
- przez Asia Kałętkiewicz
Wyczyszczenie szuflady w pralce nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, jeżeli poznasz te rady. Znajdziesz tu kilka sposobów na brudne, niedrożne czy zapleśniałe komory pojemnika na proszek w swojej pralce. Odtąd proszek do prania i płyn do płukania nie będą dla Ciebie oznaczać zmory zabrudzonego dozownika w pralce!
Spis treści
Brud w szufladzie pralki – skąd się bierze i jak tego uniknąć?
Po pierwsze, pojemnik przeznaczony do dozowania proszku do prania i płynu do płukania w każdej pralce ulega zanieczyszczeniu. Nie mamy wpływu na niedokładne wypłukiwanie się detergentów z komór szuflady, ale możemy je z łatwością odświeżyć i wyczyścić. Należy robić to regularnie, by nie dopuścić do osadzenia się kamienia, czy przykrej pleśni.
Jeżeli jednak sytuacja wymknie się spod kontroli, a w naszej pralce nagromadzi się pleśń czy kamień, możemy spodziewać się problemów związanych z nieprzyjemnym zapachem, a nawet niedopranymi ubraniami.

Czym wyczyścić pojemnik na proszek w pralce?
Zadbaj w pierwszej kolejności, by mieć czym pracować nad uciążliwym brudem. Pomocne będą takie akcesoria jak:
- gąbka,
- mała i wąska szczotka na dłuższym trzonku lub po prostu stara szczoteczka do zębów,
- płyn uniwersalny lub inny detergent,
- ocet spożywczy,
- soda oczyszczona.
Jak wyjąć pojemnik na proszek z pralki?
Każdorazowo przed przystąpieniem do czyszczenia pojemnika, należy delikatnie wyjąć go z pralki. W różnych modelach pralek wyjmowanie przebiega różnie: na charakterystyczny przycisk, który należy wcisnąć palcem lub po maksymalnym wysunięciu szuflady należy ją unieść lekko do góry i zwolnić z szyn.

Uwaga! Warto wcześniej odłączyć pralkę od prądu w celu uniknięcia niechcianego porażenia prądem. Po wyjęciu i dokładnym obejrzeniu ze wszystkich stron szuflady można już przystąpić do czyszczenia.
Czyszczenie komór szuflady na proszek i płyn w pralce
Pojemnik na proszek możemy w pierwszej kolejności opłukać pod bieżącą wodą, część zabrudzeń powinna ustąpić sama. Na zakamarki i zaschnięty proszek radzimy użyć gąbki i szczoteczki a w razie potrzeby odrobiny środka czyszczącego. Po wyszorowaniu zakamarków należy pamiętać, by dokładnie opłukać szufladę z resztek brudu i użytego środka czyszczącego. Jeżeli brud nie ustępuje łatwo, warto na godzinę taką szufladę zostawić w kąpieli wodnej.
Pleśń i kamień w szufladzie do prania
Na uporczywy kamień lub pleśń, która zgromadziła się w pojemniku na proszek czy płyn do płukania, świetnym rozwiązaniem będzie domowy sposób czyszczenia naszych babć. Należy sporządzić roztwór z octu i ciepłej wody w proporcji 1:1, dosypać łyżeczkę sody oczyszczonej i zamieszać, kolejno zanurzyć całkowicie w nim szufladę. Pojemnik pralki w takiej kąpieli zostawiamy minimum na godzinę i przystępujemy do delikatnego czyszczenia za pomocą szczoteczki lub gąbki, by usunąć resztki brudu. W razie potrzeby, można również wspomóc się środkiem czyszczącym.

Dzięki swoim grzybobójczym właściwościom ocet i soda nie tylko nie zostawią śladu po kamieniu, ale i usuną niechciane grzyby, z których pojawiają się wykwity pleśni. Co więcej, sposób ten jest całkowicie bezpieczny i ekologiczny, ponieważ nie potrzebujemy dodatkowych detergentów.
Ostatni krok do czystego i pachnącego prania!
Przed włożeniem czystego pojemnika na swoje miejsce sprawdź, czy otwór nie wymaga odświeżenia. Jeżeli tak, za pomocą gąbki i środka czyszczącego usuń brud i wytrzyj do sucha to miejsce. Kolejno delikatnie umieść szufladę w otworze i ciesz się czystym i pachnącym praniem!

Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Dom


Jak prasować firanki? Sposoby z parownicą i żelazkiem?