Jak się ubrać na ślub cywilny jako gość?

Jak się ubrać na ślub cywilny jako gość?

Śluby cywilne stają się coraz bardziej popularne. Z roku na rok coraz częściej pary decydują się na wyłącznie uroczystość w Urzędzie Stanu Cywilnego rezygnując z kościoła. Część gości, którzy nigdy wcześniej nie mieli okazji uczestniczyć w takim wydarzeniu staje przed wyzwaniem jak się ubrać na ślub cywilny. Problem ten może nawet dotyczyć głównych bohaterów wydarzenia – pary młodej.

Co ubrać na ślub cywilny?

Nie ma określonych zasad wskazującychw co się ubrać na ślub cywilny. Dotyczy to zarówno gości, jak i państwa młodych, rodziców, czy świadków. Ubiór na ślub cywilny może być dokładnie taki, jak gdyby był to ślub kościelny. Tutaj z pewnością sprawdzi się klasyka: biała suknia panny młodej, garnitur w stonowanych kolorach pana młodego i eleganckie stroje gości. Dla pań dobrym wyborem zawsze będzie koktajlowa sukienka lub elegancka garsonka na ślub cywilny. Także długość sukienki jest dowolna, sprawdzi się zarówno sukienka długa, jak i krótka.

jaka sukienka na ślub cywilny

Przy wyborze stroju na ślub cywilny jako gość dobrze jednak pamiętać o umiarze. Stylizacja nie powinna być zbyt przesadzona, a w żadnym wypadku wyzywająca. Zdecydowanie lepiej zrezygnować z bardzo krótkich mini sukienek, albo głębokich dekoltów. Na tego typu uroczystości warto postawić na strój elegancki, ale także taki, który nie będzie krępował ruchów. W przypadku panów nadal bardzo popularne są garnitury w kolorze granatu, grafitowym, czy czarnym.

Jaki kolor sukienki na ślub cywilny?

Kwestia koloru sukienki dla gościa na ślub dość często budzi emocje. Różnie oceniany jest zwłaszcza wybór dwóch kolorów: czerni i bieli. Czarna sukienka na ślub cywilny może być uznana za nietakt. Kolor ten jest bowiem w naszej kulturze kojarzony z żałobą, a ślub i wesele to radosna uroczystość. Również biała sukienka na ślub cywilny może być oceniona negatywnie. Uważa się, że ta barwa jest zarezerwowana dla panny młodej, a wybór takiej sukienki przez gościa jako próbę przyćmienia najważniejszych osób tego dnia.

co ubrać na ślub cywilny jako gość

Dużo zależy jednak od podejścia, a także planowanej stylizacji pary młodej. Niektórzy młodzi nie będą mieli zupełnie nic przeciwko takim kolorom na ich ślubie. Jeśli dodatkowo panna młoda sama rezygnuje z białej sukni na ślub cywilny, to tym bardziej nie wydaje się, aby problemem był wybór tego koloru jako sukienki na ślub cywilny koleżanki czy kuzynki. 

Zawsze bezpiecznym kolorem sukienki na ślub cywilny będą pastelowe, jasne kreacje. Świetnie także sprawdzą się ciemniejsze kolory np. bardzo częstym wyborem jest czerwona sukienka na ślub cywilny. W dobrym guście będą także kreacje w kolorze granatowym lub butelkowej zieleni. Zestawione z elegancką złotą biżuterią stworzą niesamowitą stylizację.

jaki kolor sukienki na ślub cywilny

W co się ubrać na ślub cywilny w plenerze?

Ślub cywilny od kilku lat może być organizowany poza budynkiem Urzędu Stanu Cywilnego. Daje to parom młodym bardzo szerokie możliwości. Oczywiście pojawia się wówczas problem w co się ubrać na ślub cywilny jako gość takiego wydarzenia. W takiej sytuacji trzeba wziąć pod uwagę pogodę. Może być potrzebne skorzystanie z okryć wierzchnich. Dobrze zadbać, aby były one dostosowane do okazji i stylizacji. Zwykle dobrze sprawdzają się eleganckie płaszcze lub żakiety, ale być może wystarczy dobrej jakości, ciepły szal. Jeśli impreza plenerowa jest początkiem mniej formalnego przyjęcia, wówczas można postawić na półformalne stroje.

jak ubrać się na ślub cywilny

W razie wątpliwości zawsze bezpieczniej jednak postawić na klasykę. Prosta, stonowana sukienka dla kobiet i garnitur dla mężczyzn to sprawdzone stylizacje na ślub cywilny. Panie, które nie przepadają za sukienkami mogą pokusić się także o założenie na ślub cywilny dobrze dobranego kombinezonu. Jeśli wiadomo, że ślub i przyjęcie ma być utrzymane w konkretnej tematyce czy stylu, warto postarać się strojem dopasować do tych założeń.

Jaki wybrać ubiór na ślub cywilny?

Decydując się na stylizację na ślub cywilny trzeba wziąć też pod uwagę swoje preferencje i typ urody. Tak jak w przypadku każdego stroju ważne, aby czuć się w nim dobrze. Jeśli sukienka na ślub cywilny jest zgodna z wszelkimi obowiązującymi trendami i wpisuje się w charakter uroczystości, ale jest zupełnie niedopasowana, to warto poszukać dalej. Dobry ubiór na ślub cywilny to taki, który nie tylko dobrze wygląda, ale także sprawia, że osoba, która go nosi czuje się pięknie.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Moda


Najczęstsze zapytania