
- przez Asia Kałętkiewicz
Niesamowicie bogaty wybór różnego rodzaju tapet zachęca nas do tego, aby i w naszych wnętrzach wykorzystać ten sposób dekorowania ścian. Czasem jednak obawiamy się tego, czy poradzimy sobie z tapetowaniem ścian tak, aby finalny efekt rzeczywiście był estetyczny. Jeśli jednak zaopatrzymy się w odpowiednie produkty i będziemy postępować według instrukcji – efekt końcowy na pewno będzie dla nas zadowalający.
Spis treści
Jak kłaść tapety – o czym pamiętać?
Jednym z najtrudniejszych zadań przy okazji tapetowania jest wybranie odpowiedniego miejsca oraz tego, jak ma się prezentować wzór. Tapetę bowiem trzeba będzie dociąć w taki sposób, aby wzór się ze sobą schodził na łączeniach docinanej okładziny. Odpowiednio dobrana tapeta we wnętrzu jest w stanie zdziałać cuda. Będzie w stanie nie tylko zamaskować niedoskonałości ścian, ale i doda wnętrzu charakteru.

Warto też wcześniej przemyśleć, czy będzie to tapeta do sufitu czy niżej położona, aby dobrze wymierzyć linię rozpoczynającą poziom ułożenia okładziny. Sprawdzając, jak położyć tapetę krok po kroku już na starcie upewnijmy się czy będziemy mieli wszystkie niezbędne do tego celu narzędzia. Na pewno przyda się wałek do wyrównywania nierówności, pędzel do klejenia tapety oraz ostry nożyk do jej docinania. Przyda się też poziomica, a także coś do mierzenia i zaznaczania, np. ołówek.
Jak przygotować ścianę pod tapetę?
Bardzo wiele zależy od tego, jak obecnie wygląda ściana, na której będzie miała znaleźć się tapeta. Jak położyć ją w przypadku, kiedy nie wygląda ona najlepiej?
- Surowa ściana- zarówno ta murowana, pokryta tynkiem lub też gipsowo- kartonowa- przed aplikacją okładziny powinna zostać oczyszczona i zagruntowana. Trzeba to zrobić dobę przed nakładaniem kleju.
- Jeśli na ścianie znajduje się już jakaś farba czy też emulsja- najlepiej ją zeszlifować lub też wyczyścić specjalnym preparatem na bazie sody oczyszczonej.
- Stare tapety, które nie są w najlepszym stanie lub też wszystkie inne powłoki, które powodują nierówność ściany trzeba postarać się jak najdokładniej usunąć. Powstałe nierówności na ścianie dobrze jest zaszpachlować.

Jakie narzędzia są potrzebne do położenia tapety?
Przed rozpoczęciem kładzenia tapety na ścianę warto odwiedzić sklep budowlany i zakupić kilka narzędzi, które ułatwią i przyspieszą pracę. Większość z nich powinna być w alejkach blisko siebie – przykładowo obok działu z tapetami, często można spotkać regały z klejami do tapet oraz wałkami do tapetowania. Oto lista najważniejszych narzędzi:
- Wałek do tapetowania – służy do rozprowadzania kleju na tapetę i do wygładzania powierzchni.
- Nożyk do tapetowania – służy do cięcia tapety pod kątem prostym.
- Miara – służy do prawidłowego zmierzenia długości i szerokości ściany oraz do cięcia tapety.
- Ołówek – służy do oznaczania linii cięcia na tapetach.
- Skrobak do tapet – służy do usuwania starej tapety z ściany.
- Płaski wałek – służy do wygładzania powierzchni tapety i usuwania powietrza z pod spodu.
- Kątownik – służy do zaznaczania linii prostych pod kątem 90 stopni.
- Taśma malarska – służy do oznaczenia linii cięcia na ścianie.
Jeżeli jest to nasza pierwsza przygoda z kładzeniem tapety, warto dodatkowo zakupić folie, które pomogą w zabezpieczeniu ścian i podłogi.
Wybór i zakup tapety
Oczywista kwestią jest to, że przy wyborze tapety kierujemy się względami estetycznymi. Dodatkowo jednak warto zwrócić uwagę na dostępne rodzaje tapet, które też będą się różniły swoim przeznaczeniem. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności- jak kuchnia czy łazienka- najlepszym rozwiązaniem są tapety pokryte warstwą winylu.

