Astygmatyzm – informacje na temat tej wady wzroku

Astygmatyzm – informacje na temat tej wady wzroku

Narząd wzroku jest organem, który umożliwia człowiekowi odbieranie obrazów i widzenie. Ze względu na specyficzną budowę, pełnione funkcje oraz lokalizację, oko jest narażone na rozwój schorzeń, które obniżają jakość widzenia oraz doprowadzają do zniekształcenia odbieranego obrazu. Jedną z chorób narządu wzroku, rozpoznawaną u coraz większej części społeczeństwa jest astygmatyzm. Co warto wiedzieć o tym schorzeniu?

Astygmatyzm – co to jest?

Astygmatyzm jest schorzeniem narządu wzroku, które diagnozowane jest u coraz większej części społeczeństwa. To powszechna wada wzroku, która zwykle jest opisywana, jako problem z ostrością widzenia na każdą odległość. To dolegliwość, która może pojawiać się w każdym wieku, a bardzo często towarzyszy mu nadwzroczność lub krótkowzroczność.

Co to jest astygmatyzm? To dolegliwość polegająca na rozwinięciu się wady rogówki lub soczewki ocznej na skutek ich zniekształcenia bądź rozciągnięcia. Rogówka osoby zmagającej się z astygmatyzmem posiada wydłużony, a nie jak w przypadku zdrowego oka okrągły kształt, co skutkuje rozwijaniem się wady refrakcji, czyli optycznej niedoskonałości uniemożliwiającej właściwego skupienia światła na siatkówce. 

Astygmatyzm – objawy dolegliwości

Astygmatyzm jest wadą wzroku, która objawia się dość charakterystycznymi symptomami. Stopień ich nasilenia jest zwykle uzależniony od poziomu zaawansowania problemu, dlatego walkę z astygmatyzmem warto rozpocząć już na początkowym etapie rozwoju dolegliwości. 

Głównymi objawami astygmatyzmu są:

  • zamglone, niewyraźne widzenie, zarówno do dali, jak i bliży,
  • widzenie wyraźnych, pionowych linii w stosunku do poziomych lub odwrotnie,
  • mrużenie oczu lub przekrzywianie głowy w celu wyostrzenia odbieranego obrazu,
  • odczuwanie intensywnego zmęczenia oczu podczas wysiłku wzrokowego,
  • częste bóle głowy, zwłaszcza w okolicy czołowej,
  • nawracające łzawienie lub pieczenie oczu, przy wykluczeniu alergii.

Astygmatyzm jest schorzeniem, które wraz z wiekiem może się pogłębiać. Mimo nieustannego postępu i rozwoju okulistyki nie ustalono jednoznacznej przyczyny pojawienia się astygmatyzmu. Specjaliści sądzą, że choroba może być dziedziczona genetycznie, a dodatkowo może zostać rozpoznana w każdym wieku.

Jak leczyć astygmatyzm? – najważniejsze informacje

Aby poprawić jakość życia i komfort widzenia osób posiadających astygmatyzm niezwykle ważne jest rozpoczęcie dopasowanego do konkretnego pacjenta leczenia. Obecna okulistyka dysponuje trzema sposobami korekcji wzroku przy astygmatyzmie, do których należą:

  • noszenie okularów korekcyjnych,
  • rozpoczęcie leczenia przy pomocy soczewek kontaktowych,
  • przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Soczewki kontaktowe są w stanie poprawić komfort pracy narządu wzroku pacjentów cierpiących przez niewyraźne widzenie. Soczewki na astygmatyzm powinny charakteryzować się stabilnością, która zapobiegnie ich przemieszczaniu się i obracaniu podczas noszenia. Idealnym rozwiązaniem jest noszenie soczewek torycznych z nieco grubszą dolną strefą, co przekłada się na poprawę ostrości widzenia.

Rozpoznanie astygmatyzmu – jak zrobić test na astygmatyzm?

Astygmatyzm jest dolegliwością, która najczęściej rozwija się przy jednoczesnej obecności krótkowzroczności oraz dalekowzroczności. To główny powód, dla którego wiele pacjentów ma problem ze zdiagnozowaniem tej choroby. Okuliści oraz optometryści do wykrywania choroby najczęściej wykorzystują specjalistyczny sprzęt, do którego należy keratoskop oraz wideokardiograf komputerowy. To całkowicie bezpieczne i bezbolesne metody diagnostyczne, które opierają się na obserwacji oka, szczególnie jego budowy i funkcji.

Prosty test na astygmatyzm można również wykonać w domowym zaciszu. To metoda diagnostyczna polegająca na spoglądaniu jednym okiem na linie na ekranie monitora w odległości 40centymetrów od niego. Jeśli odbierany obraz sprawia, że widziane linie są niewyraźne lub rozmazane może to świadczyć o rozwijaniu się astygmatyzmu.

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Zdrowie