Jak wyczyścić filtr w pralce? Gdzie jest i jak go otworzyć?

Jak wyczyścić filtr w pralce? Gdzie jest i jak go otworzyć?

Najważniejszym zadaniem filtra pralki jest zatrzymywanie zanieczyszczeń, jakie dostają się do wody podczas wykonywania prania. Jego uszkodzenie lub zbyt duże zabrudzenie może powodować cofanie się wody, zapchanie odpływu czy uszkodzenie pompy odpływowej. Dbanie o filtr pralki ma kluczowe znaczenie dla jej sprawnego działania. Wpływa na żywotność urządzenia oraz jakość prania. Z tego też powodu ważne jest regularne jego czyszczenie.

Gdzie jest filtr w pralce?

Wiele niedoświadczonych osób zastanawia się często nad tym gdzie znajduje się filtr w pralce i jak go skutecznie wyjąć. Filtry do pralek umiejscowione są najczęściej na samym dole z przodu urządzenia. Z reguły na miejsce ich montażu nie ma wpływu to, czy pralka jest ładowana tradycyjnie od frontu, czy też od góry. W miejscu, w którym znajduje się filtr, umieszczony jest dodatkowo kwadratowy lub prostokątny plastikowy element, czyli klapka, którą należy delikatnie podważyć do góry.

gdzie jest filtr w pralce

Niektóre pralki ładowane od góry mogą posiadać filtr, który został umieszczony w progu bębna. W takim przypadku w progu bębna znajduje się wgłębienie o charakterystycznym kształcie pozwalające na podniesienie go do góry. Ciekawostką jest też to, że klapki znajdujące się we wnętrzu bębna pralki producenci oznaczają dodatkowo kontrastującym z resztą kolorem, dzięki temu trudno jest ten element przeoczyć.

Jak wyciągnąć filtr z pralki?

Czyszczenie filtra w pralce wymaga umiejętnego jego wyciągnięcia. Co ważne, do tej czynności nie trzeba posiadać skomplikowanej i zaawansowanej wiedzy technicznej, a także profesjonalnych narzędzi. Nie powinna ona zatem sprawić większych trudności.

Pierwszą czynnością, jaką należy podjąć, jest odłączenie urządzenia od źródła zasilania. Ważne jest także dokładne odprowadzenie wody, która znajduje się w pralce. Dokładne odpompowanie wody z pralki uchroni przed zalaniem podłogi w łazience a czasem i części mieszkania.

jak wyciągnąć filtr z pralki

W dalszej kolejności należy otworzyć pokrywę pompy, która umieszczona jest w dolnym roku urządzenia, z jego prawej strony. W celu uchronienia się przed ewentualnymi wyciekami warto podłożyć miskę poniżej jej poziomu. Znajdująca się woda w filtrze pralki może także zamoczyć podłogę, dlatego dobrym pomysłem jest wykorzystanie suchych szmatek lub ręczników.

Wyjęcie lub poluzowanie filtra nie powinno sprawić trudności, jednak jeśli znajdują się w nim włosy czy sierść zwierząt warto delikatnie użyć kombinerek. Ważne jest, aby nie uszkodzić urządzenia. W celu wyjęcia filtra należy go przekręcić w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara.

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Czyszczenie filtra w pralce powinno rozpocząć się od dokładnego oczyszczenia tego elementu ze wszystkich zabrudzeń i zanieczyszczeń. Warto zajrzeć do środka i wyjąć wszelkiego rodzaju zabrudzenia, które mogły zablokować pompę np. spinki, monety czy chusteczki higieniczne. Czyszczenie filtra w pralce ładowanej od góry wygląda identycznie jak w pralkach ładowanych od frontu. Do najważniejszych czynności zaliczyć należy:

  • dokładne usunięcie zanieczyszczeń oraz pozostałości,
  • przygotowanie odpowiednich środków czyszczących (m.in. do usuwania nagromadzonego na filtrze kamienia),
  • umycie filtra przy użyciu mleczka czyszczącego lub płynu do mycia naczyń (warto w tym celu skorzystać np. ze szczoteczki do zębów, która pozwoli zrobić to z dużą dokładnością),
  • wytarcie od środka komory, w której zostanie umieszczony filtr.
jak czyścić filtr w pralce

Czyszczenie filtra pralki powinno zakończyć dokładne umieszczenie go w otworze pralki. W tym celu należy obracać pokrętło zgodnie z ruchem wskazówek zegara do momentu wyczucia oporu.

Jak często czyścić filtr w pralce?

Nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi na to jak często czyścić filtr w pralce. Czyszczenie filtra pralki powinno być uzasadnione indywidualną oceną tego jak często uruchamia się pralkę oraz od tego jak bardzo zabrudzone są ubrania, które wkłada się do prania. Odpowiednie i kompleksowe dbanie o pralkę ma jednak kluczowe znacznie dla jej żywotności. Z tego też tytułu większość producentów pralek zaleca czyszczenie filtra co najmniej raz w miesiącu.

jak często czyścić filtr w pralce

Czasami z uwagi na zbyt duże zużycie filtra konieczna okazuje się wymiana filtra w pralce. Wymiana powinna nastąpić zwłaszcza w sytuacji zauważenia pęknięć lub przetarć na plastikowych elementach. Wymiana jest też konieczna w przypadku dużego zakamienienia filtra.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom