Jak wyczyścić pralkę octem i sodą?

Jak wyczyścić pralkę octem i sodą?

Czyszczenie pralki powinno być wpisane w rutynowe czynności każdej gospodyni domowej, aby sprzęt służył długo, należy o niego odpowiednio dbać. Od tej czynności zależy jakość i efektywność prania. Ignorowanie odpowiedniego czyszczenia pralki może spowodować pojawienie się kamienia, grzybów, a co za tym idzie całe pranie może pachnieć nieprzyjemnie, a pralka może się psuć. W sklepach jest wiele specyfików do czyszczenia pralki, jednak to domowe sposoby są najbardziej lubiane i najczęściej wykorzystywane. Najlepszy domowy sposób to czyszczenie pralki octem i sodą.

Dlaczego warto czyścić pralkę regularnie?

Pleśń, kamień i brud cały czas osadzają się na elementach mechanicznych pralki. To nic dziwnego, ponieważ pralka używa duże ilości wody i detergentów, które w połączeniu dają właśnie taki skutek. Często w pralce pojawia się także brzydki zapach i jest to moment, w którym należy ją poddać czyszczeniu. Warto pozostawiać otwarte drzwi po każdym cyklu prania, by miała możliwość wyschnąć.

jak czyścić pralkę octem

Chronimy dzięki temu nasze zdrowie i nasz sprzęt AGD. Brak czyszczenia pralki może spowodować uszkodzenia niektórych elementów. Koniecznie trzeba pamiętać o filtrach. Te zapychają się włosami domowników, sierścią pupili oraz przypadkowymi drobiazgami. Filtry trzeba czyścić przynajmniej raz w miesiącu.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Ocet to jeden z najtańszych produktów spożywczych, który doskonale sprawdza się do czyszczenia domowych urządzeń. Ma on dość mocny zapach, lecz doskonale radzi sobie z kamieniem, który osadza się w układzie hydrostatycznym. Ocet dba o prawidłowe ciśnienie wody, usuwając kamień z rurek oraz z grzałki. Kamień może powodować także głośną pracę pralki, dlatego tak ważne jest, by go usuwać.

Jak czyścic pralkę octem? Gdzie wlać ocet do pralki? To proste wystarczy niepełna szklanka octu wlana do szuflady na proszek. Należy włączyć cykl prania na 90 stopni Celsjusza, a bęben powinien być pusty. 

jak wyczyścić pralkę octem

Zalety czyszczenia pralki octem

  • Ocet ma właściwości odkamieniające.
  • Dba o wewnętrzne elementy pralki takie jak grzałka.
  • Zabija grzyby i pleśń.

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Domowe sposoby są najlepsze, a jak wiadomo, soda oczyszczona ma wiele zastosowań, jest używana nie tylko pieczenia. Każda gospodyni wie, że dzięki swoim właściwościom żrącym jest doskonała do sprzątania, do czyszczenia pralki też nadaje się fantastycznie. Czyszczenie pralki sodą jest łatwe i tanie. Soda pochłania nieprzyjemne zapachy oraz neutralizuje kwasy. Jej unikalne właściwości pozostawią pralkę pachnącą i czystą.

Jak wyczyścić pralkę sodą? Pojemnik na proszek należy wypełnić w ¾ jego pojemności, a następnie włączyć cykl prania na 90 stopni. Podobnie jak w przypadku octu. Jeśli pralka będzie czyszczona w ten sposób systematycznie, zapewni jej to długie życie.

jak wyczyścić pralkę sodą oczyszczoną

Zalety czyszczenia pralki sodą

  • Pozostawia świeży zapach wewnątrz bębna
  • Zabija grzyby i bakterie
  • Dba o wnętrze pralki
  • Ma działanie żrące
  • Niski koszt czyszczenia

Idąc krok dalej, można połączyć te dwa składniki i zadziałać na brudną pralkę podwójnie. Połączenie tych składników zadziała jednocześnie na osadzający się kamień i zniweluje nieprzyjemne zapachy. Pralka będzie zdezynfekowana i posłuży dłużej.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom