Jak prać biało czarne ubrania?

Jak prać biało czarne ubrania?

Czerń i biel to połączenie, które z pewnością nigdy nie wyjdzie z mody. Bardzo modne wśród kobiet są czarne sukienki z białym kołnierzykiem, które stanowią połączenie stylu oraz elegancji zarazem. Niestety dbanie o nie może okazać się nieco problematyczne. Nikt nie chce, aby dwukolorowe ubranie zszarzało, a ich białe elementy zżółkły. W tym artykule przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na ten odwieczny problem.

Jak prać biało-czarne ubrania? – domowe sposoby

Wiele osób obawia się prać czarno-białe ubrania w domu. Jednak nie należy się martwić – każde z nich posiada metkę, która jest skarbnicą informacji dotyczących prania. Dzięki zapoznaniu się z nią, czarną sukienkę z białym kołnierzykiem czy biało-czarną bluzkę w paski można uchronić przed potencjalnymi zniszczeniami. Ważne jest sprawdzenie, w jakiej temperaturze producent zaleca prać dane ubranie oraz, czy dozwolone jest pranie oraz wirowanie w pralce.

jak prać biało czarne rzeczy

Po tym jakże istotnym kroku można przystąpić do prania czarno-białych ubrań. Oto kilka prostych sposobów, aby nie zniszczyć bluzki w czarno białe paski lub czarnej sukienki z białym kołnierzykiem:

  1. Pranie ręczne – czynność ta zajmuje trochę czasu, ale jest to najbezpieczniejsza metoda. Poleca się ją podczas pierwszego prania, ponieważ nie jest wiadome czy materiał, z którego wykonane jest ubranie, nie będzie farbować. Wystarczy letnia woda oraz płyn do płukania.
  2. Chusteczki do prania – są one dostępne w większości drogerii czy supermarketów. Już jedna skutecznie pochłonie pigment wypłukujący się z czarno-białych ubrań – należy wrzucić ją razem z nimi do bębna pralki. Skutecznie mogą uchronić biały materiał przed zszarzeniem.
  3. Ocet – dzięki niemu barwnik pozostanie w tkaninie i nie zabarwi innych ubrań. 2 łyżki stołowe należy wlać bezpośrednio do bębna lub do miejsca na proszek/płyn do płukania. Nie należy obawiać się przykrego zapachu, gdyż ulotni się podczas suszenia.

Jak wybielić czarno-białe ubrania?

Co, jeśli doszło do zafarbowania jasnego elementu dwukolorowego ubrania? Z pewnością od razu nie spisujmy go na straty. W domowym zaciszu stanie się ono jak nowe bez dużego wkładu pieniężnego. Z pomocą przychodzi kilka produktów do znalezienia w okolicznym sklepie lub aptece:

  • Woda z octem – jak widać, ocet pojawia się znowu, a jest to spowodowane jego wielozadaniowością. Zszarzałe ubranie lub zabarwiony kołnierzyk wystarczy namoczyć w occie przynajmniej na godzinę, a następnie wypłukać ubranie w letniej wodzie. Niezwykle skuteczna i budżetowa opcja!
  • Aspiryna – niezbędnik domowej apteczki, który sprawdzi się także do wybielania. Na każdy litr wody potrzeba 2-3 pastylki rozgniecione na proszek. Następnie element czarno-białego ubrania należy zaprać i odstawić na przynajmniej 20 minut. Ostatnim krokiem jest wypranie rzeczy w pralce lub ręcznie.
  • Mydełko odplamiające – wymaga więcej pracy, ale efekt mówi sam za siebie. Zwilżonym mydełkiem pocieramy biały kołnierzyk czarnej sukienki przez kilka minut. Podobnie jak wcześniej należy wyprać całe ubranie.
  • Pranie z dodatkiem sody oczyszczonej – tak jak ocet ma zastosowanie nie tylko w kuchni. Dzięki niej białe elementy powrócą do dawnego stanu, a także chroni ona przed szarzeniem ubrań. Na jedno pranie w pralce potrzeba jej pół szklanki, a także płyn do płukania.
jak wybielić czarno-białe ubrania

Co w przypadku, jeśli żaden sposób nie pomógł?

Ostatnią deską ratunku jest pralnia chemiczna – oddając ubranie w ręce specjalistów można mieć pewność, że wróci ono pozbawione wszelkich plam czy odbarwień. To także idealna opcja dla osoby zabieganej, która nie próbowała wyżej wymienionych metod lub nie wie jak prać czarno-białe ubrania.

jak prać czarno białe ubrania

Pracownikom pralni z pewnością nie jest straszna biało-czarne bluzka w paski czy czarna sukienka z białym kołnierzykiem. Decydując się na kolejne ubranie w tym połączeniu kolorystycznym, zachęcamy do zapamiętania tych kilku metod, aby ich pranie w przyszłości nie stanowiło problemu.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom