Aranżacja pokoju w kamieniu dekoracyjnym od A do Z

Aranżacja pokoju w kamieniu dekoracyjnym od A do Z

Urządzając dom czy mieszkanie trzeba pamiętać, jak ważna jest funkcjonalność. Ale nie można też zapominać o tym, jak duże znaczenie ma estetyka. Tylko takie połączenie sprawi, iż przebywanie we wnętrzu będzie jeszcze przyjemniejsze. W dzisiejszym wpisie zastanowimy się, jak urządzić pokój z kamieniem dekoracyjnym w roli głównej. Gwarantujemy, iż efekt przerośnie Wasze oczekiwania.

Jaki kamień dekoracyjny wybrać?

Dostępnych jest wiele różnych kamieni dekoracyjnych. Na pewno należy go dobierać pod wybrany styl aranżacji. Dzięki temu będzie tworzyć harmonijną całość. Rzecz jasna możecie stworzyć także ścianę w kamieniu, która będzie kontrastować z całą aranżacją. Jedno jest pewne, odpowiednio dobrany kamień zapewnia, że wnętrze stanie się stylowe i przytulne. Oczywiście kluczem do sukcesu jest wybranie właściwego kamienia. Na pewno trzeba się kierować jakością i trwałością. Najczęściej wybierane są piaskowce, które są tanie. Można także zdecydować się na marmur, który pięknie się prezentuje, jednak jego cena jest już naprawdę wysoka. W przypadku naturalnych materiałów większość z nich wymaga impregnacji. W innym przypadku brud może do nich przylegać. Dobrze sprawdzą się też kamienie imitujące te naturalne, które są dużo tańsze, a także pięknie się prezentują. Nie trzeba aranżować wszystkich ścian w kamieniu, wystarczy tylko jedna i już efekt wizualny będzie zdecydowanie lepszy. Musicie też pamiętać, że kamienie dekoracyjne sprawdzą się nawet we wnętrzu, którego kubatura nie jest największa. Polecamy choćby kamienie dekoracyjne betonowe czy gipsowe, które mogą imitować naturalne materiały, ale też mogą mieć formę płytek 3D, a nawet wpisywać się w hi-tech.

Przygotowania do układania kamienia dekoracyjnego czas zacząć

Oczywiście musicie wiedzieć, że możecie samodzielnie zamocować kamień dekoracyjny. Jego montaż zasadniczo jest bardzo prosty. Najważniejszym elementem są tutaj profesjonalne kleje. Ale zacznijmy od początku. Otóż pamiętajcie, aby zakupić nieco więcej kamienia dekoracyjnego, gdyż w razie pomyłki czy uszkodzenia nie musicie znów wracać do sklepu. Polecamy zaopatrzyć się w ok. 5 do 10% materiału więcej. Następnie należy zakupić także płyn do gruntowania ścian, profesjonalne kleje, fugę czy impregnat, który należy dobrać do materiału płytek. Czas teraz przejść do narzędzi. Na pewno potrzebna jest poziomica, druciana szczotka, miarka, papier bądź folia do ochrony podłogi, paca, kliny, a także piła do drewna oraz szlifierka kątowa do cięcia. Na podłodze należy rozłożyć papier ochronny. Gdy już to zrobimy, czas przejść do przygotowania ścian. Muszą one zostać oczyszczone. Trzeba też usunąć z nich wszelkie nierówności, czy pozostałości po tapetach. W kolejnym etapie należy zagruntować całą powierzchnię, najlepiej dwukrotnie. Bardzo ważne jest także regularne używanie poziomicy, by na bieżąco sprawdzać czy płytki układacie prosto i symetrycznie. Czas przejść do kolejnego etapu

Jak przykleić kamień dekoracyjny?

Kamień układamy jeden przy drugim, ale koniecznie od dołu. Przed przyklejeniem do ściany, oczyszczamy ją za pomocą drucianej bądź ryżowej szczotki. Na kamień nakładamy klej. Tutaj polecamy produkty dostępne w sklepie ataszek.pl. Każdą płytkę przytwierdzamy do ściany, delikatnie uciskając. Najtrudniejszym elementem jest ułożenie płytek w okolicach narożników, gdyż wtedy konieczne jest użycie piły. Po sprawdzeniu poziomu, pamiętajcie, że w razie czego możecie zastosować kliny, które bardzo łatwo usuniecie po wyschnięciu kleju.

Zakończenie prac – o czym jeszcze pamiętać?

Bardzo ważnym elementem jest regularne oczyszczanie płytek. Jeżeli zabrudzicie ich powierzchnię, to pamiętajcie, aby klej usuwać na bieżąco. Następnie należy odczekać czas podany przez producenta. Oczywiście nie można zapominać o impregnacji. W ten sposób można sprawić, iż powierzchnia będzie jeszcze bardziej odporna na uszkodzenia, ale i wilgoć, co ma duże znaczenie, gdy ściana pokryta kamieniem dekoracyjnym znajduje się blisko kuchni lub źródła ciepła. I tak naprawdę to już koniec prac.

Pamiętajcie, że samodzielnie możecie ułożyć kamień dekoracyjny i w sumie nie jest to trudne. Wystarczy trochę chęci, nieco zaangażowania, a efekt będzie naprawdę dobry.

Artykuł sponsorowany

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Redakcja Imperium Kobiety

Zobacz więcej: Dom