Co to jest ashwagandha? Podstawowe informacje o starożytnej roślinie i jej zaletach

Co to jest ashwagandha? Podstawowe informacje o starożytnej roślinie i jej zaletach

Jeśli choć trochę interesujesz się naturalną suplementacją lub ziołolecznictwem, na pewno choć raz spotkałaś się z taką rośliną jak ashwagandha. Jest ona stosowana w medycynie ajurwedyjskiej już od tysięcy lat. W naszym kraju nieustannie zyskuje na popularności. Dlatego krótko omówimy jej najważniejsze właściwości i wpływ na organizm człowieka.

Skąd wzięła się ashwagandha?

Ashwagandha (Witania ospała), znana również jako „indyjska zimowa wiśnia” lub „indyjski żeń-szeń”, to wiecznie zielony krzew występujący w Indiach, Afryce i na niektórych terenach Bliskiego Wschodu. Jak wspominaliśmy, jest ona od dawna stosowana w medycynie ajurwedyjskiej w celu zwiększenia poziomu energii, poprawy ogólnego stanu zdrowia oraz zmniejszenia stanu zapalnego, bólu i lęku. Sama ajurweda jest tradycyjnym systemem medycyny, pochodzącym z Indii. Łączy odpowiednie odżywianie, ćwiczenia, medytację i zioła w celu promowania równowagi między ciałem, umysłem a duchem.

Dlaczego ashwagandha jest dziś tak popularna?

Stresujące czasy wymagają skutecznych relaksujących metod. Ashwagandha wydaje się być idealnym wyborem w takiej sytuacji. Współczesne życie jest pełne wyzwalaczy stresu. A stres przyczynia się do chorób fizycznych i psychicznych oraz pogarsza samopoczucie. Zdrowy styl życia, który obejmuje np. regularne ćwiczenia, zbilansowaną dietę, rutynowe praktyki medytacyjne i odpowiedni sen, jest kluczem do budowania odporności również na stres. Jednak wiele osób potrzebuje w tym obszarze dodatkowego wsparcia. Dla niektórych będzie to lek na receptę, który wspiera działanie serotoniny. Dla innych mogą to być składniki naturalne, takie jak właśnie ashwagandha. Stąd jej rosnąca popularność.

Jakie są zalety ashwagandhy?

W badaniach potwierdza się zdolność ashwagandhy do zwalczania bezsenności (wykorzystuje się ją np. do przygotowania Księżycowego Mleka). Regularne picie tego napoju, zawierającego sproszkowany korzeń ashwagandhy, ułatwia zasypianie i poprawia ogólną jakość snu. U wielu osób przyjmowanie suplementów z tą starożytną rośliną pomaga również zmniejszyć wspomniany już stres.

Ponadto ashwagandha może wpływać na wyniki sportowe poprzez poprawę wydolności serca i płuc przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu energii. Jest to przydatne nie tylko w przypadku sportowców, ale także osób, które cierpią na problemy związane z chronicznym zmęczeniem. Nie bez znaczenia jest fakt, że ashwagandha stabilizuje poziom cukru we krwi zarówno u osób zdrowych, jak i tych cierpiących na hiperglikemię.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Zdrowie