Jak udekorować kuchnię na święta Bożego Narodzenia?

Jak udekorować kuchnię na święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia to rodzinny, ciepły czas, wyczekiwany z niecierpliwością przez cały rok. Atmosferę świąt tworzą kolędy, przygotowanie wigilijnych potraw, kompletowanie choinkowych podarunków i… dekoracje. Świąteczne motywy zwyczajowo znajdują miejsce w salonie i jadalni, w których spotykamy się z rodziną i bliskimi. Ogrom pracy przed świętami czeka zwłaszcza w kuchni. Warto zatem przystroić także i ją, aby świąteczny nastrój towarzyszył nam podczas przygotowań!

Ozdoby do kuchni na Boże Narodzenie

Pomysłów na dekorację kuchni na Boże Narodzenie jest całe mnóstwo! W zależności od osobistych upodobań postawić można zarówno na gotowe rozwiązania, jak i na świąteczne DYI (Do It Yourself – zrób to sam). Najważniejsze jednak, aby wystrój kuchni na święta sprawiał, że będziemy czuć się w niej dobrze w trakcie przedświątecznej krzątaniny. Kuchnia to wszak serce każdego domu, zwłaszcza przed świętami!

Kuchnia ozdobiona świeczkami i lapkami

Wystrój kuchni na Boże Narodzenie z pewnością powinien obejmować odpowiednie dekoracje świetlne. Podobnie jak w przypadku choinki, tak i w kuchni doskonale sprawdzą się lampki. Warto zamontować je np. na pułkach bądź wokół kuchennego okna i drzwi wejściowych do pomieszczenia. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wykorzystać lampki do udekorowania blatu kuchennego stołu.

Kuchnia na święta Bożego Narodzenia może również zyskać blask dzięki świątecznym świeczkom! Co ważne, świąteczne świeczki w kuchni roznosić mogą przyjemny zapach w sposób bezpieczny i kontrolowany (nie znajdą z kolei zastosowania w przypadku dekoracji choinki)!

jak udekorować kuchnie na boże narodzenie

Firanki i zazdrostki do kuchni na Boże Narodzenie

Przygotowanie świąt Bożego Narodzenia to wiele godzin spędzonych w kuchni, podczas których wyczarowane zostaną wigilijne potrawy i smakowite desery. W trakcie przygotowań z pewnością potrzebna będzie, choć odrobina odpoczynku. Aby nabrać chęci do dalszej pracy, czasem wystarczy dosłownie kilka chwil relaksu. Warto wtedy wziąć do ręki kubek gorącej herbaty lub kawy i spojrzeć za okno na zimowy krajobraz. Wystrój kuchni na Boże Narodzenie to także przyozdobienie okna właśnie! Fantastycznym pomysłem na świąteczny akcent w oknie będą ozdobne firanki.

W bogatej ofercie firan do kuchni na Boże Narodzenie znaleźć można modele z przepięknymi świątecznymi motywami. Same firanki zazwyczaj produkowane są w tradycyjnych, bożonarodzeniowych kolorach: czerwonym, białym lub zielonym. Idealnym uzupełnieniem świątecznych dekoracji okiennych będą z kolei zazdrostki do kuchni na Boże Narodzenie. Połączenie firanek i zazdrostek oraz wspomnianych wcześniej lampek sprawi, że okno w kuchni na święta stanowić będzie integralny element aranżacji kuchni na Boże Narodzenie!

Sprawdź: Jak ozdobić salon na święta Bożego Narodzenia?

Stroiki świąteczne i girlandy

Przygotowując dekorację kuchni na święta warto pamiętać o wykorzystaniu stroików świątecznych i girland. W przypadku tych pierwszych nie trzeba decydować się na gotowe rozwiązania – świąteczny stroik do kuchni z powodzeniem wykonać można samemu! Do tego celu potrzebne będą:

  • choinkowe gałązki
  • bombki w ulubionym kolorze
  • wstążka lub gotowa kokarda
  • ozdobna świeczka świąteczna
  • nożyczki
  • klej
  • gąbka florystyczna
kuchnia na boże narodzenie

Wykonanie stroika należy rozpocząć od przycięcia gąbki florystycznej do odpowiednich rozmiarów. Stanowić ona będzie podstawę kompozycji. Do gąbki należy zamocować pocięte gałązki choinkowe, formując pożądany kształt stroika. W jego środku powinno znaleźć się miejsce dla dekoracyjnej świątecznej świeczki. Warto zamontować ją z użyciem kleju, aby zyskać pewność stabilności konstrukcji. Świeczkę należy następnie u dołu przewiązać wstążką (można również użyć gotowej kokardy). Zwieńczeniem stroika będą z kolei bombki choinkowe, które umieścić należy wokół świeczki.

Do dekoracji kuchni na święta oprócz stroika (lub stroików) doskonale sprawdzą się także świąteczne girlandy. Mogą one znaleźć zastosowanie zarówno w dekoracji okna, jak i np. szafek bądź blatów. Świąteczne girlandy posłużyć mogą również za podstawę wykonania kalendarza adwentowego DIY! Do jego wykonania potrzebne będą (oprócz samej girlandy):

  • dekoracyjne wstążki
  • ozdobne, materiałowe woreczki
  • łakocie (np. cukierki, praliny itp.)
dekoracja kuchni na boże narodzenie

Kalendarz adwentowy tworzymy poprzez zamocowanie do girlandy ozdobnych woreczków, w których ukrywamy pojedyncze łakocie. Woreczki najlepiej przywiązać do girlandy dekoracyjnymi wstążkami. Kuchnia na święta Bożego Narodzenia zyska dzięki takiej dekoracji bardzo osobisty i ciepły charakter!

Świąteczny motyw na przyborach kuchennych

Szukając sposobu na to, jak udekorować kuchnię na Boże Narodzenie, warto rozważyć wykorzystanie akcesoriów ze świątecznym motywem. Doskonale w tej roli sprawdzą się bożonarodzeniowe serwetki i ściereczki! Można również postawić na obrus ze świątecznym wzorem na kuchennym stole. Doskonałym uzupełnieniem tak przystrojonej kuchni na Boże Narodzenie będą akcesoria na przyprawy – solniczka i pieprzniczka w kształcie Mikołaja lub bałwanka.

wystrój kuchni na boże narodzenie

Nierozerwalnie ze świętami Bożego Narodzenia kojarzą się również własnoręcznie wypiekane, zdobione lukrem ciasteczka. One same stać się mogą formą dekoracji świątecznej, przechowywać je warto z kolei w stylizowanych słojach z bożonarodzeniowymi motywami ozdobnymi. Na Boże Narodzenie kuchnia świąteczna to także dodatki, które pomogą zabezpieczyć krzątające się w niej osoby. Wśród nich wymienić należy ozdobne fartuszki oraz rękawice kuchenne.

Sprawdź: Jak udekorować schody na Boże Narodzenie?

Kuchnia na święta Bożego Narodzenia – podsumowanie

Pomysłów na świąteczny nastrój w sercu przygotowań do Bożego Narodzenia jest naprawdę sporo. Zarówno firanki na Boże Narodzenie do kuchni, jak i naturalne stroiki czy świąteczne girlandy podkreślą świąteczny klimat. Wyjątkową atmosferę pozwolą także zbudować lampki i świeczki. Pole do popisu w kwestii kuchennego wystroju jest ogromne – zarówno jeśli zechcemy skorzystać z gotowych rozwiązań, jak i też w przypadku samodzielnego przygotowania dekoracji. Najważniejsze, aby były one gustowne i przypominały nam o zbliżających się świętach!

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom