Jak się ubrać do sądu jako świadek? Eleganckie stroje

Jak się ubrać do sądu jako świadek? Eleganckie stroje

Sąd jest szanowaną i poważną instytucją, ale też taką, z którą niekoniecznie chce się mieć do czynienia. Czasami jednak można zostać wezwanym na rozprawę w charakterze świadka. Niezależnie, czy jest się na to gotowym, czy nie, taka sytuacja zazwyczaj wiąże się ze stresem. W głowie pojawia się wówczas wiele pytań, a jednym z nich jest kwestia wyglądu. Jak ubrać się odpowiednio do sądu?

Strój do sądu jako świadek – zasady i polecane kolory

Życie potrafi zaskoczyć, a jedną z takich niespodzianek może być wizyta w sądzie w charakterze świadka. Warto jest wiedzieć, jak ubrać się w takiej sytuacji i poznać ogólne zasady dotyczące ubioru do sądu. Jak się ubrać do sądu jako świadek? Reguły dotyczące ubioru do sądu nie są jasno określone, jednak dobrze jest ubrać się odpowiednio do sytuacji. W tym wypadku strój powinien oddać szacunek i powagę instytucji.

jak ubrać się do sądu jako świadek

Dobierając stylizację do sądu, należy pamiętać, że liczy się i fason, i kolor. Dobrze skrojona garsonka będzie świetnym wyborem, a kolor granatowy, grafitowy lub popielaty podkreśli autorytet i wzbudzi szacunek. Czerń i biel to również mile widziane połączenie. Klasyczny garnitur w tych barwach doda pewności siebie i podkreśli powagę sytuacji. Błękit i beż dodatkowo wzbudzają zaufanie, więc spódnica i żakiet w jednym z tych kolorów to także dobry pomysł.

Jak ubrać się do sądu jako świadek?

Oficjalny dress code ma swoje niepisane reguły, jednak pozwala też na sporą dowolność. Myśląc o tym, jak ubrać się do sądu jako świadek, należy przede wszystkim mieć na uwadze podstawowe zasady.

  • Strój powinien być czysty, schludny i skromny, tak, jak fryzura oraz makijaż, z którymi powinien współgrać.
  • Najlepiej sprawdzi się ubiór formalny i elegancki.
  • Kolor i krój powinien podkreślać profesjonalizm i budzić zaufanie.
  • Krzykliwe wzory i kolory nie są odpowiednie do sądu.
  • Należy unikać obcisłych strojów, krótkich spódniczek, głębokich dekoltów, falbanek, ramiączek i bluzek odsłaniających brzuch.
  • Szpilki na wysokim obcasie, kozaczki za kolano, klapki, japonki i sandały też nie wzbudzą szacunku na sali sądowej.

Sprawdź: Jak się ubrać do sądu?

Spódnica i koszula do sądu

Strój do sądu nie musi kojarzyć się z marynarką zapiętą pod szyję. Oczywiście, taka marynarka czy żakiet robi dobre wrażenie, ale można je zastąpić elegancką „górą”. Schludna koszula w zestawieniu z ołówkową spódnicą midi to bardzo eleganckie zestawienie.

strój do sądu jako świadek

Koszula może być biała lub kremowa, z kołnierzem, wiązaniem pod szyją albo półgolfem. Powinna być dopasowana, ale nie obcisła, co dotyczy także spódnicy. Do jasnej koszuli idealnie pasuje spódnica czarna, jak też w odcieniach szarości i brązu. Jeśli nie wiadomo jak ubrać się do sądu jako świadek, taka stylizacja będzie strzałem w dziesiątkę.

Sukienka z żakietem na rozprawę

Żakiet jest częścią garsonki, jednak może być łączony z innymi stylizacjami i wciąż wyglądać modnie i elegancko. Lekki żakiet z przewiewnego materiału, o nieco szerszych ramionach świetnie prezentuje się z lnianymi spodniami lub wąską spódnicą.

Bardziej dopasowany żakiet idealnie skomponuje się ze spodniami z dzianiny i sukienką. Na pewno z sukienką? Czy sukienka to elegancki strój do sądu? Tak, pod warunkiem że będzie skromna, schludna, w stonowanym kolorze. Może być to kolor kremowy lub „kawy z mlekiem”, do których sprawdzi się żakiet w nieco ciemniejszym odcieniu, granatowy lub czarny. Sukienka do sądu może też być jasnoszara, wówczas żakiet powinien być w ciemniejszym odcieniu szarości.

Stylizacja z elegancką marynarką

Marynarka jest takim elementem garderoby, który daje ogromne pole do popisu. Można ją łączyć z wieloma ubraniami i pasuje do różnych stylizacji. Na rozprawę sądową dobrze jest skompletować marynarkę z podobnym „dołem”, na przykład materiałowymi spodniami z kantem.

jak ubrać się do sądu na rozprawę jako świadek

Jak ubrać się do sądu na rozprawę, łącząc marynarkę ze spódnicą? Jeśli spódnica jest gładka, marynarka może mieć delikatny wzorek, i na odwrót. Dobrze, jednak jeśli pasują do siebie rodzajem materiału i stylem. Spódnica może być dopasowana lub lekko rozkloszowana, o idealnej długości, czyli za kolano. Może być w tym samym kolorze, co marynarka, albo nieco różnić się odcieniem. Takie zestawienie to jak najbardziej odpowiedni strój do sądu.

Sprawdź: Jak się ubrać na sprawę rozwodową do sądu?

Dodatki do stylizacji do sądu jako świadek

Planując jak się ubrać do sądu jako świadek, trzeba pamiętać o dodatkach. Biżuteria powinna być delikatna i subtelna, na przykład w postaci łańcuszka i kolczyków do kompletu. Elegancki, srebrny zegarek to dodatek zawsze pasujący do formalnej stylizacji. Spódnica lub sukienka do sądu pozwala założyć szerszą bransoletkę, jednak dobrze, jeśli jest gładka, bez dodatkowych ozdób.

odpowiedni strój do sądu

Ważnym dodatkiem jest też torebka, bo przecież trzeba mieć pod ręką niezbędne drobiazgi. Stylową i pasującą do sytuacji torebką będzie skromna kopertówka lub listonoszka z ekoskóry. Całości dopełnią estetyczne i wygodne buty, takie jak mokasyny, baleriny lub czółenka na niewysokim obcasie.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Moda