Jak prasować firany z woalu, poliestru i tiulu?

Jak prasować firany z woalu, poliestru i tiulu?

Firany stanowią bardzo praktyczną ozdobę okienną. Zapewniają nie tylko poczucie intymności domownikom, ale także znakomicie uzupełniają wystrój całego wnętrza. Za pomocą atrakcyjnie prezentujących się firan można wyczarować niesamowity nastrój, ponieważ po zawieszeniu będą one subtelnie rozpraszały światło słoneczne. Przed ich zakupem warto jednak wiedzieć, jak zadbać o poszczególne rodzaje materiału, z którego są wykonane. Dziś podpowiemy, jak prasować firany z woalu, poliestru oraz tiulu. Zapraszamy do lektury.

Prasowanie firan – jak to zrobić krok po kroku?

Poszukując idealnego modelu firan należy wziąć pod uwagę kilka czynników:

 • wymiary okna,
 • pożądana długość firan,
 • kolor oraz odcień,
 • materiał.

Choć wszystkie z wymienionych kwestii są ogromnie ważne, dopiero ta ostatnia, stanowi kluczową pod względem codziennego użytkowania. Krótko mówiąc: przed zdecydowaniem się na konkretny rodzaj firan warto pamiętać o tym, że od czasu do czasu trzeba je będzie odświeżyć. Cienkie i delikatne tkaniny mogą sprawiać problemy w czasie prania, jednak prasowanie firan bywa prawdziwym wyzwaniem. Wystarczy jednak zapamiętać kilka prostych zasad, aby poradzić sobie z tym zadaniem!

Jak prasować firanki z woalu?

Zacznijmy od materiału, który już na pierwszy rzut oka wydaje się być stosunkowo problematyczny. Woal jest bardzo efektowny, jednak niezwykle delikatny. Z tego powodu należy zachować szczególną ostrożność już w trakcie prania. Wysokie temperatury oraz wszelkiego rodzaju tarcie są w jego przypadku wysoce niepożądane. Podczas prasowania firan z woalu należy o tym również pamiętać, nastawiając żelazko na stosunkowo niską temperaturę. Aby dodatkowo zabezpieczyć materiał przed ewentualnym nadtopieniem lub przypaleniem, warto prasować firanę przez bawełnianą ściereczkę.

 • Woal można prasować tradycyjnym żelazkiem, jednak nastawionym na niższą temperaturę.
 • Materiał łatwo się przypala i wyświeca wskutek nadtopienia włókien.
 • Warto prasować przez bawełnianą ściereczkę, która dodatkowo zabezpieczy woal.
jak prasować firany z woalu

Jak prasować firany z poliestru?

Tkaniny sztuczne, takie jak poliester, są najłatwiejsze w utrzymaniu, ponieważ nie wymagają specjalnych środków ostrożności… ani nawet prasowania! Zatem, ponawiając pytanie jak prasować firany z poliestru, odpowiedź brzmi: w ogóle. Wystarczy zawiesić je na karniszu, gdy są jeszcze wilgotne, a rozprostują się same pod wpływem własnego ciężaru. Z tego powodu firany poliestrowe polecane są szczególnie mocno zabieganym, zapracowanym osobom, którym zależy na ogromnej praktyczności. Taki typ firan to oszczędność czasu, a przy tym atrakcyjny efekt końcowy.

 • Firany poliestrowe nie wymagają specjalnych zabiegów.
 • Nie trzeba ich prasować – wystarczy zawiesić na karniszu, gdy są wilgotne.

Jak wyprasować firanki z tiulu?

Kolejnym materiałem, który może sprawiać trudność, jest tiul. Tkanina ta należy do chętnie wybieranych ze względu na zwiewność oraz fakt, iż niezwykle wdzięcznie prezentuje się na oknie. Przed przystąpieniem do prasowania firan z tiulu warto jednak pamiętać o tym, że użycie tradycyjnego żelazka może być zbyt ryzykowne. Warto zaopatrzyć się w parownicę lub nowoczesne żelazko generujące duże ilości pary wodnej. Tiulowe firanki prasujemy w momencie, gdy są już zamontowane na karniszu – taka pozycja umożliwi parownicy (lub żelazku parowemu) dotarcie do zakamarków. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy urządzeniem a materiałem.

 • Tiul warto prasować w pozycji wiszącej.
 • Należy użyć parownicy lub żelazka z generatorem pary.
 • Urządzenie warto trzymać w bezpiecznej odległości.
jak wyprasować firanki z tiulu

Prasowanie firan – to proste!

Jak prasować firany z woalu, tiulu i poliestru? Każdy z wymienionych materiałów charakteryzują inne cechy. Dlatego przed zakupem firan należy wziąć pod uwagę nie tylko to, jak się prezentują, ale również kwestię ich pielęgnacji. Wiadomo przecież, że tylko zadbane, czyste i pozbawione zagnieceń firany stanowią prawdziwą ozdobę wnętrza. Decydując się na konkretną tkaninę, można także dopasować rodzaj firan do swojego trybu życia.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom