Jak uratować spalone włosy?

Jak uratować spalone włosy?

Coraz więcej kobiet zmaga się z problemem spalonych włosów. Najczęstszą przyczyną takiego stanu jest nieodpowiednia pielęgnacja lub nadmierne używanie farb i rozjaśniaczy do włosów. Chociaż czasem winowajcą może być też prostownica, czy lokówka. Czym charakteryzują się spalone włosy? Czy można je uratować w domu? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jak zminimalizować straty? O tym można przeczytać poniżej!

Jak wyglądają spalone włosy?

Zanim w ogóle będzie można mówić o sposobach ratowania, warto zadać sobie pytanie, jak wyglądają spalone włosy. Wbrew pozorom nietrudno zauważyć, kiedy pojawią się pierwsze zmiany. Przede wszystkim koniecznie trzeba przyjrzeć się dokładnie końcówkom włosów, ponieważ zaczynają się rozdwajać i jaśnieć.

jak wyglądają spalone włosy

W trakcie czesania lub zwyczajnego dotykania można usłyszeć charakterystyczny, niezbyt przyjemny dźwięk. Często porównywany przez kobiety do pocierania siana. Zresztą także sam wygląd także nie jest zadowalający, ponieważ spalone włosy tracą swój dotychczasowy blask, są suche, a kłopot sprawia każdorazowa próba ułożenia fryzury. Poza tym znacznie łatwiej się kruszą i z każdym dniem słabną.

Jakie są przyczyny spalonych włosów?

Przyczyną spalonych włosów najczęściej są zabiegi wykonywane w domu przy pomocy urządzeń takich jak lokówka, suszarka, czy też prostownica. Zbyt duże temperatura powietrza nie działa korzystnie na strukturę włosa, a nadmierne ich stosowanie w ostateczności prowadzi właśnie do spalenia. Niestety takie samo działanie mają promienie słoneczne.

co na spalone włosy

Kolejną przyczyną spalonych włosów mogą być środki chemiczne, czyli farby i rozjaśniacze. Szczególnie jeśli są nakładane niezgodnie z instrukcją lub po prostu zbyt często. Chociaż producenci starają się wypuszczać na rynek mniej szkodliwe produkty, to i tak wiele kobiet decyduje się kupić te gorszej jakości, ale po niższej cenie, co w konsekwencji kończy się zniszczonymi włosami.

Jak uratować spalone włosy?

Czy spalone włosy można w ogóle uratować? I tak i nie. Trzeba pamiętać, że są to zniszczenia trwałe, co powoduje, że nie da się ich odbudować. Można jednak zminimalizować powstałe już straty. Nieuniknione jest ścięcie końcówek i zadbanie o te włosy, które nie zostały spalone. Całkiem możliwe, że przy dużych zniszczeniach trzeba będzie udać się do profesjonalnego zakładu fryzjerskiego, ponieważ domowe sposoby mogą nie być odpowiednio skuteczne.

Jak uratować spalone włosy domowymi sposobami?

Do ratowania spalonych włosów konieczne jest podjęcie kilku istotnych kroków. Pierwszym z nich jest zmiana kosmetyków do pielęgnacji, a zwłaszcza szamponu. Do regeneracji włosów przyda się specyfik bogaty w witaminy lub przeznaczony dla dzieci, ponieważ są bardziej delikatne. Jeśli do tej pory na włosy nie była nakładana odżywka, to jest to doskonały moment, aby naprawić to niedopatrzenie.

jak odbudować spalone włosy

Regularne stosowanie odżywki także pomoże zregenerować spalone włosy. Zwłaszcza gdy wybór padnie na kosmetyk o dużej zawartości witamin i bez konieczności spłukiwania (efekt będzie szybciej widoczny). Poza szamponem i odżywką warto wyposażyć się w olejek rycynowy. Wystarczy nałożyć go na włosy przed myciem na pół godziny, a następnie zmyć. Zabieg najlepiej przeprowadzać dwa razy w tygodniu. Alternatywą dla olejku rycynowego może być olej kokosowy lub oliwa z oliwek. Nakładanie jednego z wymienionych produktów na włosy wspomaga ich odżywianie i nawilżanie.

