Jak wyczyścić szufladę w pralce?

Jak wyczyścić szufladę w pralce?

Wyczyszczenie szuflady w pralce nie będzie dla Ciebie wyzwaniem, jeżeli poznasz te rady. Znajdziesz tu kilka sposobów na brudne, niedrożne czy zapleśniałe komory pojemnika na proszek w swojej pralce. Odtąd proszek do prania i płyn do płukania nie będą dla Ciebie oznaczać zmory zabrudzonego dozownika w pralce! 

Brud w szufladzie pralki – skąd się bierze i jak tego uniknąć? 

Po pierwsze, pojemnik przeznaczony do dozowania proszku do prania i płynu do płukania w każdej pralce ulega zanieczyszczeniu. Nie mamy wpływu na niedokładne wypłukiwanie się detergentów z komór szuflady, ale możemy je z łatwością odświeżyć i wyczyścić. Należy robić to regularnie, by nie dopuścić do osadzenia się kamienia, czy przykrej pleśni.

Jeżeli jednak sytuacja wymknie się spod kontroli, a w naszej pralce nagromadzi się pleśń czy kamień, możemy spodziewać się problemów związanych z nieprzyjemnym zapachem, a nawet niedopranymi ubraniami. 

jak wyczyścić szufladę na proszek w pralce

Czym wyczyścić pojemnik na proszek w pralce?

Zadbaj w pierwszej kolejności, by mieć czym pracować nad uciążliwym brudem. Pomocne będą takie akcesoria jak: 

  • gąbka, 
  • mała i wąska szczotka na dłuższym trzonku lub po prostu stara szczoteczka do zębów,
  • płyn uniwersalny lub inny detergent, 
  • ocet spożywczy, 
  • soda oczyszczona. 

Jak wyjąć pojemnik na proszek z pralki? 

Każdorazowo przed przystąpieniem do czyszczenia pojemnika, należy delikatnie wyjąć go z pralki. W różnych modelach pralek wyjmowanie przebiega różnie: na charakterystyczny przycisk, który należy wcisnąć palcem lub po maksymalnym wysunięciu szuflady należy ją unieść lekko  do góry i zwolnić z szyn.

jak wyjąć szufladę z pralki

Uwaga! Warto wcześniej odłączyć pralkę od prądu w celu uniknięcia niechcianego porażenia prądem. Po wyjęciu i dokładnym obejrzeniu ze wszystkich stron szuflady można już przystąpić do czyszczenia. 

Czyszczenie komór szuflady na proszek i płyn w pralce

Pojemnik na proszek możemy w pierwszej kolejności opłukać pod bieżącą wodą, część zabrudzeń powinna ustąpić sama. Na zakamarki i zaschnięty proszek radzimy użyć gąbki i szczoteczki a w razie potrzeby odrobiny środka czyszczącego. Po wyszorowaniu zakamarków należy pamiętać, by dokładnie opłukać szufladę z resztek brudu i użytego środka czyszczącego. Jeżeli brud nie ustępuje łatwo, warto na godzinę taką szufladę zostawić w kąpieli wodnej. 

Pleśń i kamień w szufladzie do prania 

Na uporczywy kamień lub pleśń, która zgromadziła się w pojemniku na proszek czy płyn do płukania, świetnym rozwiązaniem będzie domowy sposób czyszczenia naszych babć. Należy sporządzić roztwór z octu i ciepłej wody w proporcji 1:1, dosypać łyżeczkę sody oczyszczonej i zamieszać, kolejno zanurzyć całkowicie w nim szufladę. Pojemnik pralki w takiej kąpieli zostawiamy minimum na godzinę i przystępujemy do delikatnego czyszczenia za pomocą szczoteczki lub gąbki, by usunąć resztki brudu. W razie potrzeby, można również wspomóc się środkiem czyszczącym. 

jak usunąć pleśń z szuflady pralki

Dzięki swoim grzybobójczym właściwościom ocet i soda nie tylko nie zostawią śladu po kamieniu, ale i usuną niechciane grzyby, z których pojawiają się wykwity pleśni. Co więcej, sposób ten jest całkowicie bezpieczny i ekologiczny, ponieważ nie potrzebujemy dodatkowych detergentów. 

Ostatni krok do czystego i pachnącego prania!

Przed włożeniem czystego pojemnika na swoje miejsce sprawdź, czy otwór nie wymaga odświeżenia. Jeżeli tak, za pomocą gąbki i środka czyszczącego usuń brud i wytrzyj do sucha to miejsce. Kolejno delikatnie umieść szufladę w otworze i ciesz się czystym i pachnącym praniem!

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom