
Nierówne zęby to problem nie tylko estetyczny. Z powodu krzywych zębów rośnie ryzyko próchnicy. Gromadzenie się resztek jedzenia w szczelinach pomiędzy poszczególnymi zębami jest nasilone, gdyż usuwanie płytki nazębnej utrudniają zachodzące na siebie siekacze i trzonowce. Jeśli masz nierówny zgryz, warto zadbać o jego wyprostowanie. Sprawdź, jak możesz to zrobić.
Spis treści
Prostowanie zgryzu – dlaczego jest tak ważne?
Zachodzące na siebie siekacze, wystające kły lub diastema często obniżają pewność siebie i są powodem kompleksów u kobiet. Obecność tych wad wiąże się ze zwiększonym ryzykiem próchnicy, uszkodzeniami szkliwa i innymi problemami w obrębie zgryzu. Prostowanie zgryzu ogranicza problemy tego typu i sprawia, że stałe zęby służą dużej. Jednocześnie pomaga nabrać pewności siebie i uśmiechać się bez skrępowania w każdej sytuacji.
To, jak szybko pozbędziemy się danej wady, zależy od jej rodzaju i zaawansowania, ale również wybranej metody korekcji. Nie zawsze konieczny musi być stały aparat i regularne wizyty u specjalisty. W przypadku niektórych dolegliwości wystarczy zastosowanie przezroczystych nakładek clear aligner. Dla wielu pań szczególnie kusząca jest ta druga opcja, gdyż nie wymaga zmieniania codziennych życiowych planów i wydawania dużych sum na częste wizyty w gabinecie ortodontycznym.
Nakładki na zęby dyskretnym sposobem na wady zgryzu
Przezroczyste nakładki na zęby to coraz popularniejsza metoda prostowania zębów. Nie wymaga wielu wyrzeczeń jak w przypadku klasycznego aparatu ortodontycznego. Dodatkowo z góry znamy cały koszt terapii. Stosowanie nakładek jest dobrze znaną metodą, gdyż ortodonci na świecie stosują je od kilkudziesięciu lat. W Polsce są polecane od niedawna, lecz w żaden sposób nie świadczy to o ograniczonej skuteczności — wręcz przeciwnie, prostowanie zgryzu za pomocą przezroczystych nakładek zdobywa nowych zwolenników i entuzjastów, którzy potwierdzają ich efekty.

Po przeźroczyste nakładki na zęby może sięgnąć każda kobieta, która chce dyskretnie poprawić swój uśmiech. Nakładki są całkowicie niewidoczne w trakcie noszenia. Nie wpływają na naturalny kolor zębów ani nie powodują nienaturalnego ułożenia warg. Można je nosić przez cały dzień bez obaw, że ktoś je zauważy, dlatego chętnie sięgają po nie panie mające w pracy ciągły kontakt z ludźmi i dbające o nienaganny wygląd. Dodatkowo nakładki nie przeszkadzają w mówieniu. Podczas ich noszenia nie ma problemów z wyraźnym mówieniem, gdyż zapewniają pełną ruchomość warg oraz języka i nie wypadają z ust.
Prosty plan terapii i stała opieka specjalistów
Wybierając nakładki na zęby, z góry otrzymujemy informację o całkowitym koszcie wykonania nakładek i wsparcia specjalistów przez cały okres terapii. Jej plan powstaje na podstawie skanu 3D zębów, który omawiają z pacjentką specjaliści. Następnie przygotowywane są indywidualne nakładki, które nosi się przez okres od 4 do 9 miesięcy. Nakładki należy ściągać do jedzenia, dlatego nie wymagają one rezygnacji z ulubionych posiłków i częstszych kontroli stomatologicznych.
Przed rozpoczęciem terapii otrzymujemy również wizualizację efektów stosowania nakładek. W trakcie terapii kontakt ze specjalistami odbywa się przez aplikację. Dzięki temu znika konieczność stawiania się w gabinecie ortodontycznym. To ważne ułatwienie w szczególności dla pań, które mają mało czasu wolnego z powodu licznych obowiązków zawodowych bądź rodzicielskich.
Artykuł partnera

Redakcja Imperium Kobiety
Zobacz więcej: Zdrowie

Kto to jest anestezjolog i czym się zajmuje?

Ćwiczenia oddechowe i medytacja na stres – sprawdź, co pomoże Ci się uspokoić

Astygmatyzm – informacje na temat tej wady wzroku

Co to jest fizjoterapia? Na czym polega?