Jak zregenerować spalone włosy?

Przy regeneracji spalonych włosów nie można zapominać o dobrodziejstwach matki ziemi, czyli ziołach. Napar z pokrzywy, skrzypu polnego, czy też łopianu może pomóc odbudować spalone włosy. Co prawda, można go pić, ale jest ostudzony nałożyć na pasma i skórę głowy.

jak zregenerować spalone włosy

W przypadku gdy żaden z powyższych sposobów nie działa, warto skorzystać z porady profesjonalisty. Wizyta w zakładzie fryzjerskim pozwoli ustalić, jakie kroki trzeba podjąć, aby uratować spalone włosy. Niestety często jedynym rozwiązaniem jest skrócenie włosów. Jednak, gdy zniszczenia nie są rozległe, można zastosować odżywki nawadniające i inne kosmetyki dostępne w salonie fryzjerskim. Proces odbudowy spalonych włosów z reguły jest długotrwały i czasochłonny.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Włosy i fryzury


Jak dobrze i szybko wyprostować włosy prostownicą?

Jak dobrze i szybko wyprostować włosy prostownicą?

29 stycznia 2021 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Jak wyprostować włosy, aby efekt był zadowalający i został z nami jak najdłużej ? Większość osób zmaga się z nadmiernym puszeniem oraz niechcianym, bezkształtnym skrętem włosów. Sięgają więc po prostownicę,...
Czytaj dalej
Miodowy blond czy popielaty blond - co będzie lepszym wyborem właśnie dla Ciebie

Miodowy blond czy popielaty blond – co będzie lepszym wyborem właśnie dla Ciebie?

22 maja 2023 | Autor: Redakcja Imperium Kobiety
Trendy w koloryzacji ciągle się zmieniają. Ale można pokusić się o stwierdzenie, że podobnie jak mała czarna i torebka Birkin w modzie jest zawsze blond, tyle tylko, że w różnym...
Czytaj dalej
Włosy i dieta – jak uniknąć ich osłabienia i wypadania

Włosy i dieta – jak uniknąć ich osłabienia i wypadania?

21 kwietnia 2023 | Autor: Redakcja Imperium Kobiety
Dieta ma duży wpływ na kondycję włosów szczególnie ta bogata w białko, żelazo, cynk i witaminy z grupy B może pomóc w wzmocnieniu włosów, zapobieganiu ich wypadaniu i poprawie ich...
Czytaj dalej
jak używać szamponu w kostce

Jak używać szamponu w kostce?

24 marca 2022 | Autor: Asia Kałętkiewicz
Szampony w kostce cieszą się obecnie ogromną popularnością. Są doceniane szczególnie przez osoby, które troszczą się o środowisko naturalne i chcą generować jak najmniejsze ilości śmieci. Szampon do włosów w...
Czytaj dalej
Dlaczego warto stosować naturalne szampony?

Dlaczego warto stosować naturalne szampony?

03 marca 2023 | Autor: Redakcja Imperium Kobiety
Chcesz wiedzieć, czym tak naprawdę naturalne szampony różnią się od tych, które można kupić w każdej drogerii? Takich różnic jest sporo i właśnie między innymi o nich jest ten artykuł....
Czytaj dalej
Keratyna do włosów

Keratyna do włosów

26 czerwca 2023 | Autor: Redakcja Imperium Kobiety
Jednym z produktów, który świetnie sprawdzi się włosom przesuszonym i zniszczonym jest keratyna. Odpowiednio stosowana może znacząco poprawić kondycję włosów. Co to jest keratyna do włosów? Popularnym kosmetykiem, który pomoże...
Czytaj dalej

Najczęstsze zapytania