Jak prać ubrania ręcznie? Instrukcja krok po kroku

Jak prać ubrania ręcznie? Instrukcja krok po kroku

Pranie ręczne było codzienną czynnością w domach, w których nie korzystano z pralek automatycznych. Nowoczesne technologie znacznie ułatwiają utrzymanie odzieży w czystości, jednak są tkaniny i sytuacje nietypowe, determinujące pranie ręczne. Jeśli zatem uwielbiasz delikatną, koronkową bieliznę, kaszmirowe lub moherowe sweterki, lub musisz wyprać jedną rzecz natychmiast, wybierz pranie ręczne. Zaopatrz się w płyn do prania ręcznego lub mydło do prania ręcznego i działaj.

Jak prać ręcznie? – to musisz wiedzieć

Ręczne pranie jest alternatywą do prania automatycznego podczas urlopu lub wtedy, gdy symbol prania ręcznego na metce (grafika, przedstawiająca miskę i dłonie) obliguje do takiego sposobu. Aby prać ręcznie, koniecznie musisz wiedzieć, że:

  • nie należy prać ręcznie w gorącej wodzie (mogłaby zniszczyć tkaninę),
  • nie wolno prać ręcznie w zimnej wodzie (nie dopierzesz),
  • nie należy pocierać elementów odzieży o siebie (spowoduje to jej uszkodzenie),
  • do prania ręcznego lepiej wybrać płyn lub perełki (proszek mógłby się nie rozpuścić).
jak zrobić pranie ręczne

Pranie ręczne krok po kroku

Skuteczne pranie ręczne może być ekonomiczne. Nie pierz ręcznie pod bieżącą wodą. Zlew do prania ręcznego sprawdzi się wtedy, gdy nie masz dostępu do miski.

  1. Po pierwsze musisz posegregować ubrania względem kolorów. Tak jak w pralce, pranie ręczne może spowodować odbarwianie.
  2. Nalej do dwóch misek ciepłej, nie gorącej wody, napełniając je do jednej trzeciej, maksymalnie do połowy wysokości.
  3. W jednej z misek rozpuść detergent. Najlepiej sprawdzi się płyn do prania ręcznego, może być też mydło do prania ręcznego. Pozwala ono usunąć trudne zabrudzenia w wyniku namaczania.
  4. Umieść ubrania (po jednej, dwie sztuki) w misce z płynem, ugniataj lekko pranie, po czym wyżymaj i umieść w misce do płukania.
  5. Nie szoruj. Jeśli płukanie trzeba powtórzyć (widzisz, że płyn nie został całkowicie usunięty), wymień wodę w misce.

Miska czy umywalka do prania ręcznego?

Pranie ręczne najlepiej wykonywać w misce. Będzie wtedy efektywniejsze, bo masz szansę dotrzeć do każdego elementu odzieży.  Niewielka umywalka sprawdzi się tylko w sytuacjach kryzysowych. Jeśli posiadasz wannę do prania, jesteś w komfortowej sytuacji, możesz namaczać i prać odzież oraz tekstylia o dużych gabarytach.

jak prać ubrania ręcznie

Zwracaj uwagę na oznaczenia na metkach. Jeśli widzisz symbol pranie ręczne, możesz brać się do pracy. Jeżeli natomiast na metce widać symbol pranie chemiczne, nie ryzykuj. Oddaj odzież do pralni, aby jej nie zniszczyć podczas ręcznego prania. Umywalka do prania ręcznego to mniej wygodne i ekonomiczne rozwiązanie.

Pranie ręczne w pralce – kiedy zastosować?

Nowoczesne urządzenia wyposażone są w wiele, zaskakujących funkcji. Tak jest w przypadku pralek, posiadających program pranie ręczne. Ten tryb pozwala zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tkaniny poprzez dobór wolniejszego i inaczej wykonywanego zadania. Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje ubrania będą rzeczywiście chronione, wypierz je osobiście ręcznie. Wanna do prania ręcznego sprawdzi się idealnie. Możesz ustawić w niej dwie miski, a obok detergent.

pranie ręczne w pralce na czym polega

Pranie ręczne symbol – dlaczego to ważne?

Symbol pranie ręczne jest bardzo ważny dla długotrwałego, doskonałego efektu wizualnego niektórych tkanin. Są również specyficzne rodzaje odzieży, jak sukienki, bluzki, spódnice z cekinami lub przebrania dziecięce, wyposażone w różne dodatki, wymagające delikatnego prania ręcznego. Niektóre elementy odzieży sportowej, funkcyjnej mogą wymagać prania ręcznego.

jak się pierze ręcznie

Pranie ręczne symbol, umieszczony na metce pozwoli Ci dopasować rodzaj oczyszczania do specyfiki tkanin. Można stosować pranie ręczne do produktów, które nie posiadają takiego oznaczenia, jeśli są nowe i istnieje ryzyko odbarwień w pralce. Zastosowanie się do oznaczeń, dotyczących sposobu prania jest bardzo ważne. Dzięki nim możesz dopasować styl prania i temperaturę wody do potrzeb tkaniny. Zbyt wysoka temperatura może zniszczyć, odkształcić lub odbarwić materiał. Stosując się do zaleceń producenta odzieży, wydłużysz doskonały efekt wizualny swoich ulubionych tkanin.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom