Jak wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby

Jak wyczyścić przypalony garnek? Domowe sposoby

Przypalenie w czasie smażenia czy też gotowania, zdarzyło się nam na pewno nie raz. Jak wyczyścić przypalony garnek skutecznie, ale także bezpiecznie dla samego naczynia? Czym wyczyścić przypalony garnek? Niewątpliwie w drogeriach i sklepach znaleźć możemy sporo płynów i różnego typu emulsji czyszczących do garnków, ale jeżeli zechcemy wykonać czyszczenie przypalonego garnka domowymi sposobami, naturalnie oraz tanio – nie musimy ich wcale posiadać. Jak wyczyścić dokładnie przypalony garnek? Poniżej prezentujemy kilka przydatnych metod. 

Jak uratować przypalony garnek solą?

Wielu z nas zastanawia się, jak domyć przypalony garnek. Środkiem wykazującym dużą skuteczność w wypadku chęci usunięcia spalenizny z garnków z powłoką teflonową, żeliwnych, aluminiowych, emaliowanych oraz ze stali nierdzewnej, będzie sól kuchenna. Możemy jej użyć na dwa różne sposoby – na sucho albo na mokro. 

jak uratować przypalony garnek

Jak domyć mocno przypalony garnek solą? Pierwszym sposobem będzie wsypanie na dno garnka grubej warstwy soli i zalanie jej niewielką ilością wody. Powstałą w ten sposób masę solną, należy pozostawić w naczyniu przez kilka godzin. Po odczekaniu możemy od razu spróbować umyć garnek za pomocą gąbki i wypłukać dokładnie z niego sól. Jeśli po pierwszej próbie rezultat nie będzie zadowalający, roztwór soli powinno się gotować przez parę minut, zaś garnek wyszorować dopiero po jego wystygnięciu. Druga metoda zalecana jest w przypadku chęci wyczyszczenia przypalonego żeliwnego garnka. Ziarnka soli mogłyby uszkodzić bowiem powłokę stalowych garnków, emaliowanych, ceramicznych, aluminiowych czy też z teflonem. 

Jak umyć przypalony garnek ze stali nierdzewnej? Wykorzystajmy właściwości octu

Wyczyszczenie przypalonego garnka do gotowania mleka czy też naczynia, w którym przygotowaliśmy przepyszne jednogarnkowe danie, już nigdy nie będzie stanowić dla nas żadnego problemu, jeżeli zastępujemy skuteczny, ekologiczny i prosty sposób na usuwanie tego rodzaju zabrudzeń. Z pomocą przyjdzie nam ocet winny albo spirytusowy, który idealnie poradzi sobie ze spalenizną, która znajduje się na garnkach wykonanych z aluminium albo stali nierdzewnej. 

Czym wyczyścić przypalony garnek

Jak wyczyścić przypalony garnek za pomocą octu? Wystarczy, iż na dno naszego garnka wlejemy mieszaninę wody oraz octu (powinna ona sięgać 3 cm wysokości całego garnka) i ją zagotujemy. Taki roztwór należy pozostawić w garnku na przynajmniej 8 godzin, po czym trzeba ją wylać i za pomocą szpatułki drewnianej oderwać delikatnie resztę spalenizny i domyć garnek gąbką albo ściereczką. 

Czym wyczyścić przypalony garnek? – proszek do pieczenia albo soda 

Soda na przypalony garnek to sposób, który możemy wykorzystać w wypadku mocnego zabrudzenia naczynia żeliwnego, ceramicznego, emaliowanego oraz ze stali nierdzewnej. Nie powinna być ona zaś używana w przypadku przypalonych garnków aluminiowych, ponieważ powierzchnia ich wnętrza może zostać zniszczona. 

Jak umyć przypalony garnek

Jak uratować przypalone naczynie, stosując do tego proszek do pieczenia albo sodę oczyszczoną? W przypadku delikatnych zabrudzeń powstałych na skutek przypaleń wystarczy, iż wsypiemy na dno naczynia niewielką ilość specyfiku i zalejemy go wodą w proporcjach 1:1. Po odczekaniu paru godzin, wystarczy iż wymyjemy garnek, używając do tego delikatnej szczoteczki albo gąbki. W przypadku mocniejszych zabrudzeń trzeba gotować przez parę minut roztwór wodny sody w przypalonym naczyniu i spróbować usunąć spaleniznę przy pomocy drewnianej szpatułki albo łyżki. 

Jak usunąć spaleniznę z garnka za pomocą coli?

Przypalone garnki wykonane ze stali nierdzewnej, możemy także wyczyścić za pomocą napoju, jakim będzie Coca-Cola. Do przypalonego garnka należy wlać taką ilość napoju, żeby pokryć całkowicie obecną w naczyniu spaleniznę. Następnie konieczne jest postawienie garnka na kuchence i doprowadzenie napoju do wrzenia. Później zmniejszmy gaz i gotujmy coca-colę przez 15 minut. W międzyczasie możemy mieszać płyn za pomocą drewnianej szpatułki. Zdejmijmy naczynie z palnika i pozostawmy colę do wystudzenia, po czym wylejmy ją dokładnie umyjmy garnek.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom