
- przez Asia Kałętkiewicz
Pralka to urządzenie, które jest najczęściej użytkowane niemal w każdym domu. Niektóre jej elementy np. gumowy kołnierz czy wąż odpływowy są bardziej narażone na upływ czasu i użytkowanie, a także ulegają zabrudzeniu. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób czyścić uszczelkę znajdującą się wokół drzwiczek, aby służyła jak najdłużej.
Spis treści
Brud gromadzący się w uszczelce
Uszczelka naokoło drzwiczek w pralce skonstruowana jest w taki sposób, że często gromadzi się w niej muł oraz inne pozostałości po praniu. Osad, który można tam spotkać może być także efektem stosowania zmiękczacza do prania. Ponadto w zagłębieniach osiadają włosy oraz sierść, które przenoszona jest na praniu.
Jeżeli brud nie będzie usuwany na bieżąco, może zacząć się wydzielać z pralki nieprzyjemny zapach, może także rozwijać się pleśń lub grzyb. Aby skutecznie poradzić sobie z tego typu pozostałościami, należy stosować kilka sprawdzonych metod.

Od czego zacząć czyszczenie gumy w pralce?
Zastanawiając się jak wyczyścić gumę w pralce, należy pamiętać, że w pierwszej kolejności warto zapoznać się z tym, w jakim stanie jest guma. Aby skutecznie sobie poradzić z problemem, wystarczy wykorzystać kilka domowych trików. Dobrym rozwiązaniem jest np. przygotowanie butelki octu, połowy szklanki sody oczyszczonej, a także szczoteczkę do zębów i ręcznik lub inny kawałek materiału, który nie będzie już potrzebny.
Czyszcząc gumowy kołnierz w pralce, trzeba wsypać do szczelin cześć przygotowanej wcześniej sody i spryskać ją octem. Tak pozostawiona mieszkanka, powinna sprawić, że brud oderwie się od gumy, dzięki czemu będzie można łatwiej go wyczyścić. Po upływie kilku minut, wszystkie trudnodostępne miejsca należy wyczyścić szczoteczką do zębów, a następnie przetrzeć szmatką.

Co warto zrobić po wyczyszczeniu uszczelki w pralce?
Czyszcząc gumę w pralce oraz wszelkie przewody urządzenia warto wsypać resztę sody do bębna, a do pojemnika na proszek do prania wlać ocet i uruchomić program na najdłuższy cykl przy wysoko ustawionej temperaturze.
Aby zabrudzenie pralki nie było zbyt duże, należy odświeżać w ten sposób urządzenie mniej więcej raz na trzy miesiące. Dzięki temu urządzenie będzie utrzymane w jak najlepszej kondycji przez naprawdę długi czas.
Jak wyczyścić gumowy kołnierz w pralce?
Całą pralkę, a także jej gumowe elementy można wyczyścić, wykorzystując tabletki do zmywarki. Tego typu środki świetnie sobie poradzą nawet z zabrudzeniami, które osiadły w różnych zagłębieniach, a także z kamieniem, bakteriami czy nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pralki.
Chcąc wyczyścić uszczelkę w pralce, należy umieścić jedną tabletkę w bębnie, a drugą w miejscu, do którego wsypuje się proszek. Urządzenie należy ustawić na około 60 stopni, a po zakończeniu prania trzeba dodatkowo włączyć płukanie. Dzięki temu można pozbyć się z pralki bakterii, zarazków oraz wszelkich zabrudzeń. Po wyłączeniu pralki koniecznie trzeba zostawić otwartą szufladę, oraz drzwiczki, aby wszelkie elementy dokładnie wyschły. Dzięki temu nie rozwinie się pleśń ani grzyb.

Czym wyczyścić uszczelki w pralce?
W sklepach można znaleźć szereg profesjonalnych środków, które poradzą sobie z zabrudzeniami wszelkich elementów – nawet gumowych kołnierzy. Warto zapoznać się z ofertą i wybrać najlepsze rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb.
Z pewnością warto dbać o swoją pralkę i regularnie czyścić wszelkie elementy, aby sprzęt spełniał swoje zadanie przez wiele lat i działał na jak najwyższym poziomie. Tylko czysta pralka może dokładnie usuwać brud z ubrań.

Asia Kałętkiewicz
Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!
Zobacz więcej: Dom

Mistyczne znaczenie godzin – co mogą one oznaczać?

Jaka tapeta do małej sypialni? Stylowe aranżacje