Co warto uszyć z lnu?

Co warto uszyć z lnu?

Len to tkanina, która często wpasowuje się w modowe trendy. Miłośnicy lnu są w stanie wybaczyć mu to, że się gniecie, bo rekompensuje to swoimi wieloma zaletami. Na rynku dostępnych jest wiele lnianych tkanin, których zastosowanie jest uzależnione od grubości, rodzaju splotu czy gęstości. Dowiedz się, co można uszyć z lnu.

Len w tekstyliach

Len materiał to znakomite, naturalne tworzywo, które bierze udział w produkcji odzieży i dekoracji do domu. Główną zaletą na przykład lnianych obrusów, turbanów czy pościeli są ich właściwości higroskopijne. Za ich pomocą materiał potrafi wchłaniać wilgoć lub wiązać się z wodą. Dzięki tej umiejętności uczucie nieświeżości jest zniwelowane. Ponadto len reguluje temperaturę skóry i umożliwia swobodną cyrkulację powietrza. Na korzyść lnu działa także jego łatwa pielęgnacja. Len tkanina może być bez problemu prana, prasowana i suszona – najlepiej to robić na świeżym powietrzu, przedtem rozwieszając ją na balkonie. Len tkanina pod wpływem regularnego stosowania ulega zmiękczeniu i staje się delikatniejsza, co jest dodatkowym plusem dla alergików i dzieci.

Jak dbać o rzeczy uszyte z lnu?

Len materiał jest stosowany przez ludzi od wieków. Siemię lniane posiada szereg prozdrowotnych właściwości, a z łodyg tej rośliny wytwarza się włókna, które mogą posłużyć do wyrobu sznurków, sznurów i tkanin. Zależnie od grubości włókna, można stworzyć przędzę do produkcji luksusowego lnianego batystu, mocną dratwę lub pakuły do uszczelniania drewnianego budynku. Jednak len głównie wykorzystywany jest przy produkcji tkanin o różnej grubości i gramaturze, które można farbować. Oprócz produkcji odzieży len wykorzystywany jest także przy wytwarzaniu pościeli, ręczników, obrusów czy serwetek. Dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w lniane ściereczki do kuchni czy chlebak. Len tkanina jest bardzo wytrzymała i odporna na pranie w wysokich temperaturach. Ta właściwość sprawia, że materiał staje się bardziej miękki i delikatny. Poza tym możliwość prania lnu w wysokich temperaturach jest zaletą także z perspektywy higieny. Pościel, ręczniki czy ściereczki kuchenne powinny być prane w wysokich temperaturach. Dzięki swojej fakturze i właściwościom len to doskonały materiał na domowe tkaniny, wykorzystywane jako dekoracje czy przedmioty użytkowe. Wyroby produkowane z lnu mogą charakteryzować się wyższą ceną od na przykład bawełnianych, jednak są one także o wiele trwalsze.

Wysokiej jakości lniane tkaniny

Najcieńsze lniane tkaniny są wykorzystywane do szycia przewiewnej odzieży na cieplejsze pory roku: zwiewnych bluzek, koszul lub sukienek. Len tkanina jest także wykorzystywana przy produkcji garniturów. Grubszy len dobrze sprawdza się jako materiał na domowe tkaniny: pościele, poduszki, zasłony lub obrusy. Len materiał ozdobiony paskiem koronki lub delikatną mereżką zyska elegancji i stylu. Fani wzorów też na pewno znajdą coś dla siebie. Sklep internetowy Textilmar w swojej ofercie posiada gładkie lniane materiały, jak i takie cechujące się barwnymi wzorami. Tkanina len Textilmar to materiał, który idealnie sprawdzi się do szycia odzieży damskiej i męskiej – koszul, bluzek, sukienek czy garniturów i garsonek. W asortymencie znajdują się całkowicie lniane tkaniny, jak i materiały lniane połączone z innymi włóknami. Oferta dostępna pod tym adresem: sklep.textilmar.pl

Artykuł partnera

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Dom