
Myśląc o zdrowych kościach, pierwszym skojarzeniem wielu osób jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej ilości wapnia. Nie ma wątpliwości, że ten składnik odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu dobrej ich kondycji, jednak ograniczenie się wyłącznie do niego może przynieść więcej szkód niż pożytku. Wszystko to ze względu na tzw. „paradoks wapnia”. Jak zatem prawidłowo zadbać o swoje kości?
Spis treści
„Paradoks wapnia” – o co chodzi?
Osoby obawiające się osteoporozy starają się zabezpieczyć przed utratą gęstości kości, więc przez lata regularnie sięgają po produkty żywnościowe i suplementy zawierające wapń. Mało kto jednak wie, że wapń ma tendencję do odkładania się w naczyniach krwionośnych, przyczyniając się tym samym do rozwoju miażdżycy i zwiększając ryzyko wystąpienia zawałów serca. W jaki więc sposób organizm może bezpiecznie transportować wapń do kości, gdzie nam służy, ale trzymać go z daleka od tkanek miękkich, gdzie nam szkodzi? Naszym sprzymierzeńcem jest witamina K2. Dlaczego?
Jednym z ważniejszych zadań tej substancji jest kontrolowanie – za pomocą białka MPG (Matrix GLA Protein) regulującego gospodarkę wapnia – w jakim miejscu gromadzi się wapń. Obecność witaminy K2 MK7 w organizmie aktywuje wspomniane białko, które hamuje odkładanie się wapnia w ścianach tętnic. Natomiast niedobór witaminy K2 sprawia, że białko MPG przestaje być aktywne, co powoduje niekorzystne odkładanie się wapnia.
Witamina K2 MK7 – co to jest?
Henryk Dam i Edward Adelbert odkryli witaminę K w latach 30. XX wieku. Za całokształt badań nad nią zostali w 1943 roku uhonorowani Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny. Warto jednak wiedzieć, że witamina K to nie jedna substancja, lecz trzy główne związki o różnych źródłach występowania, właściwościach, budowie i funkcjach biochemicznych. Wyróżniamy naturalnie występujące filochinony (witaminę K1) oraz menachinony (witamina K2), a także syntetycznie wytwarzany menadion (witaminę K3).
O witaminie K2, która występuje w kilku postaciach, z czego najbardziej pożądaną jest K2 MK7, mówi się niewiele. Czym się wyróżnia na tle pozostałych? Charakteryzuje ją wysoka wchłanialność oraz długi okres półtrwania wynoszący 72 godziny. Dla porównania okres półtrwania witaminy K1 w pożywieniu wynosi jedynie 1,5 godziny. Dobrą witaminę K2 MK7 pod względem przyswajalności znajdziesz tutaj: https://www.mito-pharma.pl/product-pol-87-Witamina-K2-MK-7-MSE-dr-Enzmann.html.
Witamina K2 MK7 – jakie jeszcze funkcje pełni w organizmie?
Wiemy już, że witamina K2 jest istotnym elementem w profilaktyce osteoporozy. Jednak lista jej właściwości zdrowotnych na tym się nie kończy. Nie tylko zapobiega wystąpieniu „paradoksu wapnia”, ale wspomaga zachowanie zdrowia zębów i kości, ponieważ jest kofaktorem enzymu odpowiedzialnego za syntezę osteokalcyny, czyli białka uczestniczącego w procesie tworzenia kości. Wpływa także korzystnie na zęby, zmniejszając ich wrażliwość oraz chroniąc przed powstawaniem próchnicy. Ponadto wyróżnia się działaniem antyoksydacyjnym – przeciwdziała starzeniu się komórek oraz spowalnia proces powstawania zmarszczek.
Czy suplementacja witaminy K2 MK7 ma skutki uboczne? Nie powinna, jeśli przyjmuje się preparat zgodnie ze zleceniami lekarza. Pamiętaj, by przed zastosowaniem jakichkolwiek preparatów, skonsultować się ze swoim lekarzem.
Artykuł partnera

Redakcja Imperium Kobiety
Zobacz więcej: Zdrowie

Jak zadbać o swój wzrok po 40. roku życia?

Czym zajmuje się klinika leczenia niepłodności?

Jak dbać o stopy? Zasady pielęgnacji

Jakie akcesoria medyczne sprawdzą się dla lekarza?

Jak walczyć z łojotokowym zapaleniem skóry?

Jak materac wpływa na komfort snu?