Jak prasować firanki? Sposoby z parownicą i żelazkiem?

Jak prasować firanki? Sposoby z parownicą i żelazkiem?

Tytułowe pytanie z pewnością zadaje sobie każdy, kto ma swój dom lub mieszkanie, lubi mieć tam czysto i schludnie oraz co jakiś czas mierzy się z prasowaniem firan. Standardowo w większości polskich rodzin firanki w oknach zmieniane są co sześć miesięcy, a więc co najmniej dwa razy do roku trzeba podjąć trud prasowania firan. Nie jest to ulubione zajęcie Polaków. Jak poradzić sobie z nim, aby się nie namęczyć, a jednocześnie sprawić, by efekt końcowy był zadowalający. Jakie są tajniki prasowania parownicą i żelazkiem? To wszystko poniżej.

Jak prasować firany?

Mamy do wyboru właściwie dwie opcje: prasowanie firan żelazkiem lub prasowanie firan parą. Tradycyjna forma prasowania firanek w poziomie na desce czy blacie stołu jest chyba bardziej popularna ze względu na obecność żelazka w każdym domu. Prasowanie firan parownicą wymaga zakupu specjalistycznego urządzenia. Na szczęście zaczyna ono być coraz częstszym gościem w polskich domach i coraz więcej osób korzysta z parownicy.

Jak prasować firanki? – przygotowanie

Firanki różnią się od firan tym, że są mniejsze, choć dla wielu ludzi oba określenia są synonimiczne. Pytanie zatem wciąż brzmi jak zabrać się za prasowanie firanek parą, a jak za prasowanie firan żelazkiem. Jeśli chodzi o prasowanie firan parownicą, to potrzebne będą oprócz parownicy: przedłużacz i krzesło, a także rękawiczka termiczna, która powinna być w zestawie do urządzenia. Parownicę podpinamy do przedłużacza, podłączamy do prądu i stawiamy na krześle lub stoliku przed zawieszoną już firanką i czekamy aż się nagrzeje. Z żelazkiem postępujemy podobnie, podłączając go do przedłużacza i prądu. Firankę kładziemy na desce do prasowania i czekamy na odpowiednią temperaturę.

jak prasować firanki

Czym prasować firany?

Po wypróbowaniu zarówno żelazka jak i parownicy wielu ludzi stwierdza, że parownica jest o wiele wygodniejsza i dokładniejsza niż żelazko. Para, uchodząc z rączki, dociera samoistnie do wszystkich partii materiału, wygładza je i odświeża. Nie jest też możliwe, by spalić firanę, jak to bywa w przypadku prasowania firan żelazkiem.

Jak prasować firany w pionie?

Nic prostszego. Prasowanie firan w pionie należy zacząć od powieszenia firany w oknie. Może być zaraz po wyciągnięciu z pralki lub kiedy jest sucha. Przykładamy rękawicę termiczną z jednej strony firany, a z drugiej traktujemy ją parą, wydobywającą się z rączki parownicy. Zaczynamy od brzegu i przesuwamy dłoń i rękojeść wzdłuż firany, najlepiej od góry do dołu. Czynność powtarzamy na szerokości całej firany.  

Jak prasować firanki parownicą? – kilka porad

  • Ustawiamy parownicę jak najbliżej firany.
  • Prasujemy umiarkowanie szybkim ruchem, aby para mogła rozejść się po całym materiale.
  • Używamy do parownicy tylko wody destylowanej. zapobiega to gromadzeniu się kamienia na urządzeniu.
  • Dodajemy kilka kropli perfumy lub olejku eterycznego w ulubionym zapachu do wody w parownicy, by nadać firanom nie tylko ładny wygląd, ale też delikatny zapach. Wystarczy odrobina i mamy gwarantowany efekt świeżości unoszący się w powietrzu.
jak prasować firanki parownicą

Jak prasować długie firany?

Jest to problematyczne, ponieważ parownica ma ograniczoną długość przewodu łączącego bazę z rączką, więc zalecane jest w takim wypadku prasowanie firan żelazkiem. Mamy wtedy możliwość przesuwania materiału po desce do prasowania i nie męczymy się tak jak to jest przy prasowaniu firan w pionie.

Jak prasować delikatne firanki?

Dobrą opcją jest prasowanie firanek na mokro, kiedy używamy żelazka. Minimalizujemy wtedy możliwość spalenia materiału. Zaleca się jednak traktować delikatne tkaniny parą, która wnika we włókno. Nie spowoduje to mechanicznych uszkodzeń jak to bywa w kontakcie z powierzchnią twardej tafli żelazka i delikatnej materiału.

jak prasować delikatne firanki

“Prasowanie firanek temperatura” to kolejna sprawa przy delikatnych firanach. Nie ma uniwersalnej temperatury, w której można bezpiecznie prasować, ale zdecydowanie warto trzymać się niższych wartości. Najlepiej sprawdzić na niewielkiej i niewidocznej powierzchni materiału wytrzymałość firany. Później dostosować temperaturę do tkaniny.

Jak szybko prasować firany?

Tu zdecydowanie wygrywa prasowanie firan parownicą. Oszczędzamy czas, bo nie musimy rozkładać firanki na desce. Jest ona od razu w pozycji wiszącej i natychmiast po ukończeniu prasowania cieszy oko. Para rozprostowuje materiał dużo szybciej niż żelazko i nie trzeba dotrzeć powierzchnią rączki do każdego zakamarka. Robi to za nas parująca woda.

Obserwuj Imperium Kobiety w Google News! Bądź zawsze na bieżąco! Obserwuj

Asia Kałętkiewicz

Mam na imię Asia i mam 26 lat. Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu na kierunku E-marketing. W wolnych chwilach biegam, jeżdżę na rowerze i uprawiam jogę. Odpoczywam, kiedy piszę, dlatego też z pomocą moich przyjaciół tworzę ten serwis w wolnych chwilach. Jeżeli masz temat lub pytanie, na które szukasz odpowiedzi, pisz śmiało!

Zobacz więcej: Dom