
- przez Asia Kałętkiewicz
Czosnek stanowi dodatek wielu dań kuchni polskiej i międzynarodowej. Jest ceniony nie tylko ze względu na walory smakowe i niepowtarzalny aromat, ale także z uwagi na właściwości zdrowotne, w tym działanie antybakteryjne i antywirusowe. Dlatego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym warto mieć pod ręką kilka ząbków czosnku, co może pomóc w skutecznej walce z infekcją i wzbogaci smak potraw. Aby czosnek zachował świeżość, walory zdrowotne i smakowe należy wiedzieć jak i gdzie przechowywać czosnek.
Spis treści
Jak przechowywać czosnek surowy?
Prawidłowo przechowywany czosnek zachowa swoje walory przez wiele miesięcy. Dobrą zasadą jest przechowywanie czosnku w całości, w postaci nienaruszonych główek. Główki czosnku najlepiej włożyć do siateczki, koszyczka lub podziurkowanej papierowej torebki i położyć na półce w suchym i zacienionym miejscu, co gwarantuje że czosnek nie zacznie przedwcześnie kiełkować. Czosnek powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej, najlepiej 15-18 stopni. Idealnym miejscem do przechowywania jest spiżarnia lub półka kuchenna. Wiele osób zastanawia się jak przechowywać obrany czosnek, zwłaszcza resztki które pozostają niewykorzystane.

Jeśli nie mamy czasu na zakonserwowanie innymi sposobami, to można włożyć resztki czosnku do hermetycznie zamkniętego pojemnika do przechowywania czosnku i umieścić go w lodówce. Należy pamiętać, że przechowanie czosnku w lodówce lub zamrażarce może wpływać na obniżenie walorów smakowych.
Jak przechowywać czosnek w słoiku?
Dobrym sposobem na przechowywanie czosnku zimą jest zamarynowanie i włożenie do szklanego słoja. Marynatę należy zrobić na bazie zalewy octowej z dodatkiem przypraw takich jak sól, cukier, gorczyca lub estragon. Tak przygotowany czosnek może być przechowywany przez długie miesiące i stanowić doskonały dodatek do dań mięsnych. Inną sprawdzoną metodą jak przechowywać czosnek w słoiku jest zalanie krótko przegotowanych (2 minuty) ząbków czosnku olejem lub oliwą z oliwek wraz z dodatkiem ziół. Słoik dobrze jest przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu do góry dnem. Po około miesiącu czosnek będzie gotowy do wykorzystania jako smakowity dodatek do potraw.
W słoiku można także przechowywać starty na tarce czosnek zakonserwowany solą. Taki słoik należy wstawić do lodówki. Mało znanym ale znakomitym sposobem na przechowywanie czosnku zimą jest kiszenie w solance. Przygotowany tym sposobem czosnek jest delikatniejszy w smaku niż surowy. W słojach można także przechowywać czosnek w formie pasty. Wystarczy upiec całe główki w piekarniku a następnie zmiksować je z dodatkiem oliwy i przypraw.

Dobre sposoby na długie przechowywanie czosnku:
- marynowanie,
- kiszenie,
- konserwowanie solą,
- przechowywanie w oliwie lub oleju,
- przechowywanie w formie pasty.
Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi?
Czosnek niedźwiedzi posiada podobne właściwości lecznicze jak czosnek pospolity. W związku z tym, że ma postać liści zasady jego przechowywania są jednak inne. Najlepszym sposobem na zachowanie właściwości smakowych i zdrowotnych przez kilka dni jest przechowywanie czosnku niedźwiedziego w lodówce lub zamrożenie. Liście czosnku niedźwiedziego można zbierać wraz z łodygami, które zanurza się w szklance z wodą i umieszcza w lodówce. Dobrym sposobem na długie zachowanie walorów czosnku niedźwiedziego jest przygotowanie z niego pesto. Wystarczy zmiksować liście czosnku a następnie dodać do nich sól, cytrynę, oliwę z oliwek oraz zmielone orzechy. Pesto należy włożyć do słoika i przechowywać w lodówce. Jest to doskonały dodatek do kanapek lub dań na bazie makaronu.

Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Kuchnia

Sushi do domu – czy opłaca się robić sushi w domu?

Pracuj wydajniej w gastronomii – zobacz jak wykorzystać kotły warzelne

Sprawdzone rozwiązania do nowoczesnej kuchni w każdym stylu!

Co wpływa na czystość naczyń mytych w zmywarce?