Z kolei tapety papierowe składają się z dwóch warstw dość cienkiego papieru, co czyni je tapetami raczej delikatnymi, które później trudno jest usunąć ze ściany. Tymczasem, zastanawiając się nad tym, jak położyć tapete szybko i bez problemów – najlepiej zdecydować się na tapetę flizelinową. Posiada ona od spodu specjalną, dodatkową warstwę flizeliny, która stabilizuje okładzinę. Dzięki flizelinie tapeta się nie odkształca, nie rozszerza się, nie kurczy i jest odrobinę grubsza, co również ułatwia proces tapetowania.
Kupując tapetę, oczywiście warto sprawdzić wszystkie oznaczenia na niej umieszczone, mogą tam być istotne wskazówki, co do jej aplikacji. Trzeba też odpowiednio oszacować ilość potrzebnych rolek, biorąc pod uwagę zapas na konieczność dopasowania wzoru, jeśli grafika na tapecie tego wymaga.
Wybór odpowiedniego kleju do tapet
Jak położyć tapety, które przez lata będą miały doskonałą przyczepność do ściany i nie będą się odklejać? Sekretem jest oczywiście dobrej jakości klej. Po pierwsze, ważne, aby rodzaj kleju był dobrany do rodzaju posiadanej tapety. Zwróćmy więc uwagę na to, że niektóre kleje są przeznaczone do tapet winylowych, a inne do flizelinowych.

Z kolei tapety papierowe są na tyle cienkie, że dedykowane do nich kleje są znacznie bardziej rozcieńczone. Osobna grupa produktów są kleje uniwersalne, które według producentów sprawdzają się do każdego rodzaju tapety. Drugą rzeczą jest to, że niektóre kleje będą już gotowe do użycia, a inne trzeba będzie samodzielnie rozrobić według przepisu na opakowaniu.
Jak kłaść tapety krok po kroku
Mając już tapetę, klej, a także wszelkie niezbędne narzędzia, czas krok po kroku sprawdzić, jak się kładzie tapety w praktyce. Kiedy już zadecydujemy, czy interesuje nas tapeta od sufitu czy niżej, możemy ruszyć do działania bezpośrednio na ścianie.
Przygotowanie podłoża
Ścianę przygotowujemy odpowiednio wcześniej, oczyszczamy, a w razie potrzeby gruntujemy. Jeśli występują na niej rażące nierówności, które naszym zdaniem nie będą mogły być zamaskowane przez tapetę- dobrze jest ścianę zaszpachlować, a po wyschnięciu szpachli wyrównać papierem ściernym. Im lepiej przygotujemy ścianę pod tapetowanie tym lepszy uzyskamy efekt końcowy.
Przygotowanie kleju
Jeśli uda się nam zakupić gotowy produkt- tak naprawdę nic nie musimy robić poza jego nakładaniem. Klej do samodzielnego przygotowania rozrabiamy według przepisu w odpowiedniej ilości. Należy to zrobić zaraz przed jego nałożeniem, gdyż wietrzejąc z czasem, dość szybko traci on swoje właściwości. W lecie, kiedy temperatura jest wysoka, pojemnik z klejem warto przymykać plastikową torebką tak, aby nie wysychał za szybko.

Nakładanie tapety
Sprawdzając, jak kleić tapetę zapewne szybko zorientujemy się, że techniki mogą być różne. Przy tapetach papierowych sprawdzi się nakładanie kleju na tapetę i odczekanie chwili, aż tapeta nim lekko nasiąknie. Przy tapetach flizelinowych można szybko i wygodnie aplikować klej na ścianę.
Docinając i układając poszczególne pasy tapety pamiętajmy, aby zawsze wykonywać niewielką zakładkę na kilka centymetrów, którą również trzeba dobrze podkleić. Ewentualne wybrzuszenia od razu rozcieramy wałkiem lub suchą, miękką gąbeczką. Narzućmy sobie dyscyplinę nakładania tak samo grubej warstwy kleju na każdy przyklejany pas tapety. Dzięki temu efekt będzie bardzo estetyczny.

Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Dom

Zawieszki na alkohol – czy warto się w nie zaopatrzyć?


Bezpieczne i kolorowe naczynia dla dzieci i niemowlaków

Gdzie wlać nabłyszczacz do zmywarki? Jak często dolewać?

Pomoce sensoryczne w terapii i nie tylko