Jak wyprać kurtkę puchową?

Jak wyprać kurtkę puchową?

Kiedy wraz z ostatnimi promieniami słońca żegnamy się z przyjemną, jesienną aurą coraz chętniej szukamy kompana do wspólnego spędzania czasu zimą. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest kurtka puchowa, która choć lekka, jest niezwykle ciepła, trzymająca chłód i zimne powiewy wiatru z dala od naszej skóry. Idealnie sprawdza się nie tylko w drodze do pracy czy na spacerze, ale również w warunkach ekstremalnych takich jak wycieczki w góry. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem, z którego dowiesz się, jak wyprać kurtkę puchową, aby jej wypełnienie pozostało na swoim miejscu.

Jak prać kurtkę puchową?

Zakup kurtki puchowej zdecydowanie należy do inwestycji. Raz zainwestowane pieniądze procentują przez kolejne sezony, zapewniając nam komfort i ochronę przed mrozem, nawet gdy temperatury spadają poniżej zera stopni. Porządne, dobrze wykonane modele pozostaną z nami na lata, o ile odpowiednio o nie zadbamy. Wiele osób nie decyduje się na zakup puchowej kurtki, ponieważ nie wie, jak ją konserwować, by służyła możliwie jak najdłużej. Boimy się pozbijanego puchu, który sprawia, że kurtka nie nadaje się do noszenia. W tym tekście opowiemy o tym jak prać puchową kurtkę, aby nie skończyło się to jedną wielką katastrofą.

Czy można prać kurtkę puchową w pralce?

Odpowiedź brzmi: oczywiście, że można! Jest to nie tylko najbardziej wygodny, ale również najbardziej bezpieczny sposób na odświeżenie kurtki i przygotowanie jej na kolejny sezon. Istnieją specjalne produkty przeznaczone do prania puchu i tylko takich środków w tym celu używamy. Detergenty, które stosujemy na co dzień do prania, mogą się nie sprawdzić i sprawić, że kurtka wyjęta z pralki będzie zdefasonowana i niezdatna do dalszego użytku. Kluczową rolę pełni również temperatura wody. W jakiej temperaturze prać kurtkę puchową? Zaleca się, aby była to wartość od 30 do 40°C. Aby uniknąć zbijania się pierza, należy również ograniczyć liczbę obrotów do maksymalnie 600 na minutę.

Czy można prać kurtkę puchową w pralce?

Jak wyprać kurtkę puchową w pralce? 

Na pewno wielu z Was zastanawia się jak wyprać kurtkę puchową w domu. Jest to wzywanie prostsze, niż mogłoby się wydawać. Pozwól, że krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces!

  1. Dokładnie oczyść pralkę (bęben oraz szufladę na proszek) – zadbaj, aby w bębnie nie znajdował się żaden ostry przedmiot, który mógłby przerwać ciągłość materiału kurtki. Szufladkę na detergent dokładnie umyj, aby środek do prania puchu nie zmieszał się z pozostałościami po produktach do codziennego prania.
  2. Zapoznaj się ze wskazaniami producenta – każdy producent jest zobowiązany do umieszczania na metce gotowego wyrobu informacji o odpowiednim i bezpiecznym sposobie konserwacji danego produktu. Stosuj się do tych zasad, nie przekraczaj wskazanej na metce maksymalnej temperatury wody!
  3. Zapnij suwaki, kieszenie i przewróć kurtkę na drugą stronę – ma to na celu zapobieganie ewentualnemu rozdarciu materiału chociażby o ząbki niezapiętego zamka błyskawicznego.
  4. Kurtkę namocz i delikatnie ugniataj, w celu pozbycia się powietrza z puchu – ten zabieg zmniejszy ryzyko zbicia się puchu w trakcie prania. Widoczne plamy zapierz ręcznie przed umieszczeniem kurtki w pralce, oczywiście używając do tego specjalnych środków przeznaczonych do prania puchówek.
  5. Stosuj wyłącznie płyn do prania kurtek puchowych – detergenty stosowane do codziennego prania nie są do tego przeznaczone i nikt nie da Wam gwarancji, że nie zniszczą Waszej kurtki!
  6. Do bębna dorzuć kilka piłeczek do tenisa – podczas wirowania piłeczki odbijając się od ścianek bębna będą uderzać w kurtkę i dbać, aby puch wewnątrz niej nie zbijał się w kłębki. 
  7. Nastaw odpowiedni program – zdarza się, że pralka posiada specjalny program do prania kurtek z puchowym wypełnieniem. Jeśli Twoja go nie posiada, spróbuj z programem delikatnym, do jedwabiu lub wełny. Najważniejsza jest niska temperatura (maksymalnie 40 stopni Celsjusza) i małe obroty (maksymalnie 600 na minutę).
Czy można prać kurtkę puchową w pralce?

Jak wysuszyć kurtkę puchową po praniu?

Po wyciągnięciu z pralki kurtka puchowa nie będzie prezentować się zbyt okazale. Puch straci swoją objętość i kurtka będzie wyglądać dosyć mizernie. Jednak nie należy się tym przejmować. Wystarczy wysuszenie w odpowiedni sposób, by kurtka wróciła do pierwotnego stanu. Jak to zrobić? Mamy dwa wyjścia:

  • suszenie przy użyciu suszarki bębnowej – sprawdzi się zarówno suszarka bębnowa jak i pralko-suszarka. Tak jak przy praniu należy pamiętać, by nastawić je na program dedykowany delikatnym tkaninom. Temperatura nie powinna przekraczać 60°C, aby nie przypalić pierza. Jeśli chodzi o czas suszenia to jest on zależny od rozmiaru kurtki – kurtki większe, posiadające więcej puchu suszą się dłużej niż te mniejsze, z niewielką ilością wypełnienia.
  • suszenie tradycyjne – mokrą kurtkę rozłóż na płasku w przewiewnym, dobrze wentylowanym miejscu. Co kilka godzin ręcznie rozbijaj puch, przewracaj kurtkę, delikatnie ją strzepuj i oklepuj. Są to działanie niezbędne, jeżeli chcesz uniknąć pozbijanych grudek puchu. Suszenie w ten sposób wymaga czasu i cierpliwości. Nie szukaj dróg na skróty, kaloryfer czy suszarka do włosów na pewno nie będą dobrym sprzymierzeńcem w tym procesie. Pamiętaj też, by pod żadnym pozorem nie wieszać mokrej kurtki.

Odpowiednia konserwacja kluczem do nieśmiertelności

Jak widzisz pranie kurtki puchowej, nie musi być skomplikowanym procesem. Należy jedynie pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym nie tylko zaoszczędzisz pieniądze na pralni chemicznej, ale również zadbasz, by ulubiona kurtka puchowa zagościła w Twojej szafie na wiele sezonów.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom