Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Jak wyczyścić pralkę domowymi sposobami?

Jak wyczyścić pralkę? To zdanie padło w wielu domach w ostatnich dniach. Po wyniesieniu prania do suszenia na balkonach i podwórkach duża grupa osób zorientowała się, że nieprzyjemny zapach ich prania może nie wynikać ze zbyt długiego suszenia w pomieszczeniach. Prawdopodobną przyczyną braku zapachu prania lub jego kiepskiego zapachu mimo stosowania płynów do płukania może być brudna pralka. Rozwiązaniem tego problemu są domowe sposoby na czyszczenie pralki.

Czym wyczyścić pralkę?

Pralkę można czyścić zarówno z użyciem środków kuchennych takich jak ocet, soda czy cytryna, jak również wykorzystać profesjonalny środek do czyszczenia pralek. W trakcie sprzątania przydadzą się co najmniej 2 ściereczki z mikrofibry, sucha i wilgotna, szczoteczka do zębów, patyczki do uszu, płyn do naczyń i miska.

Wiedząc już co jest potrzebne do czyszczenia pralki, warto zastanowić się jak wyczyścić pralkę od środka. Na początek warto wyjąć kasetę z pralki i włożyć ją do miski z wodą i octem. Następnym krokiem będzie nasączenie ściereczki mieszaniną wody i octu i umieszczenie jej w miejscu, z którego została wyjęta kaseta. Warto również wylać wodę ze zbiornika filtra, usunąć z niego farfocle i stałe elementy, przepłukać go i wrzucić do miski, w której znajduje się kaseta.

czym wyczyścić pralkę

Następnie należy przejść do wyczyszczenia miejsca filtra wilgotną ściereczką, wyjąć ściereczkę z miejsca kasety i dokładnie wyczyścić to miejsce używając szczoteczki do zębów. Po tym należy wysuszyć element, wycierając je suchą ściereczką. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie i osuszenie kasety oraz filtra i umieszczenie ich ponownie we właściwym miejscu upewniając się, że filtr jest dobrze domknięty.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Ocet do pralki świetnie sprawdzi się do czyszczenia tych elementów pralki, na których gromadzi się osad z kamienia, jest to przede wszystkim kaseta, wejście kasety oraz drzwiczki pralki. Mniejsze zabrudzenia można wyczyścić przecierając je ściereczką nasączoną w wodzie zmieszanej z octem. Na mocniejsze zabrudzenia dobrze jest zrobić okład ze ściereczki nasączonej w tej mieszaninie i pozostawić ją na zabrudzeniu przez kilkanaście minut.

Ocet może być również odpowiedzią na pytanie jak wyczyścić bęben pralki. Dobrze jest wlać szklankę octu do miejsca na płyn w kasetce podczas ostatniego kroku czyszczenia pralki, który zostanie opisany poniżej. W trakcie sprzątania należy uważać na czyszczenie pralki octem zwłaszcza w obrębie kołnierza, guma może wejść z nim w negatywną reakcję i stracić swoje elastyczne właściwości.

jak wyczyścić pralkę domowym sposobem

Jak wyczyścić pralkę sodą?

Jeśli chce się wykonać czyszczenie pralki sodą, należy wsypać ją do miejsca na proszek i uruchomić program prania na 90 stopni, pozostawiając pralkę pustą. Dzięki właściwościom sody można się w ten sposób pozbyć się z pralki nieprzyjemnego zapachu oraz kamienia. Do większych zabrudzeń można wykorzystać pastę z octu i sody mieszając 10 łyżek octu i opakowanie sody. Pastę należy nałożyć na kilkadziesiąt minut na zabrudzenie i zmyć po upływie tego czasu korzystając ze ściereczki nasączonej wodą.

Jak wyczyścić gumę w pralce?

Domowe sposoby na czyszczenie pralki obejmują również czyszczenia elementów gumowych w pralce – między innymi kołnierza. Do tego celu używać można miękkiej ściereczki z kropelką płynu do naczyń, ułatwi on czyszczenie i ślizganie się po elemencie. Czyszcząc kołnierz, ważne jest, by pamiętać, że ma on też elementy wewnętrzne, których często nie widzimy na pierwszy rzut oka.

jak wyczyścić pralkę od środka

Aby wyczyścić wnętrze kołnierza, odsuwaj kołnierz od bębna i powoli wycieraj go ściereczką. Mniej dostępne elementy możesz wyczyścić, używając do tego patyczków do uszu zamoczonych w wodzie, które dzięki swojemu rozmiarowi pozwolą na dotarcie do najmniejszych zakamarków urządzenia.

Jak wyczyścić pralkę ładowaną od góry?

Czyszczenie pralki ładowanej od góry nie różni się zupełnie od innych pralek, w takich modelach również należy wyczyścić filtr i kasetę na substancje piorące, a następnie wykonać cykl prania na pusto, aby dokładnie wyczyścić bęben pralki. Informacje o tym jak zdemontować kasetę w pralkach z tym sposobem ładowania znajdują się w instrukcji użytkowania konkretnych urządzeń – najczęściej są one wysuwane.

Jak wyczyścić pralkę tabletką do zmywarki?

Wybierając czym wyczyścić pralkę w środku, warto postawić na tabletki do zmywarki lub kapsułki do czyszczenia pralki. Tę czynność wykonujemy jako ostatni krok w czyszczeniu pralki. Gdy wszystkie elementy znajdują się już na swoim miejscu, wrzucamy do pralki 2 kapsułki do zmywarki lub do czyszczenia pralki i ustawiamy około 2-godzinny program prania w temperaturze około 90 stopni.

Po skończeniu programu należy pozostawić pralkę otwartą, z wysuniętą kasetą do całkowitego wyschnięcia i postępować w ten sposób po każdym praniu. Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki jest dla niej bezpieczne i polecane przez serwisantów.

jak wyczyścić bęben pralki

 Jak wyczyścić pralkę domowym sposobem – krok po kroku

  1. wyjęcie z pralki szufladę i filtr i zamoczenie ich w misce z ciepłą wodą i octem 
  2. wyczyszczenie miejsca, gdzie na co dzień znajduje się filtr i szuflada z użyciem miękkiej ściereczki namoczonej w wodzie lub pasty z sody i octu 
  3. osuszenie wyczyszczonych miejsca suchą ściereczką 
  4. ponowne umieszczenie filtra i szuflady we właściwych miejscach 
  5. wyczyszczenie gumy (kołnierza) ściereczką z płynem do naczyń
  6. uruchomienie programu prania w temperaturze 90 stopni, w pustej pralce, z użyciem tabletki do zmywarki, sody i octu lub środków do czyszczenia pralki
Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom