Jak prać firanki, żeby były białe?

Jak prać firanki, żeby były białe?

Firanki to nie tylko przesłona okna, to przede wszystkim istotny element aranżacyjny, który ma podkreślać charakter wnętrza. Niestety, utrzymanie ich w nienagannej czystości wcale nie jest takie oczywiste, szczególnie jeśli okna wychodzą na ruchliwą ulicę. Pranie firanek to kluczowy element pozwalający ocalić je od zszarzenia. Pojawia się jednak pytanie, jak to zrobić, by ich nie zniszczyć lub paradoksalnie nie wetrzeć w tkaninę brudu. 

Jak wyprać białe firanki zgodnie z zaleceniami?

Zanim wrzucimy firany do pralki i włączymy pierwszy z brzegu program spójrzmy, co na temat prania mówi producent produktu. Kolejną rzeczą jest dopasowanie cyklu i sposobu prania do rodzaju materiału. Pranie firanek w pralce nie zawsze jest rekomendowane. Przykładem są białe firany bawełniane i lniane, które zdecydowanie lepiej jest wyprać ręcznie w płatkach mydlanych. Można je wyprać w pralce, natomiast należy wybrać cykl prania delikatnego i nie przekroczyć temperatury 30 st. C. Nie zalecane jest ich mocne wirowanie i zasadniczo powinno się zakończyć pranie poprzez odpompowanie wody z pralki.

Jeśli nie chcemy prać białych firanek w pralce i wybieramy pranie ręcznie, tkaninę płuczemy kilkukrotnie, aż woda nie będzie nosiła śladów brudu. Każdorazowo do płukania można dodać 2-3 łyżki sody oczyszczonej, a dla uzyskania zapachu świeżości poleca się dolać sok z jednej cytryny. Idąc za babcinymi radami, do ostatniego płukania dodajemy także krochmal, który nie tylko usztywnia firany, ale także zapobiega osadzaniu się na nich brudu.

jak wyprać firanki żeby były białe

Pranie firanek w pralce jest dedykowane materiałom syntetycznym. W tym przypadku należy umieścić firanę w woreczku do prania i wybrać program do prania tkanin delikatnych w temperaturze 30 stopni C. Przygotowanie firanki do prania pozwala uniknąć jej zniszczeniu i mocnym zagnieceniom. Warto więc poświęcić chwilę na złożenie jej w kostkę.

Jak wyprać firanki, żeby były białe?

Na półkach sklepowych znajdziemy wiele specjalistycznych środków, które pomagają wyprać firanki, żeby były białe. Nie każdy jednak przynosi pożądany efekt, a usunięcie niedociągnięć powstałych podczas prania wymaga co najmniej ponownego uruchomienia pralki. Nasze babcie wpierw moczyły firany w zimnej wodzie, później je płukały, a dopiero na koniec prały w naturalnej mieszance wody z solą lub z sodą. Te dwa naturalne środki nadal są popularne, co więcej, niezmiennie przynoszą doskonałe rezultaty. Przyjrzyjmy się im z bliska i poznajmy kilka innych dobrych i sprawdzonych metod na pranie firan.

Pranie firanek w pralce z sodą

Pranie firanek w pralce z sodą to najpopularniejszy sposób na utrzymanie ich bieli. Taki sam efekt otrzymany stosując amoniak. Zachowanie proporcji 1 łyżki proszku na 1 litr wody gwarantuje śnieżnobiały efekt i usunięcie zabrudzeń nawet z dymu tytoniowego. Jeśli nasze firanki są mocno zabrudzone, poleca się przed praniem zasadniczym zamoczyć je w roztworze wody i sody na godzinę, po czym dobrze wypłukać i dopiero później przeprowadzić właściwe pranie firan z sodą.

jak prać białe firanki w pralce

Pranie firanek z dodatkiem octu lub soku z cytryny

Sok z cytryny idealnie sprawdza się w przypadku białych firanek z tkanin naturalnych. Dobrze wybiela, a ponadto pozostawia świeży zapach. Natomiast ocet jest rekomendowany do prania firan syntetycznych. Podobnie jak w przypadku sody to, czy wcześniej należy zamoczyć firanki, czy też można od razu przystąpić do prania zasadniczego, zależy od ich stopnia zabrudzenia.

Pamiętajmy, że im dłużej białe firany nie były prane, tym lepiej jeśli je zamoczymy i wypłuczemy brud. Pranie firan w 60 stopniach nie jest tutaj dobrym pomysłem. Wysoka temperatura utrwali brud na delikatnej tkaninie i zamiast cieszyć się bielą i świeżością, będziemy musieli ratować firany przed szarością.

Jak prać białe firanki w pralce?

Pamiętajmy o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć zszarzenia firan i ich zniekształcenia. 

  • Firany pierzemy zgodnie z zaleceniami producenta
  • Optymalna temperatura prania firan oscyluje w granicach 30 – 40 st. C
  • Do prania zasadniczego dodajemy środek wybielający np. sodę
  • Do ostatniego cyklu dodajemy krochmal
  • Firany wieszamy mokre
  • Pamiętamy o regularnym praniu
Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom