kontaktowych powstały po to, by znacznie ułatwić ich wybór. Warto więc kierować się własnymi preferencjami, potrzebami, a także zaleceniami od prowadzącego okulisty, by wybrać najlepsze szkła dla siebie.
Artykuł partnera
Redakcja Imperium Kobiety
Zobacz więcej: Zdrowie