
Łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) to bardzo częsta przypadłość. Delikatny rumień, czerwone plamy, swędzenie, łuszczenie naskórka oraz wysięki znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie i szpecą wygląd. Można stosować różne terapie, ale żadna z nich nie gwarantuje całkowitego powrotu do zdrowej skóry. Schorzenie może też nawracać, a samo leczenie jest długotrwałe i uciążliwe. Co robić i jakie preparaty stosować, aby złagodzić objawy?
ŁZS – skąd się to bierze?
Nie wiadomo dokładnie, jakie przyczyny wywołują schorzenie, dlatego tak trudno sobie z nim poradzić. Utarło się przekonanie, ze na łojotokowe zapalanie skóry duży wpływ ma nadmierne wydzielanie sebum przez gruczoły skórne. Przy spadkach odporności dodatkowo rozwijają się drożdżaki, które przyczyniają się do rozwoju stanu zapalnego. To jest najczęstsza przyczyna rozwoju łzs, natomiast warto przytoczyć też inne możliwe czynniki. Na pewno jest to długotrwały stres, problemy z gospodarką hormonalną, nadużywanie alkoholu oraz zła dieta.
Osoby młode, które wchodzą w okres dojrzewania są o wiele bardziej narażone na rozwój schorzenia. Wtedy gruczoły łojowe pracują intensywniej, a sebum zmienia swój skład. Zawiera się w nim mniej estrów i kwasów tłuszczowych, natomiast przeważają trójglicerydy. W efekcie tego procesu powstają stany zapalne. Oprócz młodzieży bardziej zagrożone łzs są małe dzieci i osoby starsze.
Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry?
Przede wszystkim należy poradzić się lekarza dermatologa, który pomoże dobrać odpowiednie leczenie. Czasami można łatwo pomylić łzs z innymi schorzeniami, dlatego konsultacja medyczna jest niezbędna. Po wykonaniu badań i testów dobranie odpowiedniej terapii jest o wiele prostsze. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby, jak i od wieku osoby z łzs. Oprócz leczenia ogólnego wprowadza się też leczenie miejscowe. Odpowiednie kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry to podstawa. Są to np. różnego rodzaju kremy przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Stosuje się także specjalne szampony na łzs.
Artykuł partnera

Redakcja Imperium Kobiety
Zobacz więcej: Zdrowie

Czym zajmuje się klinika leczenia niepłodności?

Witamina K2 MK7 – czy pomaga w profilaktyce osteoporozy? Odpowiadamy!

Na czym polega krótkowzroczność i jakie są jej objawy?

Jak materac wpływa na komfort snu?

Czym zajmuje się fizjoterapeuta i kto to jest?