Walentynki ❤️ – co to za święto?

Walentynki ❤️ – co to za święto?

Walentynki, inaczej święto zakochanych, to dzień, w którym zakochani wysyłają do siebie romantyczne listy, kartki, życzenia i obdarowują się drobnymi upominkami. Symbolem tego święta jest serce i Kupidyn lub Amor oraz czerwony kolor. Patronem tego dnia jest Święty Walenty, patron miłości. Co jeszcze warto wiedzieć na temat walentynek? Zapraszam do dzisiejszego wpisu.

Walentynki – skąd pochodzi święto?

Walentynki są znane już od średniowiecza. Wywodzą się z południowej i zachodniej Europy, a z czasem do tego grona dołączyła Europa północna oraz wschodnia. Pomimo tego, że patronem święta jest Święty Walenty, to może być czasem mylone ze zwyczajem z Cesarstwa Rzymskiego, które również było obchodzone tego samego dnia. Zwyczaj polegał na tym, że rzymianie poszukiwali swojej wybranki serca poprzez losowanie jej imienia ze specjalnej urny.

Walentynki kojarzone są również z takimi postaciami z mitologi jak Eros czy Kupidyn.

Inne nazwy zamienne do walentynek to Dzień zakochanych oraz Dzień Świętego Walentego.

Walentynki w Polsce

W Polsce Walentynki są obchodzone od 90. lat XX wieku. Są one krytykowane za swoje komercyjne nastawienie oraz są uznawane za przejaw amerykanizacji przez część społeczeństwa, które wypierają polskie tradycje i polską kulturę.

Dla singli, osób niebędących w związkach, dzień zakochanych ma charakter opresywny, bezpośrednio związany z „tyranią” bycia w związku.

Dzień zakochanych z czym się kojarzą

Z czym kojarzą się walentynki?

Walentynki kojarzą się głównie ze świętem zakochanych. To właśnie oni przygotowują sobie drobne prezenty oraz wysyłają do siebie listy, kartki lub życzenia. Walentynki związane są z kolorem czerwonym – kolorem miłości. W sklepach można znaleźć pełno pluszowych misi czy upominków z czerwonymi akcentami lub całe prezenty w kolorze czerwonym.

Dodatkowo dzień zakochany kojarzony jest również z sercem i Kupidynem. Często spotykane są również walentynki w kształcie serca, którymi obdarowywuje się drugą połówkę.

Legenda o Świętym Walentym

Święty Walenty miał również swoją legendę. Żył on bowiem w czasach, w których młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat nie można było brać ślubów. Było to powiązane z myśleniem ówczesnego Cesarza Klaudiusza II Gockiego, który twierdził, że mężczyźni bez ślubu i rodziny to najlepsi wojownicy.

Święty Walenty, wbrew zakazowi, udzielał im ślubów. Gdy te informacje doszły do cesarza, kazał go aresztować. Tam Walenty zakochał się w córce strażnika, który go pilnował. Córka ta była niewidoma. Jednak miłość Walentego była tak wielka, że odzyskała wzrok.

W momencie, gdy Klaudiusz się o tym dowiedział, kazał zabić Walentego. Ten, dzień wykonaniem kary śmierci, wysłał list do swojej ukochanej, w którym podpisał się „Od twojego Walentego”.

Kiedy obchodzimy walentynki?

Walentynki obchodzone są 14 lutego każdego roku. Data jest stała i nie zmienia swojego terminu. W 2021 roku Dzień zakochanych przypada na niedzielę.

Dlaczego?

Patronem Walentynek jest Święty Walenty, który był biskupem Rzymu. Zmarł on 14 lutego 269 roku, dlatego też święto obchodzone jest tego dnia.

Co robić w walentynki?

Co robić w walentynki?

Jestem zdania, że okazywanie uczuć nie powinno się odbywać tylko raz do roku. Jednak jest to dobry powód, aby zrobić coś dodatkowego, aby uszczęśliwić naszą drugą połówkę. W tym dniu warto przygotować nawet drobny upominek i przygotować swojej ukochanej lub swojemu ukochanemu kolację, zaprosić na wspólne oglądanie filmów lub seriali.

Warto jednak mieć na uwadze, co nasza połówka lubi najbardziej i uwzględnić to planie romantycznego wieczoru. Poniżej kilka pomysłów na ten dzień:

 • romantyczna kolacja
 • wspólne gotowanie
 • wieczór karaoke
 • wspólne oglądnie filmów lub seriali
 • odprężający masaż
 • wspólne gry planszowe (np. kalambury, chińczyk)

Walentynki – podsumowanie

 1. Walentynki odbywają się co roku 14 lutego.
 2. Patronem Walentynek jest Święty Walenty, biskup Rzymu, który zmarł 14 lutego 269 roku. Uznany został za patrona miłości.
 3. Walentynki są znane również jako Dzień zakochanych lub Dzień Świętego Walentego. Symbolami tego dnia jest serce, kolor czerwony oraz listy, kartki i życzenia, najczęściej spotykane w kształcie czerwonego serca.
 4. W Polsce walentynki obchodzone są od lat 90-tych XX wieku.
Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Agnieszka Lipińska

Nazywam się Agnieszka i mam 22 lata. Studiuję Marketingowy Internetowy na jednej z poznańskich uczelni. Na co dzień pracuję jako w agencji marketingowej i tworzę strategie wizerunku dla moich klientów. W wolnych chwilach uprawiam sport, w szczególności bieganie, jazdę na rowerze i pływanie, interesuję się zdrowym żywieniem oraz ciekawymi inspiracjami ze świata mody. Jeżeli masz do mnie pytanie, z chęcią na nie odpowiem.

Zobacz więcej: Święta i wydarzenia


Jeden komentarz do “Walentynki ❤️ – co to za święto?

 1. Ja walentynki spędzałam z chłopakiem oglądając netflixa i zajadając się pizzą z pobliskiej pizzeri. Kiedyś na walentynki chodziliśmy do fajnej restauracji, ale wiadomo teraz wszystko zamknięte.

Możliwość komentowania jest wyłączona.