- przez Asia Kałętkiewicz
Lekarz anestezjolog posiada bardzo ważną rolę w szpitalu. Zajmuje się on bowiem nie tylko podawaniem znieczulenia do zabiegów i operacji. W poniższym wpisie wyjaśniamy to, co robi anestezjolog i kim jest lekarz posiadający taką specjalizację. Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Anestezjolog – kto to i jaką ma specjalizację?
Anestezjolog to lekarz, którego często określa się mianem „zastępcy anioła stróża”. Jego kompetencje są kluczowe szczególnie podczas opieki nad pacjentem przed, w trakcie i po zabiegu lub operacji. Wynika to z faktu, że lekarz anestezjolog specjalizuje się w opiece okołooperacyjnej nad pacjentem. Jego zadaniem jest wybór odpowiedniej metody znieczulenia dla chorego pacjenta oraz opiekowanie się z nim podczas operacji. Oznacza to, że praca anestezjologa ma interdyscyplinarny charakter. Współpracuje on z różnymi specjalistami, umożliwiając im skoncentrowanie się na własnym polu działania.
Lekarz anestezjolog określany jest także mianem „lekarza od bólu”, ponieważ posiada on największe doświadczenie w tej kwestii. Jego praca polega na prowadzeniu leczenia nad pacjentami z bólem nie tylko w szpitalu, ale również w poradniach leczenia bólu.
Czym zajmuje się anestezjolog? Jakie ma obowiązki?
Praca anestezjologa polega na opiekowaniu się pacjentem przed, w trakcie i po operacji. Lekarz specjalizujący się w anestezjologii zajmuje się również leczeniem różnego rodzaju bólu.
Od czego jest anestezjolog przed operacją?
Jego podstawowym zadaniem jest przygotowanie pacjenta do operacji lub zabiegu. W tym celu anestezjolog musi przeprowadzić wywiad, podczas którego zadaje pacjentowi różne pytania. Jeśli chodzi o to, o co pyta anestezjolog przed operacją, są to głównie pytania o stan zdrowia pacjenta. Kluczowe dla lekarza są następujące informacje:
- przebytych chorobach,
- przewlekłych schorzeniach,
- dotychczasowym leczeniu,
- przyjmowanych obecnie lekach,
- uczuleniach na poszczególne alergeny.
Konsultacja anestezjologiczna przed operacją to bardzo ważny etap, podczas którego pacjent musi być szczery z lekarzem. Informacje, które zdobędzie anestezjolog, pozwolą mu bowiem na dobranie najodpowiedniejszej dla pacjenta metody znieczulenia.
Po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem anestezjolog wybiera metodę znieczulenia oraz omawia ją z chorym. Następnie lekarz informuje pacjenta o tym, jak będzie wyglądał zabieg oraz jakie będą jego poszczególne etapy. W ten sposób anestezjolog ma zadbać o komfort psychiczny chorego przed zabiegiem.
Co robi anestezjolog na sali operacyjnej?
Lekarz anestezjolog odgrywa ważną rolę także na sali operacyjnej. Jego zadaniem jest wykonanie znieczulenia oraz kontrolowanie stanu zdrowia pacjenta podczas operacji. Anestezjolog jest więc odpowiedzialny za monitorowanie parametrów życiowych chorego oraz udzielenie mu pomocy w przypadku nagłego zagrożenia życia. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, lekarz anestezjolog dba o komfort pacjenta także po operacji. Co więcej, odpowiada on za prowadzenie terapii przeciwbólowej.
Anestezjolog – czym się zajmuje w szpitalu?
Po wykonanej specjalizacji anestezjolog staje się specjalistą od bólu. Zajmuje się on leczeniem pacjentów z bólami pourazowymi, pooperacyjnymi, czy silnymi bólami przewlekłymi. Praca anestezjologa niezaprzeczalnie związana jest również z osobami cierpiącymi na bóle, towarzyszące chorobom nowotworowym. Opiekuje się on także pacjentami z oddziałów intensywnej terapii, których stan zdrowia określa się jako krytyczny. Kolejną ważną funkcją anestezjologa w szpitalu jest wchodzenie w skład zespołu resuscytacyjnego. Lekarz anestezjolog wzywany jest do nagłych wydarzeń, wskutek których stan życia pacjentów jest zagrożony.
Gdzie można spotkać anestezjologa?
Lekarza ze specjalizacją z anestezjologii można znaleźć na każdym oddziale szpitalnym. Zajmuje się on opiekę okołooperacyjną pacjentów, a także leczeniem różnego rodzaju bólów. Obecność lekarza anestezjologa w szpitalu jest bardzo ważna, ponieważ monitoruje on funkcje życie leczonych pacjentów oraz ratuje ich w sytuacjach zagrożenia życia.
Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Zdrowie