Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

Święta Bożego Narodzenia to wielkie wydarzenie, które przepełnione jest miłością i rodzinnym ciepłym. Aby magia świąt była obecna, warto zadbać o odpowiednią atmosferę.  Jak udekorować stół na Boże Narodzenie? Kilka prostych wskazówek znajdziesz w kolejnych akapitach.

Jak udekorować stół na święta? – nakrycie i kolory

Poza potrawami, najważniejsze na stole jest oczywiście nakrycie. Odpowiednio dobrany obrus to podstawa, o którą warto zadbać. Jak jednak dokonać wyboru, gdy w sklepach dostępnych jest tak wiele możliwości? Najważniejsze jest to, aby skupić się na swoich preferencjach. Jeśli pragniesz podkreślić uroczystość świąt, najlepiej sprawdzi się tradycyjny biały obrus bez zdobień. Wówczas można postawić na większą ilość dodatków, które ozdobią stół. Z białym obrusem doskonale komponują się nakładki w czerwonym, złotym oraz brązowym kolorze.

jak udekorować stół na święta

Dla osób, które wolą ozdobić stół jedynie poprzez obrus, warto polecić te z ozdobnymi elementami. Wybór nie powinien wówczas sprawiać problemu, gdyż oferta świątecznych obrusów ozdobnych jest naprawdę szeroka. Takie nakrycie stanowi dekorację samą w sobie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco ją urozmaicić. Ozdobne gałązki dobrze komponują się z takimi obrusami. 

Nakrycie stołu i dbałość o kolory to ważne kwestie. Warto jednak pamiętać, że to nie jedyne o co należy zadbać, podejmując decyzję na temat tego jak udekorować stół na święta.

Jak ozdobić stół na Boże Narodzenie? – zadbaj o światło i dodatki

Co kojarzy się ze świętami? Oczywiście ciepło rodzinne i bliskość. Wspólnie spędzone chwile wymagają odpowiedniej oprawy i światła. Warto stawiać na te ciepłe, aby stworzyć dobrą atmosferę i podkreślić klimat świąt. Jeśli chcesz uzyskać satysfakcjonujący efekt, postaw na ozdobne świece. Jest to nie tylko sposób na ocieplenie atmosfery, ale także pewna symbolika. Światło to bowiem znak nadziei, która przydaje się w życiu w wielu sytuacjach.

jak udekorować stół świąteczny na boże narodzenie

Poza akcentami świetlnymi, ważne są również dodatki. Oto kilka propozycji, które warto wykorzystać:

  • Stroiki na stół na Boże Narodzenie – wybór jest tak ogromny, iż na pewno znajdziesz piękną ozodbę na stół. Warto pamiętać, że jest to ozdoba, którą można wykorzystywać przez wiele lat, a przy odrobinie dobrego pomysłu, również modyfikować.
  • Serwetki – dzięki nim Twoi goście będą czuć się komfortowo spożywając posiłek. Jeśli stawiasz na proste ozdoby, warto wybrać serwetki bez zdobień, ale w typowo świątecznych kolorach. Jeśli natomiast nakrycie jest klasyczne, warto wybrać ozdobne serwetki, które uświetnią całość.
  • Sianko i gwiazda betlejemska – tego rodzaju dodatki są dobre wówczas, gdy chcesz ozdobami podkreślić wagę wydarzenia.
  • Solniczki i cukiernice – nie tylko użyteczne, ale także piękne dodatki.

Wybór ozdób jest naprawdę imponujący. Jeśli zastanawiasz się, jak udekorować stół na Boże Narodzenie za pomocą wyżej wymienionych elementów, pamiętaj, aby unikać przesady. Zbyt duża ilość ozdób może przytłaczać, ważna jest także spójność stylu i kolorystyki.

jak ozdobić stół na boże narodzenie

Sprawdź: Jakie są tradycyjne zupy na Wigilię?

Jak ubrać stół na Boże Narodzenie? – kilka ważnych informacji

Stół na święta musi nie tylko dobrze wyglądać, ale również być bezpieczny i zapewniać komfort. Oto kilka ważnych kwestii, o których warto pamiętać podczas dekorowania stołu:

  • Wygoda – wszyscy powinni mieć przy stole tyle miejsca, ile potrzeba do komfortowego spożywania posiłków, rozmowy i świętowania. Wymiary przestrzeni idealnej to 60×40 centymetrów.
  • Bezpieczeństwo – warto zwrócić na nie uwagę, szczególnie jeśli chodzi o świece. Jeśli podczas świętowania mają być obecne małe pociechy, warto unikać dekorowania stołu drobnymi elementami. W przypadku maluchów krótka chwila nieuwagi wystarczy, aby dziecko znalazło się w niebezpieczeństwo. Warto pamiętać o wszystkich gościach, nie tylko tych dorosłych.
  • Odpowiednie ułożenie sztućców – dzięki temu spożywanie potraw jest wygodniejsze. Po prawej stronie powinna znaleźć się łyżka i nóż. Ten drugi element ułóż bliżej talerza. Widelec zaś należy umieścić po lewej stronie talerza. Mała łyżeczka powinna znaleźć się nad talerzem. Tak przygotowany stół na Boże Narodzenie zapewni gościom wygodę i komfort.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom