Jak wyczyścić patelnię od spodu?

Jak wyczyścić patelnię od spodu?

Bez względu na to, czy posiadamy patelnię glinianą, żeliwną, ceramiczną czy też teflonową – każda spośród nich będzie się brudziła. Sporo osób zapomina, iż to właśnie spód tego naczynia pozostaje narażony na działanie wysokiej temperatury albo w przypadku kuchenek gazowych płomieni, które mogą prowadzić do jej uszkodzenia. Jak wyczyścić patelnię od spodu? W poniższym artykule podpowiemy, jak pozbyć się zabrudzeń z patelni. 

Czym wyczyścić patelnię od spodu – domowe sposoby

Czyszczenie patelni od spodu, może się nam wydawać czasochłonne oraz trudne. Niemniej jednak, warto włożyć nieco pracy, aby naczynia mogły odzyskać swój dawny wygląd i posłużyły nam jeszcze przez wiele lat. Tym bardziej, iż nie musimy wyszukiwać specjalnych środków w sklepie. Przypalona patelnia od spodu, może zostać skutecznie wyczyszczona z użyciem popularnych produktów, które posiadamy w swoim domu – płynu do mycia naczyń, octu czy sody oczyszczonej.

jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu

W procesie czyszczenia zastosować możemy folię aluminiową. Wystarczy, iż wykonamy z niej kulkę. Tego typu czyścik będzie skuteczny w przypadku usuwania brudu, ale nie porysuje on powierzchni. Niewątpliwie, możemy wykorzystać także chemiczne specyfiki. Niemniej jednak, w trosce o swoje zdrowie (mogą podrażniać skórę) oraz środowisko naturalne i budżet, warto abyśmy wypróbowali domowe sposoby na czyszczenie spodu patelni. 

Przypalona patelnia od spodu – soda 

Jednym z wielu możliwych zastosowań sody oczyszczonej, może być wykorzystanie jej w przypadku chęci zwalczenia przypaleń. To substancja delikatnie żrąca, zatem sprawdzi się w roli środka czyszczącego. Soda oczyszczona posiada odczyn zasadowy, zatem nadaje się bardzo dobrze celem usunięcia zanieczyszczeń takich, jak: woski, farby, oleje, tłuszcze, jak i inne trudne zabrudzenia. 

Jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu za pomocą sody?

Jedną z metod czyszczenia, będzie wykonanie specjalnej pasty z sody. Wystarczy, iż wymieszamy ją z wodą, aby mogła powstać dosyć gęsta mieszanina. Możemy również dodać parę kropelek płynu do mycia naczyń, który doprowadzi do rozpuszczenia tłuszczu. Taką pastę trzeba rozprowadzić na spodzie patelni i zostawić na parę godzin. Po upływie wskazanego czasu, musimy wyszorować przypalony spód patelni z użyciem zmywaka, delikatnej szczotki albo czyścika wykonanego z folii aluminiowej, zaś później wystarczy wymyć jej powierzchnię wodą wymieszaną z płynem do naczyń. 

czym wyczyścić patelnie od spodu domowe sposoby

Jeśli chcemy, żeby pasta wykonana z sody wykazywała szorujące właściwości, wystarczy dodać do niej sól kuchenną. Wówczas zadziała ona niczym mleczko do czyszczenia, które można nabyć w sklepach. 

Przypalona patelnia od spodu – ocet 

Ocet jest następnym produktem, który każdy z nas posiada w domu i może on posłużyć w roli ekologicznego środka do czyszczenia przypaleń na spodzie patelni. Posiada kwaśny odczyn i dlatego bardzo dobrze usuwa osady z kamienia, rdzę czy też mydło. 

czym wyczyścić przypalone spody patelni

Ocet może zostać wykorzystany do wyczyszczenia patelni od spodu, gdyż znajdujące się tam zabrudzenia, to nie wyłącznie tłuszcz. Nie można go jednakże używać na emaliowaną powierzchnię, ponieważ może spowodować jej zmatowienie. Niemniej jednak, szybko usuwa brud z patelni stalowej czy też aluminiowej

Jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu za pomocą octu?

Zabrudzoną patelnie możemy czyścić za pomocą roztworu octu z wodą albo samym octem. Wystarczy, iż wlejemy go do miski albo zlewu i będziemy w nim moczyć dno naszego naczynia. Możemy również zastosować mieszaninę wody wraz z octem (dwie łyżeczki octu na pół szklanki wody) i wyczyścić przypaloną patelnię kulką wykonaną z aluminiowej folii, szczoteczką albo gąbką.  Sody i octu do czyszczenia używa się dosyć często.

jak umyć patelnie od spodu

Warto mieć na uwadze popularną recepturę na środek domowy, który łączy w sobie obie te substancje. Istnieje pewne przekonanie, iż wykazuje on bardzo dobre czyszczące właściwości z uwagi na to, iż mocno się pieni. Tak naprawdę kwaśny ocet i zasadowa soda po wymieszaniu i reakcji chemicznej, dadzą nam octan sodu, dwutlenek węgla oraz wodę. Powstanie więc substancja, która ma mniejszą skuteczność w zakresie usuwania zabrudzeń, aniżeli oddzielne zastosowanie octu i sody.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom