Jak prać ręczniki? W jakiej temperaturze?

Jak prać ręczniki? W jakiej temperaturze?

Wiele osób zastanawia się, jak skutecznie prać ręczniki. Wydawałoby się, że pranie ręczników to nic trudnego, jednak często po ubraniu ręczniki mają nieprzyjemny zapach lub są szorstkie w dotyku. Jest jednak kilka sposobów, jak temu zaradzić.

Jak prać ręczniki w pralce po zakupie?

Nowe ręczniki należy wyprać przed pierwszym użyciem. Pierwsze pranie jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala na usunięcie nadmiaru barwników oraz środków chemicznych, którymi pokrywane są ręczniki w czasie produkcji. Ponadto, wyprane ręczniki są dużo bardziej chłonne. Nowy, nie wyprany ręcznik nie będzie chłonął wilgoci ze skóry. Ciekawym zabiegiem jest namoczenie ręczników przed pierwszym praniem na co najmniej dobę. To pozwoli rozpuścić chemikalia, którymi nasączone są ręczniki. Do wody, w której namaczamy ręczniki można dodać odrobinę octu, co pozytywnie wpłynie na żywotność kolorów. Nowe ręczniki najlepiej uprać w temperaturze 60°C.

Jak prać ręczniki żeby nie śmierdziały?

Nieświeży zapach ręczników zazwyczaj powodowany jest przez bakterie. Ręczniki są doskonałą pożywką dla bakterii, kiedy leżą wilgotne w pralce, suszarce lub w koszu na brudną bieliznę. Ręczników nie należy nigdy wrzucać do kosza od razu po kąpieli, dlatego że w koszu na pranie nie mają możliwości dobrze wyschnąć i namnażają się na nich bakterie.

jak prać ręczniki żeby nie śmierdziały

Ręczniki kąpielowe, ze względu na to że są najgrubsze i pochłaniają najwięcej wilgoci, należy traktować z największą uwagą. Chociaż wilgotny ręcznik umożliwia szybki rozwój bakterii, nie jest to jedyna przyczyna nieprzyjemnego zapachu ręczników. Kolejną przyczyną jest niedokładne wypłukanie proszku lub płynu do prania, który przyciąga brud i bakterie. Trzeba uważać też na pozostałości płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ tworzy on na ręcznikach powłokę, która również umożliwia rozwój bakterii. 

W jakiej temperaturze prać ręczniki?

Optymalna temperatura prania ręczników to 60°C. Taka temperatura zabija większość bakterii i wirusów, nie niszcząc przy tym ręcznika. Niektórzy decydują się na pranie ręczników w 90°C, jednak ręczniki prane W takiej temperaturze szybko się zużywają, tracą miękkość i nie są już przyjemne w dotyku. Taką temperaturę można jednak zastosować w przypadku ręczników bardzo zniszczonych, ponieważ najlepiej zabija bakterie i wirusy. Jeśli ręczniki nie są bardzo zabrudzone, można uprać je w 40 stopniach. Żeby wyeliminować rozwój bakterii, zaleca się jednak pranie ręczników w 60 stopniach. Nie należy prać ręczników w temperaturze niższej niż 40°C.

jak prać ręczniki żeby były miękkie

Jak prać ręczniki żeby były miękkie?

Często zastanawiamy się, co zrobić żeby ręczniki były miękkie. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest trudne. Wystarczy właściwie wybrać środki piorące i zmiękczające.

Wybór środków piorących

Do prania ręczników najlepiej używać jest płynu do prania. Proszki do prania często źle się spłukują z ręczników i pozostawiają na nich osad. Trzeba pamiętać również o tym, że nadmiar środków piorących nie służy ręcznikom. Środki do prania ciężej jest wypłukać, jeśli stosowane są w nadmiarze. To z kolei negatywnie wpływa na puszystość i miękkość ręczników. Źle wypłukane detergenty mogą się również przyczyniać do nieprzyjemnego zapachu ręczników.

w jakiej temperaturze prać ręczniki

Środki zmiękczające tkaniny

Do prania ręczników można zastosować minimalną ilość płynu do płukania, jednak lepiej tego unikać. Pozostałości płynu do płukania mogą osadzać się na włóknach ręcznika, co może się przekładać na gorszą chłonność i utratę miękkości. zamiast płynu do płukania można użyć odrobinę octu. Ocet z łatwością wypłucze pozostałości detergentów. Dzięki temu ręczniki będą miękkie i puszyste. Nie należy obawiać się, że intensywny zapach octu zostanie na ręcznikach po wyciągnięciu z pralki. Nieprzyjemna woń octu szybko zniknie. 

jak zmiękczyć ręczniki

Jak często prać ręczniki?

Ręczniki doskonale chłoną wilgoć i są dobrym środowiskiem do rozwoju bakterii. Z tego względu najlepiej jest prać ręczniki co 2-3 dni, jednak nie rzadziej niż raz w tygodniu. Należy również zadbać o to, żeby ręcznik miał odpowiednie warunki do suszenia. Ręcznik, który przez długi czas pozostaje wilgotny, jest bardziej narażony na rozwój bakterii.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom