Jak udekorować stół na Wielkanoc? Piękne inspiracje

Jak udekorować stół na Wielkanoc? Piękne inspiracje

Stół jest miejscem, przy którym zbierają się bliscy, aby wspólnie zjeść wielkanocny posiłek. Warto jest udekorować stół odpowiednio do okazji, dodatkowo podkreślając magię świąt. Jak modnie i estetycznie ozdobić stół na Wielkanoc?

Stół wielkanocny – inspiracje

Przygotowując stół wielkanocny, inspiracje można czerpać z wielu źródeł. Modnym trendem jest wykorzystywanie darów natury; mchu, gałęzi, kawałków kory czy kamieni. Wyjątkowo prezentują się także kolorowe pisanki, jak i jajka w naturalnym kolorze. Nowoczesny akcent wprowadzą ozdoby ze szkła, a nutę romantyzmu – świece i kwiaty. Jak udekorować stół na Wielkanoc? Warto kierować się prostymi zasadami.

  • Dekoracja nie powinna przytłaczać stołu i przeszkadzać w posiłku.
  • Planując ozdoby na stół, należy zostawić miejsce na półmiski z jedzeniem.
  • Dobrze, jeśli obrus, zastawa i dekoracja współgrały ze sobą, a także z wystrojem wnętrza.
  • Dobierając odpowiednią dekorację, warto znać symbolikę przedmiotów i kolorów.
  • Nowoczesne akcenty można połączyć z tradycyjnymi, pamiętając o zachowaniu klasy i umiaru.
inspiracje stół wielkanocny dekoracje

Jak ozdobić stół wielkanocny?

Czerpane z natury inspiracje na stół wielkanocny to dekoracje zawsze na czasie. Świeże kwiaty w eleganckim wazonie pasują do każdego stylu. Bardzo modne są też ozdoby z bukszpanu, rzeżuchy, cienkiej trawy i mchu. Jeśli nie ma się pewności w kwestii kolorów, można postawić na klasyczną biel, jak i wiosenne, kwiatowe wzory. Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym to dyskretna elegancja także w barwach pastelowych.

Dobrze też pamiętać o znaczeniu rzeczy i kolorów. Jajka to nie tylko atrybut Wielkanocy, ale też symbol nowego życia, siły i bezpieczeństwa. Kolor fioletowy symbolizuje bogactwo, biały – czystość i niewinność, a zielony nadzieję i odrodzenie.

Sprawdź: Jak pomalować paznokcie na Święta Wielkanocne?

Obrus świąteczny na stół

Obrus świąteczny na Wielkanoc to podstawa. Najlepiej zdecydować się na naturalne materiały o dobrej jakości. Świetnie sprawdzi się len, satyna, bawełna, jak też słomkowe lub sznurkowe maty. Obrus w stonowanych barwach; białej, szarej i kawowej świetnie pasuje do kolorowej, jak i jasnej zastawy.

jak nakryć stół na wielkanoc

Jak nakryć stół na Wielkanoc, aby było również praktycznie? Warto wybrać obrus odporny na plamy i zagniecenia. Można też zabezpieczyć dodatkowo konkretne miejsca ozdobnymi serwetkami lub podkładkami.

Bieżnik na stół wielkanocny

Bieżnik na stół wielkanocny, gładki lub ze świątecznym sprintem to także dobre rozwiązanie. Można nałożyć go na obrus lub bezpośrednio na stół, w podobnej lub kontrastującej barwie. Bardzo popularne są bieżniki sznurkowe, do mody wróciły też koronki i hafty. Można je układać dowolnie: przez środek stołu, po skosie lub po bokach.

Jak ozdobić stół wielkanocny z pomocą bieżnika? Wzory bieżników są różne; od zajączków i kurczaków, przez kolorowe pisanki, aż po motywy kwiatowe. Ważne jest, aby pasował stylem lub kolorem do całej dekoracji.

