- przez Asia Kałętkiewicz
Dalekowzroczność jest znana również pod nazwą nadwzroczność oraz hyperopia. Taki termin odnosi się do zjawiska niewyraźnego widzenia przedmiotów z bliskiej odległości, a równocześnie widzenia rzeczy oddalonych. Osoby, które zmagają się z nadwzrocznością, nie mają problemu na przykład z oglądaniem telewizji z drugiego końca pokoju albo odczytywaniem reklam przy drogach w trakcie jazdy.
Co to jest dalekowzroczność?
Wiele osób zastanawia się, co to jest i na czym polega dalekowzroczność? Otóż, jest to całkowite przeciwieństwo krótkowzroczności. W przypadku hyperopii, borykający się z tym problemem doskonale widzą przedmioty znajdujące się dalej. Z drugiej z kolei strony narzekają na niewyraźne widzenie rzeczy, które znajdują się bliżej. Nadwzrokowcy mogą mieć więc kłopot z czytaniem gazet albo książek, bądź też z korzystaniem z telefonu.
Często dalekowzroczność jest mylona z prezbiopią. Obie mają ze sobą sporo wspólnych objawów. Wśród nich wymienić można między innymi zamazane widzenia podczas czytania z niewielkiej odległości. Przede wszystkim jednak najważniejsza różnica między nadwzrocznością a drugą z chorób tkwi w wieku. Prezbiopia pojawia się głównie u osób po 40. roku życia, które zaczęły zauważać zmiany w swoim wzroku i mają problemy z ostrością w przypadku drobnego tekstu.
Czy dalekowzroczność można wyleczyć?
Zdarza się, że nadwzrokowcy pytają specjalistów o to, jak poprawić dalekowzroczność i czy jest możliwość wyleczenia tej choroby. Hyperopia jest możliwa do skorygowania. Po pierwsze, można zmniejszyć jej objawy poprzez odpowiednio dobrane okulary albo soczewki kontaktowe. W tym wypadku warto zastanowić się nad opcją, która będzie najlepsza do prowadzonego stylu życia.
Inną metodą leczenia dalekowzroczności jest zabieg laserowy, przeprowadzany przez okulistę. Polega on na zmianie kształtu rogówki oka. Zabieg LASIK nie zawsze jest pokrywany przez polisę ubezpieczeniową, dlatego warto dowiedzieć się wcześniej, czy konieczne będzie uiszczenie opłaty za przeprowadzenie korekcji wzroku.
Dalekowzroczność – objawy
Jak już wcześniej wspomniano, dalekowzroczność objawia się przede wszystkim tym, że przedmioty znajdujące się dalej są bardziej wyraźne w stosunku do tych, znajdujących się bliżej. To jest główny i najważniejszy objaw tej choroby. Mimo to, jeśli nadwzroczność nie będzie leczona przez dłuższy czas, mogą pojawić się problemy także z ostrym widzeniem dalszych rzeczy. Objawami towarzyszącymi ponadto mogą być między innymi:
- częste bóle głowy;
- łzawienie oczu;
- uczucie zmęczenia oczu;
- ból gałek ocznych;
- zez zbieżny.
Takie objawy są również charakterystyczne dla innych chorób. Aby więc sprawdzić, czy chodzi o dalekowzroczność, warto udać się do okulisty. Specjalista przeprowadzi niezbędne badania oraz wywiad z pacjentem, a następnie postawi diagnozę.
Dalekowzroczność – przyczyny
Dalekowzroczność to choroba, która w wielu przypadkach jest związana z genetyką. Warto jednak pamiętać także, że istnieje dalekowzroczność fizjologiczna. Oznacza to, że typowe objawy dla hyperopii są naturalne na etapie rozwoju oka. Głównie pojawiają się u małych dzieci, ale wraz z dorastaniem – znikają. W momencie, kiedy objawy się utrzymują przez długi czas i pogłębiają się, warto skonsultować to ze specjalistą.
Jeśli okulista zdiagnozuje nadwzroczność, wówczas zaleci odpowiednie leczenie. Na początek zaleci noszenie okularów ze szkłami na tak zwanym plusie oraz z soczewką skupiającą. Może również polecić od razu soczewki, bądź też zabieg laserowy, który od razu skoryguje tę wadę. Ostatnia opcja najczęściej jest jednak zalecana osobom dorosłym.
Dalekowzroczność dotyka osoby, które mają tak zwaną krótką gałką oczną. Normalna gałka mierzy około 24 milimetrów, jednak jeśli jest zbyt krótka – wówczas dochodzi do problemów związanych z hyperopią. Osoby z nadwzrocznością są również w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę, dlatego powinny pamiętać o tym, aby regularnie poddawać się testom i badaniom, które przeprowadza okulista. Konieczne jest także cykliczne mierzenie ciśnienia w gałce ocznej.
Tekst ten ma wyłącznie charakter informacyjny. Pamiętaj, że wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem-specjalistą.
Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Zdrowie
Na czym polega krótkowzroczność i jakie są jej objawy?