Jak odkamienić zmywarkę? Czym usunąć kamień ze zmywarki?

Jak odkamienić zmywarkę? Czym usunąć kamień ze zmywarki?

Odkamienianie zmywarki jest niezbędne, aby zapewnić jej prawidłowe działanie i uniknąć awarii spowodowanych osadzaniem się kamienia w jej podzespołach. W tym artykule przedstawiamy kilka metod odkamieniania zmywarki, zarówno przy użyciu specjalistycznych środków, jak i domowych sposobów.

Jakie są objawy, że zmywarka wymaga odkamienienia?

Kamień w zmywarce powstaje głównie z powodu twardości wody, która zawiera drobne cząstki węglanu magnezu i węglanu wapnia. Te substancje pochodzą ze skał i nie stanowią zagrożenia dla zdrowia, ale mogą być szkodliwe dla urządzeń AGD, takich jak zmywarki, czajniki czy pralki. Kamień osadza się w podzespołach zmywarki, co może prowadzić do awarii i zmniejszenia efektywności pracy urządzenia.

Objawy, które wskazują na konieczność odkamienienia zmywarki, to między innymi:

 • Źle domyte lub brzydko pachnące naczynia
 • Głośna praca urządzenia
 • Większy pobór energii elektrycznej
 • Program kończący się zbyt szybko (zatkane czujniki)

Jeśli zauważysz te objawy, warto przeprowadzić proces odkamieniania zmywarki, aby zapewnić jej prawidłowe działanie i przedłużyć żywotność urządzenia.

odkamieniacz do zmywarki jak stosować

Odkamienianie zmywarki za pomocą specjalistycznych środków

Aby zapobiec powstawaniu kamienia w zmywarce, warto zwrócić uwagę na twardość wody oraz stosować sól do zmywarek, która zmiękcza wodę poprzez przyciąganie cząstek magnezu i wapnia. Dzięki temu zapobiega się przywieraniu tych substancji do naczyń i elementów zmywarki. Ponadto można stosować nabłyszczacze, które również chronią przed osadzaniem się kamienia. Co dwa-trzy miesiące zaleca się przeprowadzanie odkamieniania zmywarki – można do tego użyć specjalnych środków:

 1. Odkamieniacze do zmywarek: Na rynku dostępne są różne rodzaje odkamieniaczy do zmywarek, które można nabyć w sklepach z chemią gospodarczą. Przykłady takich środków to Lime Clean 1L czy Dr. Beckmann Odkamieniacz do Pralek i Zmywarek 2×50 g. Sposób użycia odkamieniacza zależy od konkretnego produktu, ale zazwyczaj polega na wylaniu odpowiedniej ilości środka do zmywarki i uruchomieniu cyklu mycia.
 2. Sól do zmywarek: Eksperci z Bosch zalecają używanie specjalnej soli do zmywarek, która pozwala zminimalizować powstawanie kamienia w urządzeniu.

Sprawdź: Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?

Jak odkamienić zmywarkę domowym sposobem?

Wybrane domowe sposoby na odkamienianie zmywarki to użycie octu oraz sody. Pamiętaj, że regularne odkamienianie zmywarki jest ważne dla jej prawidłowego działania i przedłużenia żywotności urządzenia.

Jak odkamienić zmywarkę octem?

Opróżnij zmywarkę, a następnie wlej szklankę octu na dno urządzenia. Dodatkowo możesz umieścić drugą szklankę octu w górnym koszyczku zmywarki. Możesz również użyć roztworu octu do ręcznego mycia ścianek zmywarki i koszy. Następnie zamknij drzwi zmywarki i uruchom program mycia w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.

Odkamienianie zmywarki sodą

Wsyp kilka łyżeczek sody oczyszczonej do pojemnika na tabletki do zmywania. Możesz również wymieszać sodę oczyszczoną z kwaskiem cytrynowym i wsypać mieszankę w miejsce, gdzie wkładamy tabletkę. Następnie wlej szklankę octu na dno zmywarki. Zamknij drzwi urządzenia i uruchom zmywarkę na programie o najwyższej temperaturze.

jak odkamienić zmywarkę domowym sposobem

Jak często odkamieniać zmywarkę domowymi sposobami?

Częstotliwość odkamieniania zmywarki domowymi sposobami zależy od częstotliwości jej użytkowania. W przypadku domowych zmywarek zaleca się przeprowadzanie procesu odkamieniania co 2-3 miesiące. Regularne odkamienianie zmywarki jest ważne dla jej prawidłowego działania i przedłużenia żywotności urządzenia. Pamiętaj również o systematycznym czyszczeniu zmywarki, aby utrzymać higieniczne warunki w urządzeniu.

Sprawdź: Gdzie wsypać sól do zmywarki?

Jakie są skutki braku odkamieniania zmywarki?

Skutki braku odkamieniania zmywarki mogą obejmować:

 • Źle domyte lub brzydko pachnące naczynia
 • Głośna praca urządzenia
 • Większy pobór energii elektrycznej
 • Skrócona żywotność urządzenia
 • Możliwość wystąpienia awarii
 • Nieekonomiczność
 • Zatkane czujniki, co może prowadzić do zakończenia programu zbyt szybko
jak odkamienić zmywarkę octem

Wskazówki dotyczące utrzymania zmywarki w czystości

Oprócz regularnego odkamieniania zmywarki warto dbać o jej systematyczne czyszczenie. Raz w miesiącu zaleca się wykonywanie czyszczenia zmywarki za pomocą specjalnych tabletek lub płynów, które umieszcza się w koszu na sztućce i uruchamia program myjący w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza. Środki do czyszczenia zmywarki usuną resztki jedzenia oraz kamień, a także zapewnią utrzymanie higienicznych warunków w urządzeniu.

Warto również pamiętać o regularnym usuwaniu resztek jedzenia ze zmywarki, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów i niedomytych naczyń

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Ania Wojciechowska

Nazywam się Ania i na co dzień zajmuję się sprzedażą sprzętów AGD i RTV. Swoje codzienne obowiązki postanowiłam przenieść na Imperium Kobiety, aby w łatwy i szybki sposób można było znaleźć interesujące Cię przedmioty. W chwilach wolnych uwielbiam jeździć na rowerze, czytać książki i gotować różne pyszności.

Zobacz więcej: Dom