Jak prać czarne ubrania, żeby nie straciły koloru?

Jak prać czarne ubrania, żeby nie straciły koloru?

Czerń jest ponadczasową, elegancką i zmysłową barwą, stosowaną w przemyśle odzieżowym niezmiennie z dużą intensywnością. Jako użytkownik ciąż szukasz jednak sposobu na to, jak prać czarne ubrania by nie traciły koloru. Blaknięcie jest niestety częstą przypadłością czarnych i ciemnych tkanin. Sprawdź, czy są sposoby na zachowanie głębokiej czerni jak najdłużej. To nie wszystko. Dowiedz się, żeby czarne ubrania odzyskały kolor.

Jak prać czarne ubrania w pralce?

Jeżeli decydujesz się na pranie czarnych ubrań, przede wszystkim zbierz rzeczy w tym właśnie kolorze i bardzo ciemne. Czarne ubrania najlepiej prać jak najrzadziej, aby zminimalizować wypłukiwanie barwnika. Przy praniu czarnej odzieży w pralce bardzo ważny jest wybór programu i temperatury prania oraz dobór detergentu, który nie wpłynie na niszczenie się tkanin, blaknięcie oraz powstanie przebarwień. Co zatem jest ważne przy praniu czarnych ubrań w pralce?

  • krótki program prania,
  • program do prania tkanin delikatnych,
  • niska temperatura (według zaleceń producenta odzieży, maksymalnie 40 stopni)
  • płyn do czarnych tkanin,
  • wywrócenie tkaniny na lewą stronę.
czarne pranie ile stopni

Płyn do czarnych ubrań czy kapsułki do czarnego prania?

Przed przystąpieniem do prania konieczny jest wybór odpowiedniego detergentu, który doskonale odświeży czarne ubrania, usunie z nich zabrudzenia i nieprzyjemny zapach, a przy tym nie zniszczy tkanin i nie wytworzy na nich osadów. Proszek do prania czarnych rzeczy warto zatem zamienić na delikatny płyn do czarnego. W krótkim programie płyn oraz kapsułki do czarnego prania na pewno zdążą się rozpuścić, co w przypadku proszku może się nie udać. Unikaj pozostałości tego detergentu na czarnym, nie tylko źle wygląda, ale długotrwała styczność z tkaniną może spowodować jej trwałe zabarwienie. 

Jak prać ciemne ubrania, aby nie blakły?

Pierz czarne ubrania w płynie o delikatnym składzie, chroniącym czarne włókna. Krótki program tkania ograniczy czas i ilość płukania, chroniąc barwnik. Im wyższa jakość tkaniny, tym mniejsze ryzyko szybkiego blaknięcia. Unikaj suszenia czarnych ubrań w pełnym słońcu. Jego silne promienie mogą spowodować wypłowienie koloru. Czarne ubrania są wyjątkowo gustowne tylko wtedy, gdy prezentują odcień głębokiej czerni. Czy jest jakiś sposób na odnowienie czarnego koloru odzieży, która już wyblakła?

jak prać czarne rzeczy w pralce

Jak odzyskać czarny kolor ubrań?

W ofercie drogerii i sklepów z artykułami wielobranżowymi możesz znaleźć produkty, które na podstawie aktywnie działających substancji są w stanie odświeżyć czerń Twoich wyblakłych, ulubionych jeansów lub T-shirtów. Czarne tkaniny mogą odzyskać swój wyjątkowy, głęboki odcień jeżeli zostaną poddane namaczaniu w roztworze, przygotowanym domowym sposobem. Sprawdzają się również dostępne w sklepach produkty typu “renowator czerni”. Taki płyn do czarnego to doskonały sposób na to, co zrobić, aby czarne ubrania odzyskały kolor. Asortyment takich produktów różni się przede wszystkim zawartością i ilością substancji aktywnych. 

co zrobić żeby czarne ubrania odzyskały kolor

Czy są domowe sposoby na pranie czarnych ubrań?

Wśród skutecznych, domowych sposobów na to, jak odzyskać czerń ubrań jest namaczanie odzieży czarnej w roztworze wody i octu w proporcji 1:15 przez całą nic. Moczenie przez wiele godzin czarnych ubrań w tej mieszance wywoła zaskakujące efekty. Odzież będzie intensywnie czarna na długo. Można wypróbować sposób na odzyskanie czerni ubrań poprzez namaczanie ich w naparze z orzecha włoskiego lub bluszczu pospolitego. Dzięki właściwościom tych roślin efekty będą zaskakująco pozytywne i trwałe. 

w czym prać czarne ubrania

Jak odświeżyć czarne ubrania?

Czarna odzież wierzchnia może nie potrzebować każdorazowego prania. Często  wystarczy odświeżenie, zanim schowasz ją do szafy. W tym przypadku świetnie sprawdzi się parownica do ubrań, która usunie drobnoustroje chorobotwórcze, nieprzyjemny zapach i pozostawi czarną tkaninę czystą, świeżą oraz wygładzoną. Ten sposób sprawdza się na co dzień, a czarne ubrania zyskują żywotność zdecydowanie większa niż w przypadku częstego prania. Odświeżaj i dokładnie susz ubrania przed odwieszeniem do szafy. 

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom