
- przez Asia Kałętkiewicz
W związku ze wzrostem świadomości, jak ważne jest odpowiednie funkcjonowanie naszego organizmu i jak ogromny wpływ na nasze zdrowie ma ruch fizjoterapia przeżywa prawdziwy renesans. Nawet współczesna sytuacja epidemiologiczna i stale rosnący odsetek osób pracujących w sposób zdalny ma ogromny wpływ na coraz częstsze uporczywe bóle mięśni i stawów. W takich sytuacjach najlepszych wyborem często staję się gabinet fizjoterapeuty – ale czym właściwie jest fizjoterapia?
Spis treści
Na czym polega fizjoterapia?
Fizjoterapia jest to nauka medyczna zajmująca się wykorzystaniem ruchu czy bodźców termicznych, świetlnych, elektrycznych w celu poprawy sprawności fizycznej i złagodzeniu nieustannych bólów. Fizjoterapia może być również pomocna w zapobieganiu kontuzji np. u sportowców czy usprawnianiu pracy narządów. Nie należy kojarzyć fizjoterapii jedynie z wykonywaniem prostych ćwiczeń czy masażem, ponieważ ta niezwykle interesująca dziedzina medycyny oferuję niezliczoną ilość alternatywnych rozwiązań mogących pomóc pacjentom.

Do najpopularniejszych metod fizjoterapii należy:
- masaż terapeutyczny – chyba najpopularniejszy sposób na zmniejszenie obrzęku i rozluźnienie mięśni. Masaż łagodzi również uporczywe bóle i znacznie pobudza krążenie krwi.
- terapia cieplna – terapia wykorzystująca ciepło w postaci okładów, najczęściej parafinowych, co umożliwia rozszerzenie naczyń krwionośnych i lepsze dotlenienie tkanek.
- krioterapia – inaczej leczenie zimnem, wykorzystująca m.in masaż lodem czy zimne okłady. Stanowi genialny sposób na pozbycie się obrzęku czy bolesnych stanów zapalnych.
- elektroterapia ( leczenia prądem ) – zabieg z wykorzystaniem prądu o odpowiedniej częstotliwości zmniejszający wszelkiego rodzaju bóle i dyskopatie.
Komu szczególnie zalecana jest wizyta u fizjoterapeuty?
Fizjoterapia znajduje rozwiązanie na wiele, pozornie trudnych do wyleczenia schorzeń jak bóle kręgosłupa czy wszelkiego rodzaju sportowe kontuzję. Szczególnie fizjoterapią powinny zainteresować się osoby prowadzące siedzący tryb życia oraz sportowcy, którzy na co dzień narażeni są na różnego rodzaju złamania i zwichnięcia kości. Fizjoterapia polecana jest również osobom chcących polepszyć swoją ruchomość i sprawność fizyczną.

Nawet pacjenci z poważnym problemem nietrzymania moczu mogą liczyć na wsparcie ze strony specjalisty – świetnym rozwiązaniem dla takich osób będą ćwiczenia dna miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna, czyli zajmująca się leczeniem schorzeń związanych z nieprawidłowościami miedniczymi może być również pomocna w przypadku niezwykle bolesnych miesiączek i dysfunkcji seksualnych.
Fizjoterapia uroginekologiczna – szczególny rodzaj fizjoterapii dla kobiet w ciąży
Na szczególną uwagę zasługuję również ten stosunkowo mało popularny rodzaj fizjoterapii – fizjoterapia uroginekologiczna. Ta dziedzina fizjoterapii zajmuje się przede wszystkim dysfunkcjami dna miednicy radząc sobie z takimi problemami jak nietrzymanie moczu, bóle w obrębie miednicy czy dysfunkcje pęcherza moczowego.

Stanowi ona również świetne rozwiązanie dla przyszłych mam, które pragną dobrze przygotować się do porodu. Po szczegółowym wywiadzie medycznym i analizie postawy ciała lekarz przeprowadza dokładne badanie dna miednicy mniejszej pozwalające rozpoznać dysfunkcje i dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń.
Gdzie szukać fizjoterapeuty?
Z powodu coraz większego zainteresowania fizjoterapią gabinety fizjoterapeutyczne możemy znaleźć w większości większych miast, a z usług lekarza fizjoterapeuty skorzystamy także w przychodni czy szpitalu. Wiele ośrodków zajmujących się lecznictwem uzdrowiskowym ma w swoich ofertach zajęcia fizjoterapii, najczęściej w formie masażu.

Z pomocą przychodzi nam również internet, gdzie w kilka chwil możemy znaleźć najbliższy naszemu miejscu zamieszkania gabinet fizjoterapii. Szczególnie pomocny może się okazać Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, gdzie zainteresowani użytkownicy mogą nie tylko z łatwością wyszukać konkretnego fizjoterapeutę przy pomocy imienia czy nazwiska, ale również poszerzyć swoją wiedzę na temat tej niezwykłej metody leczenia.

Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Zdrowie

Jak zadbać o swój wzrok po 40. roku życia?

Czym zajmuje się klinika leczenia niepłodności?