Stroiki wielkanocne

Stroik na stół w Wielkanoc jest jedną z najpopularniejszych ozdób, pozwalająca rozwinąć skrzydła kreatywności. Stroik może mieć różne formy, zależnie od osobistych upodobań. Wysokie kieliszki mogą pełnić funkcję świeczników, jak też być udekorowane bukiecikami kwiatów. Pięknie zaprezentują się też gniazdka z gałązek, do których można włożyć pisanki.

jak przystroić stół na wielkanoc

Jeśli chodzi o stół wielkanocny, dekoracje mogą powstać z naczyń i przedmiotów codziennego użytku. Koszyczki na pieczywo, patera na owoce lub tort mogą zamienić się w piękne świąteczne stroiki. Świeże kwiaty w smukłych szklankach lub maleńkie doniczki z wiosennymi roślinami uroczo podkreślą wielkanocny klimat.

Serwetki i podkładki na stół wielkanocny

Podkładki na stół na Wielkanoc to często spotykane rozwiązanie. Stanowią element dekoracji, a jednocześnie zabezpieczają stół lub obrus przed pobrudzeniem. Podkładki i serwetki powinny, oczywiście ładnie komponować się z całą dekoracją. Można zdecydować się na gotowe wzory z motywem świątecznym, jak i bez wzoru. Dobrze sprawdzą się podkładki i serwetki w jednym lub w dwóch kolorach, układane naprzemiennie.

jak ozdobić stół wielkanocny

Modne materiały to, między innymi sznurek, bambus, korek i filc. Jak ozdobić stół wielkanocny serwetkami? Można je zwinąć w rulonik i przewiązać ozdobnym sznurkiem, można ułożyć w kieliszkach w harmonijkę – pomysłów jest mnóstwo.

Sprawdź: Jak się ubrać na Święta Wielkanocne?

Jak przystroić stół wielkanocny w stylu nowoczesnym?

Stół wielkanocny w stylu nowoczesnym to elegancja z odrobiną luksusu, który można osiągnąć niewielkim kosztem. Wystarczy wypróbować kilka pomysłów. Trzy obrusy w różnych odcieniach szarości, nałożone na siebie to bardzo eleganckie rozwiązanie. Tutaj sprawdzi się biała zastawa i wiklinowe gniazdka ze świeczkami.

Biały obrus można ożywić kolorami, na przykład pastelowymi talerzami. Jak udekorować stół na Wielkanoc chcąc zaakcentować jego środek? Można wykorzystać długi kawałek kory i wypełnić ją pisankami, bukszpanem, czy figurkami kurczaków. Pięknie zaprezentuje się też waza z tulipanami lub żonkilami.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Święta Wielkanocne


Jak udekorować okno na Wielkanoc

Jak udekorować okno na Wielkanoc? Ciekawe pomysły

06 kwietnia 2023 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Dekorowanie domu z okazji świąt to popularny i sympatyczny zwyczaj. Często ozdabia się stoły, półki, ściany, a także drzwi i okna. Jak ozdobić okno? Można na bogato, ale można też...
Czytaj dalej
Jak naturalnie farbować jajka? Naturalne barwniki do pisanek

Jak naturalnie farbować jajka? Naturalne barwniki do pisanek

30 marca 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Nieodłączną częścią świąt Wielkanocnych są jajka. Stanowią one symbol życia i płodności. W każdym koszyczku wielkanocnym powinno się znaleźć, chociażby jedno jajko. Na stole wielkanocnym często pojawiają się one w...
Czytaj dalej
Jak się ubrać na Święta Wielkanocne

Jak się ubrać na Święta Wielkanocne? Eleganckie stylizacje

28 marca 2023 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Święta wielkanocne mogą wywoływać sprzeczne emocje. Z jednej strony ich charakter wymaga powagi i refleksji, z drugiej – wiosenna aura dodaje energii i poprawia nastrój. Czy można to jakoś pogodzić?...
Czytaj dalej
Jak pomalować paznokcie na Święta Wielkanocne?

Jak pomalować paznokcie na Święta Wielkanocne?

31 marca 2023 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Estetyka i wyczucie smaku to podstawa dobrego wyglądu. O dobry wygląd warto dbać przez cały rok, jednak są dni, w których chce się wyglądać jeszcze lepiej. Dotyczy to także paznokci,...
Czytaj dalej